Адміністративно-територіальна реформа, адаптивний карантин на Балтщині, ситуація в аграрному секторі, підтримка бізнесу –

 ці та інші питання обговорено під час прес-конференції з міським головою Сергієм МАЗУРОМ.

   Громади  – для людей, райони – для держави

Очільник ОТГ коротко пояснив суть адміністративно-територіальної реформи та розвіяв страхи мешканців, які довіряють фейковим заявам деяких політиків та депутатів,  поділившись своїми поглядами на процес формування укрупнених районів та функціонування об’єднаних громад в нових умовах.

За його словами, старі райони, сформовані ще у той період, коли Україна входила до складу Радянського Союзу, за своєю фінансовою спроможністю (більшість були дотаційними) не відповідали оптимальним умовам задоволення потреб людей та потребам сьогодення. І це є однією з причин того, що адміністративно-територіальна реформа  назріла. Коли почався процес добровільного створення об’єднаних громад, Балтська ОТГ була серед перших в країні та  однією з потужних громад (й тепер – за результатами статистичних показників), яка  взяла на себе більшість повноважень держави для того, щоб максимально забезпечувати потреби людей. Тому переміщення районного центру у Подільськ не змінить звичного життя мешканців громади, – впевнений Сергій Мазур.

— Особисто я багато часу провів, аби Балта була центром району. Але нам це не вдалося зробити з низки  причин. Зокрема, через те, що Подільськ більший,  ніж Балта,  а також є ще одна базова позиція: потреба укрупнювати територіальні центри, наближені до кордонів. Це – державне рішення і на цьому поставлено крапку,  – зазначив він. – Громади створюються для людей та для забезпечення основних функцій місцевого самоврядування. Райони створюються для держави та виконання функцій держави. На прикладі нашої ОТГ ми чітко бачимо, що за останні чотири роки, будучи під юрисдикцією Балтського району, жителі громади майже не зверталися до субрегіональних органів влади (районної ради чи райдержадміністрації), адже більшість функцій забезпечувалися органами управління міської ради та старостинських округів. Не потрібно їздити до райцентру за довідками, як це було раніше. Ми на своєму прикладі показуємо, що це все відходить в історію. Для сільських мешканців питання адміністративних послуг максимально забезпечуватиметься на рівні старостату, для жителів міста – міської ради.

З іншого боку,  держава  залишає громадам базові надходження, які формують дохідну частину місцевих бюджетів (зокрема, 60% ПДФО та стовідсотково – земельний  і  єдиний податки, податок на нерухомість). І, найголовніше: всі об’єднані територіальні громади переходять на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом (в тому числі з міністерствами освіти та фінансів). І саме це дозволить їм бути незалежними від районів.

Щодо функцій, які на себе поклала держава, зокрема, пов’язаних із забезпеченням  освітньої галузі, міський голова висловився категорично:  фінансування навчальних закладів залежатиме напряму від кількості дітей у класах та від їх завантаженості. 

— Якщо є діти, буде заробітна плата. Якщо  немає, школи потрібно об’єднувати, укрупнювати, робити їх конкурентоспроможними, – зазначив він.

Сергій Мазур також розповів, що субрегіональний (районний) рівень потрібен державі для того, щоб ефективніше управляти територією. На цьому рівні (районні ради) залишаться питання координації роботи органів самоврядування,  де буде пропорційне представництво депутатського корпусу від усіх адміністративних територій та населених пунктів, що входять до складу району.  Також райради управлятимуть спільним майном укрупненого району у разі, коли воно не було передане об’єднаним територіальним громадам (це стосується в тому числі важливих соціальних об’єктів – будинків культури, інтернатних закладів, районних лікарень тощо).

Він також зауважив, що,  по суті, з юрисдикції Балтського району у Подільський ніяка спільна власність не передаватиметься, в тому числі й Балтська міська багатопрофільна лікарня (колишня ЦРЛ). Адже спільне майно Балтської районної ради, за рішенням спільних сесій (міської та районної рад) було передано Балтській ОТГ та  Піщанській сільській раді, правонаступником якої після жовтневих виборів стане Піщанська об’єднана територіальна громада.

—  Ні за якими довідками не потрібно їхати в Подільськ. Питання медичного, освітнього, соціального обслуговування вирішуватимуться на місцях. Тут залишатимуться всі представництва державних органів виконавчої влади, правоохоронних органів,  суди тощо, – підсумував міський голова.

   Дитячі садки не запрацюють з 1 серпня, школи готують до 1 вересня

Але ніхто не може прогнозувати, чи навчальний рік розпочнеться у звичному режимі. Все – через коронавірус, який не відступає. На жаль, за словами міського голови, більшість населення сприйняла адаптивний карантин як його відміну. У соцмережах поширюються фейки. Насправді, як повідомив Сергій Мазур, ситуація на території Балтської ОТГ тривожна й нестабільна. Зокрема, станом на 28 липня було зареєстровано ще три підтверджених випадки захворюваності на  Сovid-19.  Всього за період карантину підтверджено 158 випадків і, на жаль, дві смерті через коронавірус.     

Зважаючи на коронавірусну статистку останнього тижня, відкриття дитячих садків, яке планувалося на 1 серпня, перенесено на пізніший період.

—  За останній тиждень знову спостерігається спалах коронавірусу. Ми бачимо ситуацію, коли більшість жителів громади повністю ігнорує дотримання карантинних вимог, не дотримується правил особистої безпеки. І, що найгірше, після виявлення кола контактних осіб, деякі з них самоізолюються вдома на день-два, а потім знову бігають по магазинах, їздять в автобусі, живуть за принципом «моя хата скраю, я не захворію».  Я хочу офіційно попередити: першого вересня планується відкриття загальноосвітніх шкіл.  Але планувати не означає відкрити. 

Сергій Мазур розповів, що в країні введуть нову  форму карантину, поділивши територію на кілька зон:  зелену, жовту, помаранчеву та червону. Остання означатиме жорсткий карантин, у всіх інших держава обмежуватиме певну діяльність.

— Залежно від того, до якої зони буде віднесено нашу територію,  прийматимуться окремі рішення щодо відкриття закладів освіти, – акцентував міський голова. – Перше вересня – не за горами. Якщо більшість жителів громади буде і надалі саботувати процеси дистанціювання, маскового режиму, особистої відповідальності, можемо отримати швидкий спалах коронавірусу. Це не дасть можливість розпочати у звичному режимі навчальний процес у школах. Водночас Балтська міська рада готується до відкриття шкіл та дитячих садочків за новими вимогами, з додатковими заходами безпеки.  Як це відбуватиметься, залежатиме від епідеміологічної ситуації на території громади.

Бізнес підтримують, але з нелегалами боротимуться нещадно

Карантин вплинув на всі сфери життя громади. Особливо постраждав бізнес, а через несприятливі погодні умови ще й основний бюджетоутворюючий  сектор економіки громади – аграрний.  Тому, за словами міського голови, є складнощі з наповненням бюджету. Сергій Мазур зауважив, що місцева влада з розумінням ставиться до проблем підприємців, веде максимально ліберальну політику в економічній сфері, аби допомогти їм зберегти свій бізнес. Він розповів про допомогу, що надавалась як з боку держави, так і міської ради (тимчасове звільнення від  оподаткування, сплати орендної плати та інше) представникам бізнесу, які змушені були тимчасово припинити свою діяльність під час карантину. Але попередив, що всі суб’єкти господарювання мають працювати у рівних умовах, тому нещадною залишатиметься боротьба з ухилянням від сплати податків, використанням нелегальної найманої праці тощо.

Через карантин план соціально-економічного розвитку громади недофінансований мінімум на 30%. Але здоров’я громадян – у пріоритеті

Незважаючи на карантин, на території громади ведуться планові роботи з благоустрою парків та скверів, тривають дорожнє будівництво, ремонт тротуарів, відновлення дитячих та спортивних майданчиків, освітлення та озеленення вулиць тощо. Однак план соціально-економічного розвитку недофінансовується на 30 відсотків через карантин. Зокрема, значну суму довелося спрямувати  на утримання Балтської міської багатопрофільної лікарні.

    — Ми близько 9 мільйонів гривень направили на  забезпечення Балтської багатопрофільної лікарні і одними з перших в Україні впродовж двох складних місяців карантину за рахунок місцевого бюджету зробили доплату до заробітної плати нашим медичним працівникам – від водіїв та молодших медичних сестер до завідувачів  відділень та лікарів (від 50 до 450 відсотків). Водночас відкрили  ще одне відділення лікарні (інфекційне), воно сьогодні забезпечує вирішення низки проблем, в тому числі пов’язаних з лікуванням хворих на пневмонію. Ми робимо все для того, аби максимально забезпечити план соціально-економічного розвитку як сіл, так і міста. Станом на сьогодні близько 30% не вистачає матеріального забезпечення. Але ми сподіваємося,  що трішки згодом, можливо, під кінець року, ці процеси стабілізуються. Звичайно, можна було використати кошти, направлені на лікарню, на заплановані заходи, але головним пріоритетом для нас є здоров’я та безпека людей, – зазначив Сергій Мазур.

Серед сьогоднішніх пріоритетів він також назвав забезпечення населених пунктів громади якісним інтернет-зв’язком.

Триває робота над реалізацією нових проєктів, серед них – зона відпочинку в Інвалідському парку, скейт-парк в центральному парку міста, міський пляж.  Актуальним залишається питання дорожнього будівництва. На жаль, за словами міського голови, призупинено фінансування відновлення будівлі міської школи №3 з державного бюджету. Відкритим залишається  питання будівництва нових очисних споруд (триває активна фаза проєктування). Триває робота над проєктуванням міського полігону відходів, який буде перенесено з вулиці Володимирської за місто.  

Міський голова також коротко розповів про інші плани  розвитку громади. А їх чимало.

Громада готова взяти на баланс приміщення пошти, міліцейську недобудову та каланчу, але не все держава віддає

 Сірими плямами на гарному полотні міста є недобудоване приміщення міліції та кинута напризволяще  будівля «Укрпошти». Тривожить міського голову також стан візитівки Балти – пожежної каланчі, яка давно потребує капітального ремонту. Зі свого боку міська рада вже кілька років поспіль намагається вирішити ці проблеми. На жаль, тривалі перемовини, листування з відповідними державними структурами (в тому числі – Фондом державного майна) щодо їх передачі під юрисдикцію міської ради мало результативні . А без цього місцева влада не має права витрачати кошти на реконструкцію будівель, які їй не належать. Щоправда,за словами Сергія Мазура, з’явилась перспектива щодо передачі у власність громаді «міліцейської» недобудови.

Логічним завершенням розмови стало обговорення новацій цьогорічного виборчого процесу.

Людмила Шелих.

Leave a Reply