Від «маленького бізнесу» на сміттєзвалищі – до європейських стандартів.

Балтське сміттєзвалище, на яке так нарікають місцеві мешканці (особливо – у спеку, коли воно починає запалюватись і отруювати навколишнє середовище їдучим димом), сьогодні живе своїм життям. Ми чомусь боїмося розміщення в Балті сміттєпереробного виробництва. А воно вже у нас є! На звалищі серед величезних куп сміття просто неба копирсаються люди, збираючи та сортуючи пластикові вироби і скляні пляшки.
– Це наш бізнес, – гордовито пояснив молодий чоловік, який навантажував мішки із сортованим сміттям на воза. Він пояснив, що везе його недалеко: навпроти працює прийомний пункт однієї з балтських фірм.
Отже, потроху рухаємось у Європу?!
Хоча кілька людей, котрі мурахами розповзлися по території сміттєзвалища, вишукуючи «скарби», що дозволяють їм заробляти на хліб, не вирішують глобальної проблеми засмічення. Чесно кажучи, стало жаль мешканців міста, які мешкають поруч, адже, навіть за холодної погоди, тут стоїть неприємний запах, а легкі поліетиленові пакети вітром легко здіймаються вгору і падають, «прикрашаючи» найближчі обійстя.
Думка відвідати Балтське сміттєзвалище та ще кілька несанкціонованих прийшла після того, як цю болючу тему порушили голови мікрорайонів під час недавньої зустрічі з міським головою Сергієм Мазуром.
18 квітня цю проблему обговорювали й в обласній державній адміністрації. Виявляється, на території Одещини паспортизовано лише 472 сміттєзвалища, 608 – не зареєстровані. Голова ОДА Максим Степанов наголосив, що має за мету впроваджувати державну політику, спрямовану на «ліквідацію несанкціонованих сміттєзвалищ і покращення екологічного стану Одеської області».
– Не треба нічого вигадувати – є світовий досвід, ним просто потрібно скористатися. Чітко окреслити полігони, які мають існувати. Під них залучити певних інвесторів, які будуть займатися вивезенням та переробкою сміття, аби зменшити кількість сміттєзвалищ. Ця проблема вимагає негайного вирішення, бо жоден інвестор, особливо в туристичній сфері, не буде йти в нашу область, поки у нас не врегулюються екологічні питання. Що таке екологія? Це те, що ми їмо, п’ємо кожен день. А потім дивуємось, що в нас захворювання, онкологія. То ми лише думаємо, що нас це не стосується. Екологія – те, що стосується кожного, – сказав він під час наради, де обговорювалась ця проблема.
На зустрічі з головами мікрорайонів міський голова Сергій Мазур визнав, що на території об’єднаної громади має бути один полігон для вивезення твердих побутових відходів. Немає сенсу у кожному селі робити санкціоноване сміттєзвалище. Водночас, питання переведення міського на нове місце тісно пов’язане з Генеральним планом міста.
– Між Балтою та Білиним знайдено ділянку для перенесення туди міського сміттєзвалища, погоджену з відповідними службами. Вона не буде заважати ні жителям Білиного, ні балтянам. Лише після того, як розроблений Генплан буде погоджений відповідними інстанціями (в тому числі – екологічною службою), пройде його обговорення в громаді та підписання у Києві, розпочнеться процес з переведення міського сміттєзвалища на нове місце.
Сергій Мазур також запевнив, що «30-відсотковою гарантією» того, що сміттєзвалище влітку не горітиме, буде використання придбаного торік нового потужного бульдозера.
– Після завершення заходів з благоустрою, на сміттєзвалище зайде окрема група для його зачищення (в тому числі – прилеглих до сміттєзвалища вулиць), аби воно мало хоч якийсь естетичний вигляд. Сьогодні ще залишилось 6 стихійних сміттєзвалищ, які вже розчищаються, – запевнив тоді очільник громади.
Слід зазначити, що багаторічне стихійне сміттєзвалище в районі колишнього молочноконсервного комбінату сьогодні виглядає значно краще: видно, що його вже мало використовують. А ось на околиці Балти у напрямку Козацького, серед живописної природи, де можна було б відпочивати сім’ями…. – купи сміття!

Голова облдержадміністрації дав доручення до 5 червня провести консультації з представниками бізнесу та разом з Держкадастром розробити карту розміщення полігонів і чіткий план заходів щодо зменшення кількості сміттєзвалищ на території Одещини. Тож є надія, що «маленький бізнес» на Балтському сміттєзвалищі стане початком покращення екологічного стану в нашому регіоні, а толерантне ставлення до навколишнього середовища – ще одним кроком назустріч європейським стандартам.

На знімках:

Балтське сміттєзвалище

Несанкціоноване сміттєзвалище в районі колишнього молочноконсервного комбінату

Несанкціоноване сміттєзвалище на околоці міста у напрямку Козацького

Leave a Reply