В Ананьєві відкрили пам’ятник землякам-повстанцям

АНАНЬЇВ

      Вони  у квітні 1920 року підняли повстання проти більшовицької влади. На допомогу повстанцям тоді прийшли бойові загони учасників Першого Зимового походу під командуванням генерал-полковника М. Омеляновича-Павленка та Чорноморського полку з Одеси. В ході багатоденних кровопролитних боїв місто було очищене від червоноармійців, які зазнали великих втрат, попри підтримку добре озброєного комендантського полку Одеси.

    Довгі десятиліття ті героїчні події ретельно замовчувалися радянською владою. Лише кілька років тому з опублікованих спогадів сотника Армії УНР, уродженця Ананьївщини Макара Каплистого «Мій останній бій в Зимовому поході» нам стало відомо про «ананьївську сотню» та три прізвища — сотника Ашенова (Ашінова), Павла Котовича і стрільця Задорожного.

     Завдяки дослідницькій роботі благодійного фонду «Героїка» (Київ, голова БФ — історик Павло Подобєд) та знайденим ним документам вдалося встановити не тільки подробиці боїв за Ананьїв, а й імена 106 земляків, які воювали в лавах Армії УНР. Цікавою несподіванкою для нас було побачити серед прізвищ ананьївських повстанців ім’я полковника Івана Івановича Столиці (1871—1924) — брата всесвітньо відомого художника Євгена Столиці.

    Проект пам’ятника козакам-ананьївцям був розроблений і втілений Олегом Собченком, ветераном АТО, який воював проти російських окупантів у складі добровольчого полку «Азов». «Ми увічнили серію переможних боїв, що відбулися 16—19 квітня 1920 року. Тоді в результаті злагоджених дій ананьївських повстанців і підрозділів Армії УНР українці заволоділи Ананьєвом та довколишніми селами, змусивши російських більшовиків залишити їхні позиції. Цей бій уславив Одещину як місце перемоги української зброї», — сказав Олег Собченко у своїй промові на урочистостях з нагоди відкриття пам’ятника.

     Наразі ананьївський меморіал — найамбітніший з утілених у життя проектів фонду «Героїка», який за кілька років поставив уже понад 30 пам’ятних знаків по всій Україні. Це перший пам’ятник учасникам Першого Зимового походу на півдні України. Зусиллями благодійників (у тому числі з Ананьєва) була зібрана необхідна сума для спорудження меморіалу, і в серпні цього року на місці, де починалася історія міста, вгору піднялася семиметрова біла колона, увінчана копією ордена Залізного Хреста «За Зимовий похід і бої». На чотирьох гранітних плитах в основі колони викарбувані імена 106 уродженців Ананьєва та повіту, які воювали в складі Армії УНР. Слід відзначити, що велику допомогу у будівництві меморіалу надали Ананьївська міська рада (міський голова П. Маковецький) та місцеві волонтери.

     Символічно, що монумент відкрито саме 15 вересня — у день 265-річчя заснування Ананьєва. В урочистостях взяли участь учні шкіл, громадськість, влада міста і району. Разом з представниками БФ «Героїка» на церемонію з Києва приїхала команда реконструкторів військово-патріотичного клубу «Повстанець», а з Одеси прибули оркестр військової академії та почесна варта. Чин освячення меморіалу здійснив єпископ Одеський і Балтський Української православної церкви Київського патріархату Павло.

Олександр ШХАЛАХОВ, завідувач Ананьївського історико-художнього музею ім. Є.І. Столиці (філії Одеського художнього музею).

«Чорноморські новини»

Leave a Reply