В БАЛТІ ДІЄ ЦЕНТР РАННЬОЇ ДІАГНОСТИКИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ — єдиний на півночі області

Туберкульоз вражає різні органи людського організму та часто протікає в прихованій формі. Це ускладнює своєчасну діагностику і сприяє подальшому поширенню цієї небезпечної хвороби. Саме заради провадження ранньої діагностики туберкульозу, рік тому на базі КП «Балтська центральна районна лікарня» було відкрито сучасну діагностичну лабораторію GeneXpert. Це єдиний діагностичний центр на півночі Одещини, що обслуговує пацієнтів медичних закладів шести районів. Завдяки сучасному обладнанню тут здійснюється генетичне дослідження мокротиння, що дозволяє в обстежуваному біологічному матеріалі (мокротинні) виявити геномний матеріал збудника і встановити точний діагноз ще до того, як хвороба почне проявлятися. Про це розповіла районний лікар-фтизіатр Раїса Кудринська.

— Новий діагностичний тест за типом полімеразно-ланцюгової реакції значно скорочує термін виявлення та діагностики захворювання, а також призначення лікування, — підкреслила вона. — На сьогодні кожен сімейний лікар має скринінг-анкету, за якою визначає, чи пацієнт знаходиться в групі ризику (контактував з хворими на туберкульоз, має ослаблену імунну систему, ВІЛ-інфікований тощо). У разі потреби така людина направляється на дослідження мокротиння на МТБ (мікобактерії туберкульозу), а також за потреби — пройти рентген-обстеження, яке виявляє вже розвинуті форми туберкульозу.

За словами Раїси Кудринської, послугами лабораторії протягом року скористалося 346 пацієнтів. В результаті у 29 досліджених біоматеріалів виявлено мікобактерії туберкульозу, з них 19 — зі стійкістю до рифампицину (основного лікарського препарату, що застосовується при лікуванні туберкульозу).

На жаль, сучасним методом ранньої діагностики в лабораторії Балтської ЦРЛ поки що не скористався жоден мешканець Савранського, Ананьївського та Окнянського районів. Найбільше звернулось пацієнтів (325) з Балтського району (в тому числі — ОТГ), 19 — з Подільського та лише двоє — з Кодимського. Між тим, набутий досвід роботи лабораторії показав, що використовуваний тут метод діагностики мокротиння не йде ні в яке порівняння з флюорографією, яка виявляє (підтверджує) в основному вже наявні ознаки хвороби.
— В підсумку, за 9 місяців у Балтському районі (ОТГ) виявлено 28 хворих, з них 20 — на відкриту форму туберкульозу (небезпечну для оточуючих). На жаль, 25 хворих звернулися до свого сімейного лікаря вже з клінічним проявами туберкульозу та лише 3 хворих були виявлені при проходженні профілактичного флюорографічного обстеження (ПФО).

— Клінічні прояви з’являються, коли людина, хворіє на туберкульоз не менше 2 місяців, живе та заражає оточуючих. Що особливо небезпечно для дітей, людей похилого віку, зі зниженим імунітетом, — застерегла районний фтизіатр та закликала сімейних лікарів медичних закладів сусідніх районів проводити анкетування своїх пацієнтів і направляти їх до Балтської лабораторії GeneXpert.
— Це дуже зручний, безкоштовний метод ранньої діагностики туберкульозу. Адже витратні матеріали (картриджі) закуповуються Глобальним Фондом для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією (1 картридж коштує 10 доларів). До того ж, не обов’язково самому приїздити до Балти: мокротиння можна здавати на аналіз місцевому фтизіатру.Потім його буде доставлено до лабораторії.

Людмила ШЕЛИХ,

Leave a Reply