Дві презентації з нагоди свята

29 березня балтяни відзначили 75-у річницю визволення міста та району фашистської окупації. Серед урочистих заходів, проведних цього дня було відкриття пам’ятного знака, урочистості на центральній площі міста, мітинг–реквієм біля меморіалу Слави, під час якого було прийнято традиційну всеукраїнську естафету пам’яті «Слава визволителям» України» від Савранського району, яка нині крокує територією Одеської області. Під час мітингу також відбулась передача штандартів та гільзи зі священною землею та інформацію звіту Савранської районної ради ветеранів до Балтської районної ради ветеранів.
В Балтському історичному музеї відбулися одразу дві події з нагоди Дня визволення Балти і району від фашистських загарбників. Перша – презентація альбому, присвяченого партизанському загону «Буревісник», який діяв на території двох сусідніх районів: Балтського і Савранського. Загін базувався в Савранському лісі.
За словами Миколи Шатайла, упорядника альбому і сина партизана Сергія Шатайла, матеріали він збирав протягом трьох років. В ході пошуку натрапив на відеоматеріали про жителя села Ракулове Артема Гавриловича Гелету – учасника партизанського загону «Буревісник». Фільм про партизана мали змогу побачити учасники заходу. Після завершення показу Микола Шатайло передав доньці А.Г.Гелети Ніні Каташинській диск з відеоматеріалом. Він також розповів про сім’ю Денесюків, члени якої всі були учасниками партизанського руху:
– Сім’я – це невеличкий осередок, з яких складається держава, а сім’я Денесюків заслуговує на найвищу оцінку. Адже мати, батько, дві доньки і син були учасниками партизанського загону. І навіть найменший син допомагав партизанам. Ганна Павлівна Денесюк надала велику допомогу мені у зборі матеріалів. Вони виставлені на стендах та знаходяться в альбомі, який я передаю для користування Балтському історичному музею, – сказав, зокрема, упорядник альбому.
Про дбайливе ставлення до історії рідного краю, в тому числі про партизанський загін «Буревісник», база якого в лісі підтримується в належному стані, розповіли гості із Савранщини.
«Пам’ять про війну. Архівні сторінки» – так називається збірник документів, який під час заходу в залі історичного музею презентувала начальник архівного відділу райдержадміністрації Вікторія Баженова. Він містить архівні довідки, складені головами сільських рад та іншими посадовими особами, а також спогади очевидців про перебіг подій періоду окупації та визволення Балтського району ( ці матеріали публікувалися в кількох номерах газети “ Ваш інтерес”).
Невеличка брошурка видана за кошти районного бюджету.
Учасників зібрання зі святом привітали директор історичного музею Петро Ткач, секретар міської ради Тетяна Матлашевська, голова районної ради ветеранів Марія Меланич, перший заступник голови райдержадміністрації Леся Усатенко
Наталя ТАРАСЕНКО.

Leave a Reply