День місцевої демократії та відкритого врядування на XVІ Українському муніципальному форумі. Серед спікерів – Сергій Мазур

В ОДЕСІ відбувся XVІ Український муніципальний форум..Цей традиційний щорічний захід є майданчиком для дискусій та вироблення спільної позиції органів державної влади і Асоціації міст України щодо розвитку місцевого самоврядування, удосконалення законодавчої бази, децентралізації, відкритого врядування, підтримки економічного розвитку громад, енергозбереження та реформування ЖКГ тощо. На форумі зібралося понад 500 учасників: голови громад, депутати місцевих рад, представники центральних органів державної влади, парламентарі, представники експертного середовища, закордонні партнери Асоціації міст України. Серед гостей – Генеральний секретар Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Андреас Кіфер, Голова Офісу Ради Європи в Україні Стен Ньорлов.

Робота форуму розпочалася Днем місцевої демократії та відкритого врядування.

Андреас Кіфер привітав учасників та зазначив: нині в Україні проходить завершальний етап реформи місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою. Водночас, деякі питання все ще обговорюються і потребують інклюзивних та прозорих консультацій з органами місцевого самоврядування та їх національними асоціаціями.

Учасники та гості заходу обговорили нові підходи до врядування, які можуть бути впроваджені у повсякденну практику для формування сталих місцевих політик. Під час пленарних засідань та інтерактивної програми порушено актуальні питання, пов’язані з відкритим врядуванням та інноваціями демократичного розвитку для вдосконалення участі громадян, сприяння та захисту прав людини на місцевому рівні, а також більш широкому представництву та підтримці жінок у політиці.

У одній з двох панельних дискусій, де йшлося про посилення ролі органів місцевого самоврядування у забезпеченні прав людини, крім членів Конгресу з України та інших європейських країн і місцевих експертів, брали міські голови, представники центральних органів виконавчої влади. Вони поділились конкретними прикладами успішних практик з різних міст, які можна відтворити в масштабах всієї країни. Панельні дискусії проходили у змішаному форматі онлайн та офлайн.

Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан проінформував учасників форуму про діяльність АМУ у сфері впровадження відкритого врядування, цифровізації, покращення якості послуг в громадах. Він повідомив, що на наступний рік у бюджет будуть закладатися серйозні ресурси на цифровізацію та широкосмуговий Інтернет, ЦНАПи тощо, особливо для сільської місцевості. Тому громадам слід бути готовими залучити ці кошти у свій розвиток. О.Слобожан нагадав, що АМУ та Мінцифра уклали Меморандум, в рамках якого, зокрема, розробляються повноваження для заступника голови громади з питань цифровізації. У малих громадах не обов’язково це має бути окрема посадова особа, як у великих містах, але ці питання потребують окремої уваги. Окрім того, наступного року у ДФРР будуть передбачені кошти на цифровізацію та цифрову трансформацію.

 О.Слобожан підкреслив, що цей рік був складний, але ще складніше буде восени, коли почнеться бюджетний процес. Саме прозорість та відкритість місцевих бюджетів допоможуть переконати народних депутатів передбачити у Держбюджеті необхідні кошти для життєдіяльності та розвитку громад.

 У ході другої панельної дискусії виступили Львівський міський голова Андрій Садовий (про захист прав дітей: досвід міста у поєднанні зусиль міської влади та громадського сектору), депутат Полтавської міської ради, член Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Оксана Деркач (про запобігання проявам дискримінації на місцевому рівні та захист прав жінок, які постраждали від домашнього насильства), новопсковський селищний голова (Луганська область) Вадим Гаєв (про захист прав внутрішньо-переміщених осіб, запобігання всіх проявів дискримінації та сприяння гендерній рівності) та Балтський міський голова (Одеська область), член Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Сергій Мазур, який говорив про захист прав національних меншин на місцевому рівні, наводячи приклад Балтської громади.

Генеральний секретар Конгресу місцевих та регіональних влад Європи Андреас Кіфер розповів про підхід Конгресу до забезпечення прав людини, запобігання дискримінації та сприяння гендерній рівності на місцевому рівні. Він, зокрема, зазначив, що гендерне питання – дуже перспективне. Жіноцтво і чоловіцтво в рівних умовах зможуть багато чого осягнути. Потрібне навчання, і онлайн курси будуть корисними для всіх громад, цими знаннями треба ділитися. Найпереконливіший досвід – це успіх вже реалізованих проєктів. Також і національні уряди, і місцева влада мають працювати над захистом інтересів різних груп населення, поліпшувати їх життя. Адже права людини – це не розкіш, а можливість гідного життя в суспільстві.

  З сайту Асоціації міст України

Leave a Reply