Журналісти чекають від влади реальної підтримки

В УКРАЇНІ щойно завершилися місцеві вибори, обрано міських і селищних голів, керівників територіальних громад, депутатів органів самоврядування. Тепер проходять перші сесії, йде формування депутатських фракцій і комісій. Кадрові зміни очікуються і в обласній та районних держадміністраціях.

А для журналістів сьогодні – розпал передплатної кампанії газет на 2021 рік. Цього року «Укрпошта» оголосила її із значним запізненням, що загрожує великим падінням тиражів, зменшенням реальних доходів редакцій і небезпекою закриття багатьох видань. Щоб уникнути колапсу в інформаційній сфері Одещини, колективи редакцій потребують реальної підтримки і допомоги органів місцевої влади, які, так сталося, сьогодні ще перебувають у процесі формування. А передплатна кампанія обмежена в часі і визначення тиражів газет на наступний рік завершиться 25 грудня.

Тому від імені редакторів газет області хочу висловити керівникам місцевої влади усіх рівнів деякі пропозиції й побажання з приводу того, якої реальної підтримки від них чекають журналісти.

Найперше відзначу, що мова йде про громадсько-політичні газети, засновниками яких є трудові колективи. На межі закриття сьогодні саме традиційні газети, які виходять уже десятки років і формують місцевий інформаційний простір. Допомога їм потрібна термінова і конкретна, бо передплата швидко завершиться.
Найперша пропозиція в тому, щоб обласна рада і облдержадміністрація допомогли організувати передплату всім структурам органів державної влади і місцевого самоврядування, комунальним установам і організаціям: по 1 примірнику кожної громадсько-політичної газети місцевої сфери розповсюдження. Безперечно, місцеві газети повинні одержувати всі бібліотеки Одеси і області, школи, лікарні, інші організації та установи, яким на це треба виділити кошти.

Таку практику обласна влада повинна рекомендувати також районним радам, райдержадміністраціям і об’єднаним територіальним громадам.

Пропонуємо також через управління соціального захисту виділити кошти на передплату газет інвалідам, пенсіонерам, малозабезпеченим і багатодітним сім’ям. Але не можна організовувати передплату лише якоїсь окремої газети. Треба дозволити пільговим категоріям населення передплатити на сім’ю одну місцеву громадсько-політичну газету за своїм вибором.

Редакції газет чекають від місцевої влади і конкретної матеріальної підтримки за висвітлення їх діяльності, що передбачено законодавством. Тільки фінансування це має бути прозорим і відкритим, а не перетворюватися у виділення коштів обраним виданням.

В Україні є досвід, коли органи місцевої влади формують програму висвітлення діяльності своїх структур у вигляді кількох десятків тематичних лотів, які розігруються між газетами. Таким чином участь у конкурсі може взяти кожен журналістський колектив, а обмеження кількості лотів для однієї редакції дасть змогу всім газетам взяти участь у програмі, виконати конкретну творчу роботу і одержати за неї грошову винагороду.
Такий підхід дозволить припинити необгрунтовані витрати на повне утримання окремих газет і без збільшення коштів у бюджеті поліпшити інформування громадян про діяльність влади.

Хочемо нагадати, що в Україні завершився процес роздержавлення ЗМІ. Це передбачає зміну ставлення влади до преси. Журналісти усіх видань чекають справедливого підходу влади до всіх газет без поділу на «свої» і «чужі», бо у кожного видання є свої читачі і передплатники, які мають право на інформацію, і їх інтереси повинна захищати влада.

Юрій РАБОТІН, голова Одеської регіональної організації Національної спілки журналістів України, заслужений журналіст України.
P.S. Цього листа я надсилаю Одеській обласній раді та Одеській облдержадміністрації і прошу редакторів газет опублікувати його у своїх виданнях. Сподіваюся, що вже скоро зможу повідомити колег про те, як влада відреагувала на конкретні пропозиції журналістів.

Leave a Reply