Заплатив податок на землю – поповнив місцевий бюджет

З того часу, як перестали існувати колективні господарства, а земля була розподілена між тими, хто на ній працював, до теперішнього часу в земельних відносинах повний порядок не наведений. Такий стан справ на руку, перш за все, тим, хто, користуючись законодавчою неврегульованістю, обробляє землю (в тому числі – без відповідного оформлення) і отримує прибуток. В результаті місцеві бюджети недоотримують значні кошти, яких так не вистачає на розвиток сільської інфраструктури.

Покласти край такому стану справ, повернути земельні відносини в правове русло, провести інвентаризацію землі і змусити орендарів і одноосібників чесно та в повному обсязі сплачувати податки на землю – таке завдання ставить перед сільською владою, місцевими депутатами і відповідними службами голова Балтської райради Олексій Пантілеев.

У нараді, яка нещодавно відбулася за його ініціативою, взяли участь в. о. голови райдержадміністрації Ярослав Дідух, начальник відділу Держгеокадастру в Балтському районі Роман Кацмаза, госземінспектор Держгеокадастру в Балтському районі Ігор Гогу, заступник начальника Балтського відділення Подыльської ОДПІ ГУ УКРІНФОРМ в Одеській області Валерій Івашківський, керівники районних служб та інспекцій, голів, секретарі та землевпорядники сільських рад.

Питань в учасників наради було чимало. Наприклад, через недосконале земельне законодавство у сільських рад немає можливості раціонально розпоряджатися землею, яка не потрапила під розпаювання. Це землі залуження, пасовища, ділянки, на яких ростуть сади і т.д.

Однак найбільше керівництво району хвилює питання сплати податків на землю і її суворого обліку.

Практика показує, що у всіх сільських радах немає точних даних щодо кількості оброблюваної землі. Одноосібники, та й орендарі, не надають правдиві цифри, не всі офіційно оформляють свою господарську діяльність, тому в бюджети всіх рівнів не надходять значні фінанси.

Як відзначили учасники наради, одноосібники не заповнюють декларації про доходи, є села, в яких це важливе питання взагалі ігнорується. Нерідкі випадки відсутності договорів між орендарями та власниками паїв.

Керівництво району поставило перед сільськими радами конкретне завдання: надати достовірну інформацію про те, скільки паїв віддані в оренду і скільки землі обробляють одноосібники-власники земельних ділянок.

І одноосібники, які її обробляють, і орендарі зобов’язані чесно платити податки. Ставки цих податків приймаються органами місцевого самоврядування відповідно до норм Податкового Кодексу України.

Звертаючись до учасників наради, голова райради Олексій Пантілеев сказав:

– Наші найнагальніші питання – це поповнення бюджетів: державного, районного, сільського. Основним джерелом поповнення бюджетів залишається земля. На сьогоднішній день існує декілька проблем, і одна з них – підвищення ставок податку на землю.

Говорячи про ставки податку на землю, фахівець відділу доходів фінансового управління райдержадміністрації Олеся Усатенко нагадала головам сільських рад, що контролювати надходження зборів до місцевого бюджету їх прямий обов’язок.

Начальник відділу Госгеокадастра в Балтському районі Роман Кацмаза навів приклад досвіду подібної роботи з сельхозарендаторами у Балтської ОТГ:

– Положення про надання в оренду нерозділених (незатребуваних) земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, прийняте на сесії міськради, уже дає позитивні результати.

Можливості проконтролювати всі види плати за землю є в кожній сільській раді. В результаті такого контролю місцеві бюджети отримають відчутні фінансові надходження.

Сільським головам і депутатам сільських рад було рекомендовано розробити і прийняти свої положення щодо використання землі та, відповідно до чинного законодавства, продовжити роботу з одноосібниками і орендарями.

Крім того, за словами Романа Кацмази, стоїть завдання за допомогою фахівців проектних організацій провести обміри земельних ділянок. Прийнявши відповідне положення, місцева влада зможе незатребувану землю передати в оренду мінімум на 7 років і отримувати за неї орендну плату.

На нараді був розроблений план дій, який дасть можливість встановити реальну плату за землю в рамках чинного Податкового Кодексу України та таким чином отримати додаткові надходження в бюджет.

«Сьогодні ми обговорювали не тільки питання поповнення бюджету всіх рівнів, а й обліку землі, контролю за її використанням. А гроші, які йдуть від сплати податку на землю, це ремонти шкіл, будинків культури, ФАПів, дитячих садків. Там, де є можливість, ремонтуються дороги і тротуари. За рахунок коштів, отриманих від плати за землю, наводиться порядок в селах, підтримуються в належному стані пам’ятники. Для Піщанської школи було придбано 56 парт. У минулому році сільські ради допомагали утримувати КУ «Балтська центральна районна лікарня», – сказав на закінчення Олексій Пантілеев.

Ліана Швецова.

Leave a Reply