З мером – відверто про актальне

Минулої п’ятниці відбулася прес-конференція Балтського міського голови Сергія Мазура. У журналістів   місцевих ЗМІ запитань накопичилось чимало, тому в першу чергу йшлося про те, що «лежить на поверхні» та турбує мешканців міської територіальної громади.

Балтська МТГ отримає субвенцію на реконструкцію будівлі під ЦНАП

Відповідаючи на запитання журналістів, міський голова поділився враженнями від візиту міністра розвитку громад та територій України Олексія Чернишова, висловивши задоволення тим, що урядовець серед трьох територіальних громад на Одещині відвідав й Балтську. На його думку, це свідчить,  в першу чергу, про довіру обласного керівництва.

— Загалом за результатами візиту я зрозумів, що ми йдемо правильним курсом. Як і всі громади, ми  маємо чимало проблем, але, вважаю, ми з ними справляємось ефективніше, ніж інші, – зазначив міський голова.

За словами Сергія Мазура, окрім приймально-діагностичного відділення (найбільшого в області) міської багатопрофільної лікарні та будівлі школи №3 – колегіуму, є ще чимало об’єктів, які потребують уваги та є пріоритетними для громади. Серед них – реконструкція будівлі колишнього управління праці та соціального захисту населення РДА по вулиці Вишневій (Дячишина) під ЦНАП (центр надання адміністративних послуг). На це передбачається пів мільйона гривень. Відповідний проєкт Балтської міської територіальної громади було відібрано комісією Міністерства цифрової трансформації України. Це означає, що є шанс отримати державну субвенцію за умов співфінансування з міського бюджету.

Довідково. Цього року держава спрямує 231 млн. гривень в громади для забезпечення доступності і підвищення якості адміністративних послуг. Головним розпорядником коштів субвенції є Мінцифри.

Медична галузь – в пріоритеті. Чи вдається їй бути на висоті?

Відповідаючи на це запитання, Сергій Мазур відверто зізнався, що попри велику увагу з боку місцевої влади до медичної галузі, є низка хронічних проблем, які поки що не вдалося вирішити. Це пов’язано, зокрема, з кадровим забезпеченням. Так, в центрі ПМСД не вистачає сімейних лікарів. Незважаючи на створені прекрасні умови для роботи в громаді, молоді спеціалісти після закінчення вищих  медичних закладів не виявляють бажання працювати тут, залишаються у великих містах.

— Основною є проблема кадрового забезпечення й у Балтській багатопрофільній лікарні. Якщо молодшим та середнім медичним персоналом тут забезпечені на 100 відсотків, то лікарями – на 76. Але сьогодні в лікарні є близько 20 інтернів. Тож сподіваємося, що більшість з них залишиться тут працювати. Є також проблема з фінансуванням від Національної служби здоров’я України, пов’язана з другим етапом медичної реформи. Це — по всій країні. Наша лікарня підписала договір з НСЗУ на надання 11 пакетів медичних послуг і сподівалися на більший обсяг фінансування. Але цього обсягу фінансування недостатньо для забезпечення тих послуг, які надаються. Водночас НСЗУ наголошує, що потрібен перехідний час, – пояснив Сергій Мазур.

Вакцинація — справжній захист від ковіду

Статистика свідчить про значний спад захворюваності на коронавірусну хворобу  на території громади, — підтвердив Сергій Мазур і закликав мешканців МТГ вакцинуватися.

— Так, великі ресурси спрямовані  на те, щоб сьогодні  захворюваність йшла на спад. Але цього недостатньо. Важливим є питання колективної безпеки, колективного імунітету. Ми розуміємо, що саме вакцинація знімає значні ризики тяжкого перебігу хвороби.  Сьогодні є вакцина, йдуть гарні системні поставки. 

На черзі – відкриття інсультного відділення

Очільник Балтської громади назвав три основних аспекти успішного функціонування закладу. Перший — пакети послуг за Програмою медичних гарантій, які фінансуються НСЗУ. Другий — забезпечення діагностичним  обладнанням  та для надання якісних хірургічних втручань тощо. Третій — створення належних умов для роботи медиків та лікування пацієнтів.

Він розповів, що наступним за приймально-діагностичним відділенням буде реконструйоване приймальне. Це, за словами Сергія Мазура, пов’язано зі зміною маршруту пацієнта. У ряді інших відділень також триває реконструкція за рахунок місцевого бюджету. Серед них – у терапевтичному та хірургічному. Але для того, щоб виконати всі вимоги НСЗУ для надання якісних медичних послуг, є потреба у державній субвенції.

Також триває підготовка до відкриття інсультного відділення.

— У нас є головне: лікарі, обладнання. Ми виграли конкурс і є перспектива  отримати  централізовано стаціонарний ангіограф. Він потрібен для того, щоб найбільш якісно проводити шунтування, стентування та діагностику, пов’язану з хворобами судин головного мозку. Будемо мати на півночі області два великих базових відділення (діюче – реперфузійне та інсультне), які відповідатимуть вимогам Національної служби здоров’я України.

Очільник громади обіцяє: реорганізація в освітній галузі відбудеться максимально безболісно

Сергій Мазур прокоментував рішення сесії щодо реорганізації освітньої мережі.

— Пониження освітнього ступеню в тих загальноосвітніх школах, де немає необхідної кількості дітей, викликане, в першу чергу, аналізом, проведеним протягом останніх двох років. Новий закон про освіту чітко регламентує: нема 5 учнів, значить, немає класу. Звідси — перехід на індивідуальне навчання чи навчання на дому. А це вже окрема ситуація. Процес реорганізації закладів освіти розпланований на два роки: дедлайн (гранична дата, до якої має бути виконане завдання – ред. ) — 30 серпня поточного року і 30 серпня наступного. Цього року максимально безболісно йде реорганізація пониження ступеню у деяких навчальних закладах  та організація підвозу до опорних шкіл.  У дитсадочках малокомплектні групи будуть об’єднані,  два дошкільних заклади на сільській території, де взимку немає дітей вже другий рік поспіль, працюватимуть сезонно. Наразі вивчаємо ситуацію з відвідуваності у міських дошкільних навчальних закладах. Наявність дітей в садочках — один з показників ефективності їх роботи. З іншого боку,  є проблема шкільних автобусів та ремонту дорожнього покриття. З цього приводу ми спілкуємося з керівниками Служби автомобільних доріг Одеської області.

Міський голова також додав, що до початку навчального року буде відпрацьовано логістику та відремонтовано дороги, по яких планується організувати підвіз учнів з сіл, де навчальні заклади матимуть понижений освітній ступінь.

Вперед під власним брендом

Як у кожного автомобіля є свій номер, так і в кожної громади має бути свій бренд, – впевнений очільник Балтської громади. Це питання обговорювалось на засіданні виконавчого комітету, після чого запропонований проєкт логотипу громади (у п’яти різних варіаціях) пройшов процедуру громадських слухань та був винесений на розгляд минулої сесії міської ради і затверджений депутатами.

– Якщо ми живемо в Балтській громаді, у нас повинен бути якийсь об’єднуючий фактор. Я не кажу, що це  якийсь основний напрям чи ідеологія. Але до пандемії ми вже мали приклади, коли об’єднувалися галузі, люди, території (вулиці, мікрорайони тощо),  аби разом попрацювати, відпочити. Все це слід систематизувати. І я вірю, що нам  вдасться інтегрувати у суспільство свої символи так само, як і  вишиванку в Україні, яку сьогодні весь світ визнає одним з найгарніших видів одягу, – зазначив міський голова.

Серед «розвиваючих ідей» все ще залишається колишній молочноконсервний комбінат

Під час свого візиту міністр розвитку громад та територій України порадив керівництву громади більше уваги приділяти розвиваючим проєктам, результатом впровадження яких було б створення робочих місць, отримання інвестицій тощо. За словами міського голови Сергія Мазура,  влада зацікавлена у створенні нових робочих місць, залученні інвестицій, але, на жаль, все залежить не тільки від бажання запроваджувати ті чи інші проєкти. Це підтверджують негативні наслідки впливу пандемії на світову економіку, які позначилися й на розвитку громади.

— Один з нових напрямків, розвиток якого ми побачили у нас, – це сонячна електроенергетика. Для бюджету громади головним аспектом була висока орендна плата за гектар землі. Розглянули чимало рішень, але сьогодні  маємо тільки два повноцінних підприємства, які працюють. Реалізація інших проєктів була можливою тільки за рахунок зовнішнього інвестування (кошти іноземних інвесторів). Через пандемію питання інвестування зупинилося не тільки у нас – по всій країні, – пояснив Сергій Мазур. – Є низка пропозицій достатньо цікавих, але я не хочу їх озвучувати , тому що ми не бачимо їхнього логічного завершення, адже вони пов’язані виключно з тенденціями на світовому ринку.  Паралельно з цим ми маємо можливості та резерви щодо розвитку садівництва, як сегмента сільського господарства. Це питання  сьогодні активно пропагуємо, бо є близько 10 тисяч гектарів під садками, які вже «списані» і не використовуються. Є пропозиції  й щодо використання водного фонду. Це стосується облаштування рекреаційних зон, будівництва бази відпочинку з реабілітаційним центром.

Зачепив міський голова й болюче питання колишнього Балтського молочноконсервного комбінату. За його словами, майже три місяці велися перемовини з потенційними інвесторами, але  безрезультатно.  Не вдалося й реалізувати проєкт будівництва багатоповерхівки в місті.

— Десь пів року займалися підготовкою документів, провели  більше десяти зустрічей з потенційними інвесторами з метою продажу земельної ділянки на території колишнього тубдиспансеру по вулиці Гагаріна під будівництво багатоквартирних житлових будинків з облаштуванням  на першому поверсі торговельних майданчиків.  Після того, як все було прораховано, ми отримали відповідь, що впродовж трьох років не вдасться повністю продати всі побудовані квадратні метри житла навіть на кількість мешканців, які проживають в північній частині Одеської області, – розповів міський голова та пояснив, що процес залучення інвесторів не припиняється, є й певні досягнення на цьому шляху, але говорити про це зарано. 

Leave a Reply