Все почалося з того, що ми вирішили запровадити рубрику «На перехресті думок». Спілкувалися з людьми просто на вулиці. Всі вони відзначали, що місто помітно змінило своє обличчя. Навіть ремонт доріг вже досяг околиць, чого не відбувалось десятиліттями. І все ж, восьмеро з десяти наших співрозмовників порушили болючу тему покинутих історичних будівель. Серед них – приміщення пошти. Ми писали про це у №20 від 16 травня (стаття «Александр Таскин: «Кинотеатр спасли, а почту – слабо?!»). Тоді ж публікацію ми надіслали народному депутатові Олександру Гончаренку. Він відповів: «Прочитав. Гарна стаття. Взагалі в Балті, на відміну від, наприклад, Подільська дуже багато історичних будівель. Це дуже круто. Я не буду обманювати та казати, що ми завтра ж візьмемось за Пошту. Але скажу так: я запам’ятав і буду думати, як можна допомогти. На жаль, просто не на все є гроші».
Минуло не так багато часу, але завдяки опитуванню ми знову вирішили повернутись до цієї болючої теми.
У своїй статті Олександр Таскін так описав історію будівлі: «У другій половині ХІХ сторіччя почалося будівництво нової будівлі пошти з потужним підвальним приміщенням, де була облаштована службова квартира.
Індивідуальний проєкт, незвичайне рішення архітектора надавали будівлі велич. Фасад гармоніював з горищними надбудовами. Два входи зі сходами, ажурні, виготовлені в Одесі козирки. На подвір’ї – фонтан і колодязь. Праворуч у приміщенні – велика зала для прийому відвідувачів, в лівому крилі в 1880 році був облаштований міжнародний телеграф, а на початку ХХ століття – телефонна станція».
Яке ж сьогодення? Незважаючи на «покинутість» і повну зневагу до себе господарів (ПАТ «Укрпошта»), будівля з вулиці все ще виглядає велично, сумно дивлячись на перехожих крізь розбите подекуди віконне скло.
З двору – набагато гірша картина. Широко відкриті ворота, відсутність хвіртки – так зустрічає пошта «з тилу». Колись біля воріт була охорона. Тепер у будочці охоронників – купа сміття, вибиті вікна й двері. Зайшовши на подвір’я, ми «сполохнули» якогось молодика, який зручно примостився тут і щось пив з пляшки.
«Озброївшись» фотоапаратом, піднімаємось розбитими сходинками, заходимо всередину (двері-вікна тут вже давно не виконують свою функцію). У великій залі, де вівся прийом відвідувачів , все ще збереглися поштові «атрибути», але вона більше нагадує кадри з фільмів воєнного часу. Знімки, напевно, красномовніше свідчать про побачене.
На жаль, спустошена будівля вабить до себе підлітків. А ще – дорослих сумнівної поведінки.
Про це нам розповіла начальник поштового відділення Людмила Іжакевич, яку ми зустріли на подвір’ї.
– Страшно ходити мимо, коли стемніє. А ще хвилюємось за дітлахів. Он у тому приміщенні у нас залишився електричний автомат. Діти не раз відключали нам світло, натискаючи на рубильник. Це дуже небезпечно. Я повідомляла про це керівництву, але реакції ніякої. Щось би вже зробили з цією частиною будівлі! Знаю, що міська рада цілу кипу листів та звернень надсилала з цього приводу у різні інстанції. Міський голова Сергій Мазур особисто переймається проблемою, адже будівлю можна врятувати як історичну, бо виділяються кошти. Комісії різні тут вже не раз перебували, а результату немає…
На прощання ми пообіцяли Людмилі Миколаївні, що надішлемо знімки особисто керівникові обласного управління «Укрпошти» Сергію Дрозду. Що й зробили. Під час особистої бесіди він пообіцяв зробити все можливе зі свого боку, аби вирішити це болюче питання.
Нагадаємо й народному депутатові Олексію Гончаренку. Сподіваємось, що він зі свого боку теж зможе вплинути на ситуацію.
Вже сутеніло, коли ми залишали територію поштового відділення. Тут справді стало страшнувато знаходитись.
Людмила ШЕЛИХ.