Із засідання колегії з питань охорони здоров’я
В ПОДІЛЬСЬКУ відбулося розширене засідання колегії з питань охорони здоров’я району за участі першого заступника директора Департаменту охорони здоров’я Одеської обласної військової адміністрації Анжели Попадюк, керівництва територіальних громад, головних лікарів закладів охорони здоров’я.
В рамках заходу члени робочої групи ознайомились з роботою Подільської міської лікарні. Рухались можливим маршрутом пацієнта, розробленим керівництвом лікарні спільно з військовими лікарями, аби під час надзвичайної ситуації вчасно допомогти постраждалим та попередити скупчення пацієнтів. З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну в лікарні дві сотні військових отримали своєчасну та кваліфіковану медичну допомогу. Подільські лікарі рятують життя за допомогою сучасного медичного обладнання. Зокрема, протягом минулого року проведено понад півтори тисячі операційних втручань. У найбільшому в області пологовому відділенні торік з’явилося на світ 551 немовля. В структурі лікарні функціонує консультативне поліклінічне відділення, яке у 2022 році здійснило прийом понад 140 тисяч пацієнтів. Лікарнею укладено 22 пакети послуг з Національною службою здоров’я України (це найбільший показник на півночі області).
Під час пленарного засідання колегії, у якому взяли участь голова Подільської військової адміністрації Михайло Лазаренко, в.о. Подільського міського голови Олег Албанський, інші посадові осіби, було заслухано звіти про роботу лікарень району.
ПРИСУТНІ також обговорили плани на майбутнє. Йшлося, зокрема, про наступний етап медичної реформи, під час якого в Україні сформується спроможну мережу медичних закладів. На практиці це означає, що вся територія України буде розподілена на певні території обслуговування – госпітальні округи. У свою чергу, госпітальні округи поділятимуться на менші території обслуговування – госпітальні кластери. Також є закріплення на законодавчому рівні (ЗУ 2347-ІХ) принципів формування спроможної мережі спеціалізованих медичних закладів, визначення їхнього статусу та ролі, закріплення меж госпітальних округів та госпітальних кластерів, порядок їхнього визначення та функціонування.
За словами заступника директора Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Анжели Попадюк, вже до 1 травня в рамках госпітального округу має бути сформована своя єдина унікальна спроможна мережа закладів охорони здоров’я.
— Якщо з надкластерними лікарнями все зрозуміло, то кількість кластерів і загальних лікарень може змінюватися. Адже у госпітальному окрузі може бути не одна кластерна лікарня, якщо це відповідає кількості населення, якості доріг та іншим показникам. Їх, думаю, вже не тільки директори закладів повинні були вивчити, а й голови громад (як власники) повинні також переживати за те, як будуть жити їхні заклади, – сказала, зокрема, вона, закликавши підійти до питання створення спроможної мережі медзакладів з практичної точки зору, якщо потрібно – об’єднуватись і не «тягти ковдру на себе».
— Якщо лікарня на 45 ліжок має багато персоналу і в 12.00 -13.00 там вже нема пацієнтів, то виникає питання про те, що, може, треба щось переформатувати або придумати щось таке, чим ви можете зацікавити пацієнтів. Адже головна мета реформи — пацієнтоорієнтовність і доступність послуг, – наголосила Анжела Попадюк і додала, звертаючись до керівників лікарень: – Мета сьогоднішнього заходу – не послухати ваші статистичні дані, а почути, що ви плануєте зробити далі, який у вас є реальний стратегічний план розвитку очолюваних закладів. Можливо, це вже буде два заклади в одному. Можливо, якісь два заклади перейдуть на одну модель надання послуг за певними пакетами, а інші два заклади переорієнтуються на паліативну реабілітацію. Ви бачите, як тепер це важливо. Йде війна, багато повертається хлопців. Ми сподіваємося, що скоро прийде перемога і їм всім потрібна буде реабілітація. Не тільки військовим, а й мешканцям ваших громад. Тому, що кожного дня люди переносять стрес. Я бажаю вам всім розвиватися, прагнути до кращого, приходити до консенсусу, вміти домовлятися, у чомусь поступатися і не тягти ковдру на себе. Якщо два заклади у вашому чи іншому районі об’єднаються, це не означатиме, що постраждає персонал (людей завжди можна працевлаштувати). Зате пацієнт не залишиться без допомоги і таким чином, можливо, ви зможете ще більше залучити до себе коштів та розвинути свої заклади.
Людмила ШЕЛИХ