Не все морозиво можна нести до рота. Чому?

ПОГОДЬТЕСЯ, що морозиво є одним з найбільш популярних і улюблених солодощів влітку. Напевно, ніхто не може відмовити собі у можливості «охолодити» себе і водночас отримати задоволення від його смаку. Та чи завжди ми звертаємо увагу на те, що написано на упаковці? Наше невеличке опитування серед балтян показало, що на їх вибір впливають, в першу чергу, вартість та вид морозива (шоколадне, вафельне, фруктове тощо). Але є й такі, хто підходить до вибору «зі знанням справи»: звертає увагу на ДСТУ (Державні стандарти). І правильно роблять! Бо морозиво є корисним лише за умов, що виготовлене з натурального молока, без шкідливих домішок з позначкою Е та наповнювачів (зокрема, рослинних жирів).

Держспоживстандарт України затвердив три національні стандарти на морозиво, які набули чинності ще 1-го січня 2008 року.

ДСТУ 4733:2007 «Морозиво молочне, вершкове, пломбір»
Цей стандарт контролює якість молочного та вершкового морозива, а також пломбіру. Виготовляються вони виключно з молока й продуктів його переробки, з/без натуральних наповнювачів, харчових добавок, ароматизаторів. У такому морозиві немає рослинних жирів.

ДСТУ 4734:2007 поширюється на чотири види морозива: плодово-ягідне, ароматичне, щербет та лід. Цей вид морозива взагалі не містить молока.
Плодово-ягідне. Виготовляється з плодово-ягідної сировини з додаванням цукрового сиропу.
Ароматичне. Виготовляється на основі цукрового сиропу з натуральними ароматизаторами й барвниками.
Морозиво-лід (або заморожений сік). В його основі — фрукти, ягоди, чай, кава, какао, натуральні барвники та ароматизатори.

Шербет — плодово-ягідне морозиво або лід, які виробляють із додаванням молочного, вершкового морозива або пломбіру, а також морозива з комбінованим складом сировини.

ДСТУ 4735:2007 застосовується до морозива з комбінованим складом сировини. Морозиво з цього стандарту може містити як молочні, так і рослинні жири.
Отже, обравши певний вид морозива, необхідно звертати увагу на те, що зазначається на його упаковці: В першу чергу – на ДСТУ, на склад самого морозива, вафельного ріжка чи шоколадної глазурі, дату виробництва та строк зберігання (краще – не більше 10-12 місяців). Зауважимо, що на першому місці в складі стоять ті інгредієнти, яких найбільше в продукті.
Спеціалісти радять також звертати увагу на:

— вміст жиру ( в молочному морозиві він становить від 0,5 до 7,5 %, у вершковому — від 8 до 11,5 %, а в пломбірі — 12–20 %);

— смак та запах морозива (вони повинні бути «чистими», характерними для цього продукту, а структура — однорідною, без відчутних частинок цукру, льоду й сухих молочних продуктів);
— добавки.
Е407, карагенан – стабілізатор, загусник, може викликати розлади шлунково-кишкового тракту.
Е410, камедь ріжкового дерева, природний стабілізатор, загусник, безпечний.
Е412, гуарова камедь – стабілізатор і загусник, уповільнює кристалізацію льоду, безпечний.
Е415, ксантанова камедь – природний стабілізатор і загусник, безпечний.
Е433, полісорбат 80 (поліоксіетіленсорбітан моноолеат) – стабілізатор штучного походження, даних про шкоду для здоров’я на даний момент немає.
Е459, мальтодекстрин – емульгатор на основі крохмалю, безпечний.
Е466, карбоксиметилцелюлоза натрієва сіль – у великій кількості призведе до розладу шлунка.
Е471, моно- і діглеціріди жирних кислот – стабілізатор, нешкідливий.
Е476, соєвий лецитин і ефіри полігліцерину взаємоетерифікованих рацинолових кислот – емульгатор, нешкідливий в невеликих кількостях, але при надлишку може викликати алергічні реакції, крім того, його виробляють з потенційно небезпечної сої.

 Дієтологи стверджують, що розумне вживання морозива несе неабияку користь організму: втамовувати спрагу та , куштуючи невеличкими шматочками, загартовувати горло. Як все холодне, воно має судинозвужувальну дію. У якісному морозиві міститься приблизно 15% добової норми кальцію, також тут є чимало корисних речовин.

Отже, шановні читачі, вибір- за вами. В наступному номері читайте рецепти домашнього морозива.

Використано ДСТУ та інформацію
з сайту «Добавкам.нет».

Leave a Reply