Освіта Балтської ОТГ. Іміджеві проекти, точки росту, конкуренція за молодого вчителя, зміна моделей розвитку

Освітяни міста незвично звітували про зроблене протягом двох останніх років (з моменту об’єднання у громаду) – за «круглим столом». Керівники загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних закладів ділились цікавим досвідом організації освітньої та виховної роботи. На засідання були запрошені голови батьківських комітетів, громадські діячі, представники громадських організацій та місцевих ЗМІ. Участь взяли міський голова Сергій Мазур, його заступник з соціальних питань Валерій Желіховський, секретар міської ради Тетяна Матлашевська.

Представляючи кожного з керівників закладів учасникам «круглого столу», начальник відділу освіти Петро Кулик виконував своєрідну роль модератора засідання, сприяючи донесенню через ЗМІ якомога більшої інформації про те, що відбувається в освітній галузі з метою залучення громадськості до обговорення не тільки досягнень, а й проблемних питань. За його словами, зміни, які відбуваються у загальноосвітніх закладах громади, орієнтовані на середнього учня. А в дошкільній освіті окрім загальнодержавних та запроваджених в громаді («Англійська з 5-ти», «Дорослішаємо разом», «Малі олімпійські ігри», «Перлинки рідного краю» тощо), реалізується чимало своїх внутрішніх (так званих іміджевих) проектів, задіяно нові підходи до виховання юних спортсменів, змінено систему роботи центру позашкільної дитячої творчості та ін. Детальніше про це розповіли керівники закладів, використовуючи метод презентації. І хоча у виступах було чимало спільного коли йшлося про значне покращення матеріально-технічної бази, вони «приберегли» свої «родзинки», які робили надання послуг кожним окремим закладом неповторним і цікавим.

Підсумки засідання підбили очільник громади Сергій Мазур та заступник міського голови Валерій Желіховський, який, зокрема, визначив точки росту освітньої галузі, особливо в дошкільній та позашкільній освіті. На його думку, тим, що пропонують дитячі садочки міста і сіл, повинна користуватися значно більша кількість дітей. Тому наповнення ДНЗ є ключовою точкою росту. Майбутнє позашкільної діяльності Валерій Желіховський пов’язує з залученням сюди нових кадрів та запровадженням інших форм і моделей розвитку, зокрема, приватно-державного партнерства. На його думку, в цій сфері треба запроваджувати конкурсну основу, тому позашкільна освіта потребує зміни моделі. «Хоча тут є багато плюсів, очі горять, є бажання працювати й матеріально-технічну базу ми створили. Немає головного: кількості дітей, необхідної для наповнення груп», – впевнений заступник міського голови. Валерій Желіховський також зауважив, що «держава не до кінця продумала питання, пов’язане з підвищенням заробітної плати вчителям», яке має бути пов’язано з підвищенням їх статусу, як це вже робиться в рамках медичної реформи. Він також звернув увагу на важливість роботи на результат. В цьому плані особливого значення набуває позашкільна робота з учнями.

Певну крапку над «і» у роботі «круглого столу» поставив міський голова Сергій Мазур, давши низку доручень керівникам структурних підрозділів міської ради.
– Сьогодні потрібні реальні позитивні та ефективні батьківські комітети в системі освіти. Вони в нас є, але не у всіх робота ефективна: мені набридло отримувати повідомлення через соцмережі, дзвінки зі скаргами на те, що збираються кошти на різні потреби. Ви повинні визначитися: якщо необхідна спонсорська допомога і є можливість її отримати, від неї не відмовляйтесь. Якщо такої можливості немає, то давайте потихеньку відходити від «гарної, доброї радянської» системи управління. Ви повинні сказати це нашим батькам і, виходячи з цього, вести свою політику, – сказав, звертаючись до керівників закладів, Сергій Мазур.
Він також озвучив кілька пропозицій, давши відповідні доручення начальникові відділу освіти Петру Кулику, та висловив своє розуміння нового освітнього простору на території об’єднаної громади.
– Для нової української школи повинен бути новий учитель. Школа, дитячий садок мають почати конкуренцію за молодого вчителя, вихователя Через рік це буде важливою складовою отримання позитивного результату для нашої освіти. Я це побачив по дитячо-юнацькій спортивній школі: там, де є молодий колектив учителів, які «горять» спортом, там є результат. Ми повинні змінити формат роботи центру дитячої творчості, школи мистецтв: ці заклади є позаурочними, додатковими, тому мають стати конкурентними.

Міський голова також висловив вдячність всім керівникам закладів освіти за виконану роботу та спільно одержаний вагомий результат.

З виступів учасників «круглого столу»

Надія КОПТЄВА, директор школи №1-ліцею (щодо участі закладу у всеукраїнському пілотному проекті «Нова українська школа»:
– Ми вдячні міській раді, яка підтримала нашу школу, дала нам можливість стати учасниками цього проекту, забезпечивши всім необхідним обладнанням згідно з орієнтовним переліком засобів навчання в початковій школі, затвердженим Міністерством освіти і науки. Нова українська школа передбачає зовсім інший підхід до викладання навчальних предметів. Спостерігаючи сьогодні за роботою вчителів, ми можемо констатувати той факт, що діти, які навчаються в пілотних класах, мають значно більший загальний розвиток, вони йдуть до школи із задоволенням… Однією з важливих перемог школи ми можемо вважати отримання гранту в 177 тисяч гривень в рамках проекту «Громадський бюджет Балтської територіальної громади 2017 року» («Сквер «Зелене намисто нашої школи. Прогулянки та активний відпочинок на свіжому повітрі – обов’язкова умова для здорового способу життя», – ред.). Ми вже розпочали демонтаж старих конструкцій, триває процес укладання договору з підрядником на виконання робіт.

Лілія ДОНІ, директор школи №2-гімназії (розповіла про участь у кількох цікавих проектах, в тому числі з вивчення англійської мови та робототехніки) . Наші діти мають змогу нарівні з учнями європейських держав вивчати робототехніку. Але, оскільки ця наука для нашої країни досить нова, більшість знань та навичок доводиться здобувати через самоосвіту вчителів, які вчаться разом з дітьми, проводять дослідження. Чітко розуміємо, що робототехніка – це крок назустріч світовій цивілізації, тож щиро сподіваємося на придбання хоча б ще двох конструкторів. Тоді, можливо, колись справді ми доростемо до європейського рівня життя і зможемо пишатися своїми земляками, які прославляться в розробці власних роботів.

…До нас прибула волонтер-доброволець Корпусу Миру США, американка Еллісон Хенсен, яка навчає наших дітей вільно висловлюватися англійською мовою. Така співпраця приносить задоволення дітям і батькам та є підгрунтям для професійного росту вчителів.
…У школі встановлено екологічно чистий котел: ми палимо пелетами. Розраховуємо, що це буде набагато дешевше, ніж використання вугілля і точно екологічно чистіше, зручніше. Це крок вперед і, я думаю, що незабаром, коли наші фермери теж виготовлятимуть пелети, зможемо таким чином підтримати економіку нашої громади.

Жанна КАПКІНА, директор школи №3-колегіуму: У 2016 році була прийнято концепцію розвитку нашого закладу– «SMART-школа», основна ідея якої полягає у створенні нового освітнього середовища для вільного розвитку дитини. Для нас новий освітній простір – це креативність і неповторність дизайну, енергоефективність і найсучасніші засоби для навчання та розвитку учнів, а також багатофункціональне шкільне середовище. Все почалося з реалізації наймасштабнішого проекту – капітального ремонту будівлі нашого закладу, на який було витрачено 1 495 138 гривень. Разом з «новим обличчям» нашої школи ми отримали економію енергоносіїв і покращили енергоефективність наших будівель. Заручившись підтримкою міської ради, наших батьків, випускників школи, ми розпочали реконструкцію старих коридорів, сходів і спробували створити новий освітній простір, який докорінно відрізняється від того, що було в традиційній школі. Ми створили зони відпочинку, де діти під час перерв отримують задоволення від спілкування один з одним. Звичайно, освітній простір не може обмежуватися тільки оформленням кабінетів, зон відпочинку і заміною меблів, а потребує й широкомасштабного використання IT-технологій, мультимедійних засобів навчання, оновлення лабораторної бази для вивчення предметів природничо-математичного циклу, формування наукової діяльності учнів. Кошти з місцевого бюджету, отримана освітня субвенція, а також наші власні надходження допомогли нам реалізувати багато проектів, провести модернізацію матеріально-технічної бази, оновити лабораторну базу для кабінетів природничо-математичного циклу. Це покращило навчально-виховний процес, зацікавило учнів і, як результат, маємо позитивну динаміку їх участі у щорічних олімпіадах, інтелектуальних змаганнях.

Надія БОНДУРОВСЬКА, завідувачка ДНЗ №9- «Івонька»: Колектив ДНЗ разом з батьками робить все для того, щоб наші діти росли здоровими, мали змогу всебічно розвиватися та комфортно проводити час в дитячому садку. Вихователі працюють творчо, планують різноманітні проекти, на базі нашого закладу працює школа молодого вихователя. Іміджевий проект нашого дитячого садка – витоки української педагогіки з ознайомленням дітей з народознавством.

Олена КОЧЕРГІНА, завідувачка ДНЗ №3 «Оленка»: Іміджевим проектом нашого дошкільного закладу є творча майстерня. Він передбачає розвиток творчих здібностей дітей через усі види діяльності. У нашому дитячому садочку працює багато гуртків, які ведуть самі вихователі. В громаді оголошено рік фізкультури та спорту і ми вирішили більш поглиблено впроваджувати цей проект, використовувати інноваційні технології, нові методики і нестандартне фізкультурне обладнання, виготовлене руками наших працівників. Так, вихователі використовують вправи на степ-платформах, виготовлені з рам старих вікон (їх обробили, пофарбували морілкою, покрили лаком), вправи на слайдінгах (використовуємо для цього одноразові тарілочки). Дітям це дуже цікаво. Також використовуємо на заняттях елементи хатха-йоги, самомасажу з використанням шипованих м’ячів та природних матеріалів (шишки, горіхи, палички від старик ліжечок, пляшечки від «Актимелю», наповнені сипучими матеріалами тощо), ходіння босоніж по піску, камінчиках, морській солі. Аби виростити здорову дитину, слід привчити її з раннього дитинства берегти своє здоров’я і дуже хочеться, аби це продовжувалося й у школі.

Поліна РАЗВОДОВА, завідувачка ДНЗ №11 «Журавонька»: Ми стали учасниками Громадського бюджету і виграли у конкурсі. Метою нашого проекту є розвиток почуття патріотизму, гордості та шанобливого ставлення до природи, створення такої атмосфери, щоб діти берегли та досліджували навколишнє середовище. Плануємо найближчим часом створити такий розвивальний осередок, де діти зможуть знайомитися з різнобарв’ям, розмаїттям природи. Розроблено екологічну стежину, де кожна ділянка буде пізнавальною та навчальною. Плануємо зробити на базі закладу штучний водоспад та фонтан, облаштувати теплицю, розарій, алею троянд, щоб діти з задоволенням і великим бажанням ходили в дитячий садок, де вони зможуть спостерігати за природою.

Ірина ЧОКОВА, завідувачка ДНЗ №7 «Сонечко»: Ми намагаємося іти в ногу з часом, використовуємо у навчальній роботі сучасні інновації та технології, освітній процес у дошкільному навчальному закладі організовано за пріоритетним художньо-естетичним напрямком формування моральності та духовності дошкільнят, засобами мистецтва. Система роботи художньо-естетичної спрямованості є стартовим майданчиком для розвитку творчого та духовного виховання. Дошкільнята залюбки беруть участь в оркестрі дитячих музичних інструментів «Волошки», у діяльності театру етичних мініатюр, головна мета якого наочно продемонструвати дітям за допомогою інсценування літературних творів різні моделі поведінки людей у тій чи іншій ситуації, спонукати їх замислитися над моральними категоріями. Яскравою зірочкою у системі виховання відрізняється театр моди «Креатив». Це синтез модерного мистецтва та творчої майстерності вихованців, батьків і вихователів. У нас є свій власний ляльковий театр. Особливою популярністю користуються студія піскової анімації, вокальна студія «Веселка» та хореографічний гурт «Дивограй», які відкривають нові дитячі таланти, прищеплюють дітям любов до співу та танцю.

Зінаїда ОСАДЧУК, завідувачка ДНЗ №6 «Зірочка»:

Велика увага вихователями приділяється фізичному, інтелектуальному, естетичному та творчому розвитку дітей. Іміджевим проектом нашого дошкільного навчального закладу є «Сходинки до дитячої творчості». В рамках реалізації проекту проводимо методоб’єднання з пошуково-дослідницької діяльності, семінари-практикуми, заняття з використанням сучасних освітніх методик і технологій, ведеться гурткова робота (діють такі гуртки як «Віконечко в природу», школа музичної творчості «Весела нотка», художня студія – аплікація, малювання, квілінг, театралізована студія маленьких казкарів тощо). На території дитячого садка є «зоопарк» виробів з природнього матеріалу і ми кожен рік поповнюємо цю алею.

Любов РОЗГОН, завідувачка ДНЗ №8 «Теремок»: Пріоритетний напрямок роботи закладу дошкільної освіти №8 – українознав-
чий. З цією метою інте-р’єр оформлений під ук-
раїнський стиль, руками вихователів створені розвивальні осередки та українознавчі куточки. Серед них – міні-музей українського обійстя. Також працює заклад й за програмою здоров’я «Про здоров’я треба знати, про здоров’я треба дбати», мета якої – формування у дітей дошкільного віку культури здоров’я, надання ґрунтовних знань про його основи.

У виступах також прозвучало чимало цікавого, що відбулося протягом останніх двох років, і про що ми не раз писали на шпальтах нашої газети, в тому числі – у центрі позашкільної дитячої творчості та у ДЮСШ (про це розповіли директори закладів Олена Орленко та Сергій Кольцов).

Людмила ШЕЛИХ.

Leave a Reply