Очисні споруди. Де їх будувати?

З СЕСІЇ МІСЬКОЇ РАДИ.

Проблема очисних споруд протягом багатьох років є дуже гострою в Балті. До 2 тисяч кубічних метрів стічних вод на добу потрапляють до аварійних очисних, які залишилися від збанкрутілого молочноконсервного комбінату. Фактично очищення стоків відбувається «природним шляхом»: вони каскадом перетікають по резервуарах аеротенків і відстійників та потрапляють на фільтраційне поле (посаджений очерет). За попередніми висновками спеціалістів, ці очисні споруди не тільки неспроможні виконувати відповідну технологічну очистку, але й не підлягають повноцінній реконструкції. У зв’язку з цим Балтською міською радою було прийнято рішення про будівництво нових локальних очисних споруд, розрахованих на прийом і очищення міських стічних вод з перспективою збільшення обсягів до 2,5 тис. м3/добу. Для розміщення цього надважливого для міста об’єкта було обрано територію біля колишніх «парашутних» складів. Як запевняють проектувальники, саме це місце найбільше з усіх обговорюваних чотирьох варіантів підходить під компактні, сучасні й безпечні очисні споруди (кошторисна вартість майже 40 млн. грн.).

Але мешканці цього мікрорайону Балти категорично виступають проти , побоюючись такого сусідства. Тож минулого тижня відбулася зустріч керівництва міської ради з жителями.

Звертаючись до присутніх, заступник міського голови з питань ЖКГ Федір Молодець підтвердив:
– Дійсно, в місті велика проблема з очисними спорудами: не одного року – десятків років. Справді сьогодні всі стоки міста закачуються на очисні споруди колишнього молочноконсервного комбінату, там відстоюються і перетікають через яр та очерет у русло річки. Ми протягом останніх трьох років вивчали низку проектних пропозицій, їздили й дивилися на вже побудовані очисні споруди та ті, що будуються, в тому числі – за кордоном.
За його словами, очисні споруди в Балті проектуються за типом вже існуючих в м. Глибоке (Білорусія), де балтська делегація побувала двічі.

– Цього року ми знову там побували, після того, як очисні пропрацювали 1,5 року. Поспілкувалися з персоналом, послухали їх оцінку та їх ставлення до очисних споруд і намагаємось спроектувати їх аналог у нас. Бо споруди займають невелику площу, є енергоефективними з точки зору економії електроенергії, проектуються і будуються за європейськими стандартами, – розповів Федір Молодець. – Ми ходили по самих очисних спорудах. Там не було очікуваного смороду. Такі ж очисні будуються в м. Сороки у Молдові, де ми теж побували.

Незважаючи на сказане, у представників мікрорайону, присутніх на зустрічі, були свої аргументи проти будівництва очисних споруд на обраній території.

Не вплинули на них й запевнення представника проектувальника, що всі погодження з відповідними службами, компетентними організаціями відбуваються в процесі проектування, що науково-дослідним інститутом вивчено всі вільні ділянки на території міста з дотриманням необхідної 200-метрової захисної зони і що, насправді, у нас немає з чого обирати. Натомість в залі звучало:

– На старих очисних робіть реконструкцію!

– Чому не побудувати очисні поруч з каналізаційно- насосною станцією, якщо запаху не буде?!

– Ви не будете будувати! Ми перекриємо дороги від Кривого Озера до Подільська!

На запитання, чому прийнято рішення будувати очисні споруди на території їхнього мікрорайону, перший заступник міського голови Едуард Рабінович відверто відповів:

– Чим ми керувалися, коли обрали це місце? Економією коштів. Аби побудувати на місці старих очисних нові, потрібно ще один колектор прокласти, вартістю самих очисних споруд. Але головне – тариф. Населення в такому випадку сплачуватиме не 20 грн. за куб, а 120!Тому ми прийняли таке рішення.

Йшлося під час зустрічі й про екологію та збереження запасів води для наступних поколінь. Тут думки представників влади та мешканців дещо розійшлися.

– У нас 70 відсотків населення не «каналізовано», користуються вигрібними ямами. А це – колосальний удар по екології міста! – вважає, зокрема, Федір Молодець.

І все ж, судячи з того, як завершилася зустріч, розмова не вийшла конструктивною.

– Іде передпроектування, коли ще можна все змінити. Саме тому ми вас зібрали, щоб виробити наші подальші дії, – сказав Едуард Рабінович наприкінці засідання і додав: – Можемо звернутися до інших мешканців міста: що вони скажуть? І я впевнений, що вони скажуть: звичайно, ми не хочемо платити у 5 разів дорожче.

Як далі розгортатимуться події, яке рішення прийме міська рада, – буде видно. Але на території Балти мають будуватися два п’ятиповерхових будинки, та навряд чи буде отримано дозвіл на їх спорудження без перспективи облаштування водовідведення.

Людмила ШЕЛИХ.

 

Leave a Reply