Шановна редакціє, допоможіть розібратися, чому мені нараховують завищену вартість розподілу газу. Я не користуюсь газовим опаленням, а нарахували цьогоріч понад 80 гривень. Минулого року було близько двадцяти. За що беруть у нас гроші, якщо газ ми вели за власний рахунок до домівок і безкоштовно передали обслуговуючій організації, яка за весь час обслуговування жодного разу навіть не пофарбувала труби. Скоро їржа їх «прогризе». А гроші стягують справно, невідомо як нараховуючи. І я не одна така. Багато хто просто мовчки платить, думаючи, що то так газ подорожчав. Маю на увазі людей похилого віку. А я не хочу мовчати, тому для всіх розмістіть роз’яснення, як нараховується вартість розподілу газу. До речі, в газову службу додзвонитися нереально!
АБИ НЕ витрачати час на листування з АТ «Одесагаз» та оперативно дати відповідь на запитання нашої читачки, ми відшукали роз’яснювальну інформацію щодо розподілу природного газу на 2022 календарний рік на сайті АТ «Херсонгаз». Вона стосується й інших газорозподільчих організацій, адже їх діяльність та цінова політика регулюються НКРЕКП. Отже, послуга розподілу природного газу, яка раніше завжди була складовою кінцевої ціни і сплачувалася усіма споживачами без винятку, виділена в окремий платіж з 01.01.2020. Розподіл газу складається з таких витрат, як цілодобове функціонування аварійної служби, ремонт та утримання/обслуговування мереж від газорозподільних станцій (газорозподільні пункти, шафові регуляторні пункти) від магістрального газопроводу, до будинку кожного споживача та цілодобова підтримка стабільного тиску в мережі. Ці витрати були та існують навіть якщо споживачі самі побудували мережі. Навіть якщо відсутнє споживання природного газу, усі мережі все одно треба обслуговувати!
ТО ЯК РОЗРАХОВУЄТЬСЯ ПЛАТІЖ ЗА РОЗПОДІЛ ГАЗУ?
Вартість доставки газу розраховується індивідуально для кожного клієнта. Розмір плати залежить від конкретного обсягу споживання та тарифу, який встановлено НКРЕКП. Згідно з Постановою НКРЕКП № 2763 від 22.12.2021р. тариф на послуги розподілу природного газу в АТ «ОДЕСАГАЗ» з 1 січня 2022 року встановлено у розмірі 1,308 грн. за 1 м.куб на місяць з урахуванням ПДВ.
При визначенні обсягу споживання за основу береться кількість спожитих кубометрів газу впродовж попереднього «газового року». Це проміжок часу з 1 жовтня по 30 вересня. Сума кубів газу, спожитого за рік, ділиться на 12 місяців. Результат множиться на тариф на доставку. Так отримуємо вартість доставки на місяць.
Приклад: За минулий газовий рік споживачем використано 1 тис. куб.м газу. Місячна вартість доставки з 1 січня 2021 року розраховується наступним чином: 1000 куб. м /12 міс. х 1,308 грн. за м куб. = 130,8 грн. на місяць з ПДВ.Отже, щомісячна плата за доставку блакитного палива для такого споживача складе 130,8 грн. в місяць.
Але згідно з постановою НКРЕКП № 580 від 6.03.2020 р. «Про внесення змін до Кодексу газорозподільних систем» з 1 січня 2021 року річна замовлена потужність об’єкта (об’єктів) споживача не може бути меншою за:
– 39 куб. м – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується тільки для приготування їжі;
– 126 куб. м – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується для підігріву води та приготування їжі;
– 314 куб. м – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення, або об’єкта споживача, що не є побутовим. Наприклад, якщо клієнт користується тільки газовою плитою і спожив за минулий газовий рік 15 куб. м газу, його замовлена потужність встановлена регулятором на рівні 39 куб. м на рік. Тобто впродовж року він повинен сплатити за доставку 39 куб. м. Відповідно розраховується й мінімальна плата за послуги розподілу природного газу. Наприклад, для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується для підігріву води та приготування їжі, мінімальна плата становитиме: 126 куб. м /12 міс. х 1,308 грн. за м куб. = 13,73 грн. на місяць.