РОЗДЕРЖАВЛЕННЯ ЗМІ: 1 січня 2019 року пуповина відпаде…

За місяць до фінішу
31 грудня спливає трирічний термін, передбачений законодавством на реформування державних та комунальних засобів масової інформації. Але за даними Держкомтелерадіо, які опубліковано у Зведеному переліку об’єк¬тів реформування, станом на 30.11.2018 року з 760 державних і комунальних друкованих ЗМІ та редакцій реформовано лише 312(41%). В Одеській області з 35-ти видань, на які поширюється дія Закону «Про реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ» лише 10 (30%) спромоглися вийти з-під засновництва органів державної влади та місцевого самоврядування. І це за місяць до фінішу, коли всі нероздержавлені газети просто припинять своє існування! До речі, Одеська міська рада, не чекаючи «пологів», вже перерізала «пуповинку» газетам «Думська площа» та «Одеський вісник», прийнявши рішення про припинення їх випусків з 01.01.2019 року. «Одеському віснику» – через те, що трудовий колектив не провів зборів та не подав пропозицій щодо реформування.

Роздержавлення, як і пологи, проходить болісно. Але наведу лише «голу» статистику, що свідчить про проблеми в діяльності
редакцій та непрості про¬цеси не тільки у стосунках із засновниками, а й в самих колективах.

У цьому ж Зведеному переліку об’єктів реформування є інформація про те, що визнано недійсним свідоцтво про державну реєстрацію газети «Південна зоря» (засновник – Біляївська районна рада). А газета «Степовий маяк» (співзасновники Березівські районна рада та райдержадміністрація) не може реформуватись через відсутність відповідного рішення райради.

«Крига скресла»?!

Пошуки більш «свіжих» даних, ніж є Зведеному переліку, увінчалися успіхом: за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР), опублікованими на сайті https://vkursi.pro, станом на 10.122018 року, в Одеській області зареєстровано вже не 10, а 15 реформованих підприємств-видавців. Процес перереєстрації самих газет, які вони випускають, досі триває. Тому даних про нові свідоцтва в Державному реєстрі друкованих засобів масової інформації станом на 10.12.2018 р. ще немає. Але, як казав великий комбінатор всіх часів та народів, «крига скресла» і процес роздержавлення пішов «семимильними» кроками…

У разі чого — «Укрпошта» попереджає про можливість припинення передплати

Для тих, хто ще не встиг, попереду — менше двох тижнів для останніх приготувань до самостійного життя без «пуповини», що тримається вже «на ниточці» і ось-ось сама відпаде. Адже законодавством України органам державної влади та органам місцевого самоврядування заборонено виступати засновниками або співзасновниками друкованих засобів масової інформації та їх фінансова підтримка з місцевих бюджетів припиняється з 1 січня наступного 2019 року (ст. 14, п. З Закону «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації»).

Між тим, Одеська дирекція ПАТ «Укрпошта» попереджає, що у разі якщо з 1 січня 2019 року, по завершенню процесу реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації, засновником (співзасновниками) друкованого засобу масової інформації не буде надано нове Свідоцтво про державну реєстрацію друкованого ЗМІ, поштовики, в свою чергу, у разі необхідності, здійснюватимуть заходи щодо припинення приймання передплати на видання та повернення коштів споживачам.

Для інформації. Серед місцевих друкованих засобів масової інформації в Одеській області, які ще перебувають в стадії реформування (станом на 10.12.2018 р.) є, зокрема: «Сільські новини» (засновник Савранська районна рада), «Знамя труда» (засновник—Тарутинська районна рада), «Придунайские вести» (засновник Ізмаїльська районна рада), «Наше время» (засновник Кілійська районна рада), «Миколаївський вісник» (засновники — Миколаївські райдержадміністрація та районна рада), «Народна трибуна» (засновник Балтська районна рада, процес ліквідації розпочато), «Степові зорі» (засновники Іванівські районна рада та райдержадміністрація), «Хлібороб» (Любашівська районна рада), «Промінь» (засновники Ширяївські районна рада та райдержадміністрація), «Татарбунарский вестник» (Татарбунарські районна рада та райдержадміністрація), «Слово Придністров’я» (засновники Білгород-Дністровські районна та міська ради),«Теплодарський вісник» (засновник Теплодарська міська рада), «Новини Южного» (засновник Южненська міська рада), «Чорноморський маяк» (Чорноморська (Іллічівська) міська рада). Серед обласних газет ще не роздержавлено «Одеські вісті».

«Контрольний пакет» рішень — в одні руки!

Є ще цікава статистика, але вже щодо реформованих ЗМІ. Знову наведу приклади по нашій області, користуючись інформацією з ЄДР, опублікованою на сайті https://vkursi.pro (аналогічні дані розміщено й на Інтернет-ресурсі https ://clarityproject. іnfo). Отже, більшістю вже приватних (реформованих) друкованих засобів масової інформації на Одещині фактично володіють особи (у більшості випадків — це редактори видань), які мають частки у статутному фонді від 51%. Це дає їм істотну перевагу перед іншими співзасновниками щодо прийняття рішень. Але й відповідальність за результати діяльності «власного» ЗМІ теж відповідна взятим на себе відсоткам.

Серед таких видань — ТОВ «Окнянський вісник» (частка редактора у статутному капіталі — 55%), ТОВ «Вісті Кодимщини» (понад 52%), ТОВ «Редакція газети «Арцизські вісті» (100%), ПП «Новинар» (61%), ТОВ «Редакція газети «Слава хлібороба» (100%), ТОВ «Редакція газети «Наддністрянська правда» (55%), ТОВ «Роздільнянське видавництво «Вперед» (51%), ТОВ «Редакція газети «Котовські вісті» (частка одного із співзасновників — 60%), ТОВ «Інформаційне «Біляївка. Інфо» (51%, газета «Вісті Біляївки»), ТОВ «Дружба-Регіон» (51%, газета «Дружба»)…

І лише у трьох видавців газет, які роздержавились у другому етапі реформування комунальних ЗМІ —ТОВ «Редакція районної газети «Вісті Ананьївщини», Приватне підприємство «Медіа Рені» (колишня редакція газети «Ренийский вестник» та ТОВ «Редакція газети «Єдність»» (смт. Велика Михайлівка) — редактори мають частки статутного фонду від 23 до 36%, що змушує їх при прийнятті важливих рішень враховувати думку співзасновників. Співпрацювати можна, але на договірній основі.

Співпрацювати можна, але на договірный основі

Завершити хочеться на позитивній ноті. За даними ПАТ «Укрпошта», питома вага місцевих друкованих ЗМІ (обласних, міських, міськрайонних і районних газет та журналів) у загальному тиражі передплатних видань в Україні становить 40%. Тож якщо зважати на те, що передплата на друкований засіб масової інформації (плюс — розповсюдження вроздріб) дає високу гарантію того, що оприлюднений матеріал буде прочитаний, роль місцевої преси є важливою як для органів влади та місцевого самоврядування, так і для політикуму. Висвітлювати їх діяльність і отримувати фінансову винагороду за це будь-які ЗМІ можуть на договірних засадах (ст. 23 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації»),

Людмила ШЕЛИХ.

Leave a Reply