«Укрпошта» і ЗМІ: у пошуках компромісів

Редактори регіональних ЗМІ Одещини днями зустрічались в офісі обласної організації Національної спілки журналістів України з керівництвом Одеської дирекції «Укрпошти». Головна причина зустрічі – проблеми з доставкою газет. Те, що читачі отримують пресу із запізненням (іноді – на цілий тиждень!) , на думку газетярів, є однією з головних причин зниження кількості передплатників.

Про яку якість доставки можна говорити, якщо непоодинокими є випадки, коли газета взагалі не доходить до читача. Так було нещодавно з «Вістями Кодимщини». Загублену частину тиражу довелося додруковувати.
Читачі нашої газети та «Народної трибуни» теж кілька номерів поспіль не отримували вчасно через те, що працівники сортувального відділення в Одесі на вул. Середньофонтанській, 26, не поспішали сортувати газети, доставлені конкурентом – «Новою поштою» – з друкарні.

Нам довелося провести ціле телефонне «розслідування», аби дізнатися, що передплатні тиражі обох газет «ночували» на рампі (місце для перевантаження вантажів – ред.). В результаті замість п’ятниці у деякі села «Ваш інтерес» дійшов до читачів із запізненням мало не на тиждень.

«Розслідували» ситуацію разом: наш партнер ТОВ «Прес корпорейншн лімітед», редакція газети, «Нова пошта» і керівник Балтської філії «Укрпошти» Людмила Іжакевич, яка написала своєму керівництву службовий рапорт з цього приводу. Але від самих працівників одеської дирекції ми тоді не отримали жодного зрозумілого пояснення. Аби газету знову «не забули» відправити до поштових відділень, наступного разу нам довелося в телефонному режимі повідомляти на Середньофонтанську, що її вже доставлено «Новою поштою» на місце призначення.

Вже не говоримо про те, що нам іноді доводиться боротися з «вітряками» «Укрпошти» й стосовно окремих наших читачів, яким газета надходить зі значними перебоями. Так було (сподіваємось, що вже в минулому!) з нашою прихильницею з Андрієво-Іванівки Миколаївського району. Вона навіть вела статистику доставки газети, де переважали «білі плями» недоставки. Ми щиро вдячні Любові Юхимівні за терпіння. На щастя, в Балтському районі та Подільську керівники поштових відділень швидко реагують на наші звернення і подібних ситуацій не буває.

Але негативний досвід з доставкою преси є в інших регіонах Одещини. Саме тому редактори газет написали звернення до керівництва Одеської дирекції ПАТ «Укрпошта», у якому виклали всі проблемні питання (а їх накопичилося чимало!) та пропозиції щодо налагодження співпраці з нашим партнером. Лист вручили директору Сергію Дрозду, який прийшов на зустріч зі своїми колегами, відповідальними за доставку газет та передплату. У відповідь він зауважив, що «Укрпошта» прагне підкласти своє плече районкам, котрі перестали отримувати фінансову підтримку від колишніх засновників –обласних, районних (міських рад) тощо. Тому й пропонує укласти тристоронні угоди: «Укрпошта» – газета – ОТГ.

Однак С.Дрозду довелося вислухати чимало претензій від редакторів, яких більше цікавили дещо інші аспекти співпраці. Зокрема, не змовчали видавці й про плачевний стан місцевих відділень «Укрпошти», автомобілів, якими доставляється преса, та низький рівень заробітної плати поштарів. Адже все це – складові одного ланцюга, який впливає на якість доставки періодики. А ще чи не найболючіша тема – розпочата так звана оптимізація поштових відділень, яка, на жаль, дійшла й до Одещини.

Суть реформи у тому, що на зміну скороченим (оптимізованим) стаціонарним відділенням зв’язку прийдуть пересувні. Отже, доставка періодики в деякі села буде відбуватися двічі, а то й один раз на тиждень. Якщо цей день, скажімо, середа, то деякі передплачені видання читач отримає із запізненням на тиждень. До того ж, з огляду на якість наших доріг, автотранспорт, який виконуватиме роль пересувних відділень, навряд чи буде оновлений.

Цікаво, що небайдужим до проблем газетярів виявилося й керівництво області: у нараді взяли участь заступник голови Одеської обласної ради Вадим Шкарівський та представники прес-служби облдержадміністрації. У редакторів була можливість обговорити можливість співпраці з обласною владою, зокрема, щодо висвітлення її діяльності.

Результати обговорення питань під час зустрічі обіцяли за кілька днів озвучити на Всеукраїнській нараді редакторів газет з питань захисту друкованих ЗМІ голова обласної організації Національної спілки журналістів України Юрій Работін та юрист Євген Вовк.

Спільних питань, які однаково цікавлять і поштарів, і газетярів, чимало. Тож позитивним є те, що з директором Одеської дирекції ПАТ «Укрпошта» Сергієм Дроздом, редактори, здається, знайшли порозуміння. Як результат – створено у Viber групу «Редакція-Пошта-Читач». Спілкуємось напряму з усіх проблем. Чекаємо на новий графік перевезень по кожному району. Обговорюватимемо й шукатимемо оптимальні для всіх варіанти. Але багато залежить від київського керівництва «Укрпошти».
Всеукраїнська нарада редакторів газет з питань захисту друкованих ЗМІ відбулась. Тут йшлося про ті ж проблеми, що й в Одесі. Якою буде реакція керівництва держави на вимоги газетярів, побачимо. Будемо сподіватись, що почують.

Людмила ШЕЛИХ.

 

Leave a Reply