ЦІНА ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ – ДОВІРА ГРОМАДИ

Старший лейтенант поліції Юрій Муравський вважає службу дільничних офіцерів поліції (ДОП) однією з найважливіших в Україні. Саме дільничні щоденно знаходяться на передовій захисту прав громадян, постійно спілкуються з населенням, здійснюють першочергові заходи щодо розкриття злочинів та попередження їх скоєння на місцях. І, головне – це довіра людей, яку можна заслужити, якщо любиш свою роботу.

Юрій Муравський саме з таких правоохоронців. Сьогодні він працює начальником сектора превенції, очолюючи службу ДОП Балтського відділення поліції №1.  А починав з помічника дільничного, потім, дослужившись до старшого дільничного офіцера поліції, мав у обслуговуванні 9 сіл. Тому не з чужих слів знає всі нюанси цієї нелегкої праці. Про це ми й поговорили під час  зустрічі напередодні професійного свята.

— Дільничний офіцер поліції акумулює в собі виконання функцій багатьох служб. Це охорона громадського порядку та забезпечення громадської безпеки; проведення індивідуально-профілактичної роботи з особами, схильними до скоєння правопорушень, участь у розкритті злочинів, учинених на території адміністративної дільниці тощо, — розповів очільник дільничних офіцерів Балтського відділення поліції. — У нас проходила операція «Візит», в ході  якої дільничні офіцери  роздавали мешканцям свої візитні картки. В селах люди повинні особисто знати свого дільничного як,  скажімо, у Піщаній. Там мешканці не телефонують на «102», а одразу звертаються до нього по допомогу. Після отримання повідомлення про правопорушення, він першим виїжджає на місце події, оцінює ситуацію і вже потім, за потреби,  викликає слідчо-оперативну групу чи групу швидкого реагування. Без вміння знайти підхід до людей, вислухати їх, розрадити, налагодити сімейні стосунки та між сусідами тощо не можливе володіння поліцейським оперативною обстановкою на дільниці.

— Скільки населених пунктів «перепадає» на кожного дільничного?

— Від шести до одинадцяти.

— Чи встигають реагувати на звернення?

— Намагаються, хоча звернень дуже багато,  в основному стосовно сімейних та сусідських непорозумінь, що й самі могли б розібратися на місці. От сьогодні дільничний розбирався з приводу викрадених коликів. У кожного в селі є мобільний, тож мешканці телефонують на «102»,  їх звернення реєструються і дільничному потрібно їхати розбиратися в ситуації, якою б дріб’язковою вона не здавалась. З іншого боку, саме завдяки мобільним телефонам покращилась комунікація з населенням, що сприяє швидкому реагуванню та розслідуванню тяжких злочинів. 

—  Отже, дільничний на зв’язку і вдень і вночі?

— Так. Якщо правопорушення здійснено на його території обслуговування, він обов’язково має бути присутнім, навіть якщо на місце виїхала група швидкого реагування. Адже краще нього ніхто не знає місцеве населення та осіб, які можуть бути причетними до вчинення  злочинів.

— Як ви  працюєте  зі злісними правопорушниками?

— До найбільш злісних запроваджується нагляд, аби контролювати їх. Наприклад, з 22.00 до 6-ї ранку вони повинні знаходитися вдома. Дільничні здійснюють перевірки. Якщо особи, котра  перебуває під наглядом, немає вдома у нічний час, то її притягують до адмінвідповідальності за порушення правил. Завдання дільничному надаються через планшет, на який він фотографує піднаглядного, що підтверджує його перебування вдома на момент перевірки. 

— В чому складність роботи дільничного?

—  У тому, щоб вчасно надати допомогу людям. Територія обслуговування велика, а працюють всього дев’ять дільничних офіцерів поліції. Мешканці телефонують то через сварку з сусідами (межу не поділили), то — в бабусі казанок викрали. Кожен з них потребує уваги і для нас теж важливо вчасно потрапити на місце події чи злочину, але одночасно це фізично неможливо зробити. На даний час одне з найважливіших напрямків діяльності дільничного офіцера поліції – протидія домашньому насильству.

— Це, напевно, й одне з найскладніших питань в силу того, що жертви домашнього насилля часто бояться про це повідомляти.

—Так. Адже раніше максимально могли призначити покарання до 15 діб арешту. На даний час згідно зі статтею 126-1 Кримінального кодексу України за вчинення домашнього насильства передбачено кримінальну відповідальність. Зокрема, порушник може каратись арештом на строк до шести місяців чи обмеженням волі  на строк до п’яти років, або позбавленням волі  до двох років.

— Те, що ввели кримінальну відповідальність, сприяє боротьбі з домашнім насильством?

— Безперечно допомагає. Минулого місяця ми вперше передали кримінальну справу до суду щодо вчинення чоловіком насилля стосовно своєї колишньої дружини. Жінка вже має іншу сім’ю, але він постійно приходив, ображав її. Відомості стосовно нього внесено в ЄРДР (єдиний реєстр досудових розслідувань). Має відбутися перше засідання суду. У 2018 році син відносно своєї матері вчиняв насильство і нам довелося вживати відповідних заходів, аби захистити її. Цього року жінка знову звернулась до нас зі скаргою, ми направляємо матеріали до суду з метою забезпечення безпеки постраждалої. Скоріш за все також буде прийнято обмежувальний припис стосовно кривдника, адже матір змушена жити на квартирі, не може повернутись до своєї хати. Можна прописати, щоб порушник покинув місце проживання та заборонити в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою (навіть за телефоном). Коли кривдник порушує обмежувальний припис, встановлений у судовому порядку (від одного  місяця до пів року) може бути відкрита кримінальна справа.

—  Якщо не торкатися матеріально-технічного забезпечення, чого б вам ще хотілося для поліпшення роботи?

— Особисто мені хочеться, щоб було більше дільничних. Як населення знатиме свого поліцейського, коли він обслуговує дев’ять сіл? І в місті теж раніше було 6 дільничних, тепер тільки троє. Також хочеться підтримки населення. Без цього ми не зможемо якісно виконувати свою роботу.

— Загалом є люди небайдужі?

— Є. В основному серед тих, кому за шістдесят, вони ще старого загартування, не бояться робити зауваження, повідомляти про правопорушення, допомагають у роботі дільничного. На жаль, таких вже мало. І те, що в Європі є нормою, більшістю нашого населення сприймається як «стукацтво». Навряд чи зателефонують до поліції, ставши свідком того, що хтось сідає за кермо автомобіля у нетверезому стані.  А це, можливо, допомогло б запобігти нещасним випадкам на дорозі, врятувало б чиєсь життя, здоров’я.

— В Обжилому та Гольмі впроваджено посади поліцейських офіцерів громади. Які головні їх відмінності від дільничних?

— Офіцери громади мають ширші повноваження, ніж дільничні. Зокрема, вони, як і ГРПП (група реагування патрульної поліції), наділені правом зупиняти підозрілі автомобілі та складати на водіїв протоколи за порушення правил дорожнього руху, за керування транспортом у стані алкогольного сп’яніння тощо. Умови для роботи (приміщення, необхідне обладнання та інше) офіцеру громади забезпечує орган місцевого самоврядування згідно з укладеним обласним управлінням Нацполіції Меморандумом про співпрацю. Вони отримують більшу заробітну плату, мають службовий автомобіль та звітують не тільки перед керівництвом, а й перед мешканцями громади.

— І мають більше свободи у власних діях?

— Так. Поліцейський офіцер громади сам планує свою роботу. Самостійно визначає, скажімо, коли провідати сім’ю з дітьми, що опинилась у складних життєвих обставинах, чи зустрітися з мисливцями, аби перевірити дотримання правил зберігання зброї. Кожне виконане завдання поліцейські відзначають у відповідній онлайн-програмі на планшеті. Йому не треба, як дільничному, регулярно їздити у відділення поліції в Балту, адже він має постійно перебувати на території обслуговування. В Обжилому та Гольмі вже є будинки, де створені всі умови для роботи та проживання. Для місцевих мешканців це дуже добре, адже вони знатимуть, що у будь-який момент зможуть безпосередньо звернутися до офіцера громади по допомогу.

— Чи зацікавились перспективою зайняти посади офіцерів громад поліцейські Балтського відділення?

— Звичайно. З семи кандидатів на посади, шість наших дільничних офіцерів поліції беруть участь у конкурсі. Вони вже пройшли тестування, попереду — співбесіда, яку проведе комісія на чолі з очільником громади.

— Якщо пілотний проєкт щодо відкриття поліцейських станцій в селах буде вдалим, дільничних замінять офіцери громад?

— Так. Це початок реформи служби. У найближчому майбутньому планується відкрити поліцейську станцію ще у Білиному. Думаю, що постійне перебування поліцейського на території обслуговування та звітування про свою роботу перед громадою сприятиме підвищенню авторитету поліції та довіри населення. Це головний критерій: у разі недовіри, офіцера громади можуть замінити.

Громада має сама обирати собі поліцейського,  який допомагає людям, захищає. 

— Ваші побажання  дільничним  з нагоди  свята?

— Щиро вітаю всіх дільничних офіцерів  з професійним святом. Бажаю міцного здоров’я, щастя, мирного неба над головою,  поваги  громадян, підтримки колег.

Бесідувала 

Людмила ШЕЛИХ

Leave a Reply