Яке воно – соціальне сподівання на старість?

Дай, Боже, кожному дожити до глибокої старості при доброму здоров’ї . На жаль, бувають ситуації, коли людина поважного віку не може обходитись без сторонньої допомоги, а рідних чи близьких поруч немає. Саме в такій ситуації опинилась Лідія (так вона себе назвала) з одного з сіл Балтського району. Вона розповіла про себе і попросила через газету відповісти на запитання, які, на її думку, турбують чимало таких же стареньких людей. Отже, її цікавило, чи може вона, маючи сина, який проживає далеко , обслуговуватися в стаціонарному відділенні центру надання соціальних послуг в Піщаній, а також хотіла дізнатись про умови обслуговування на дому. Саме з цього розпочалася наша розмова з директором територіального центру надання соціальних послуг Тетяною БОЙКО.

— Тетяно Борисівно, як старенька людина може потрапити до відділення стаціонарного догляду територіального центру в Піщаній?

— Я правильно зрозуміла: жінка, котра зверталась до редакції, має сина, який може її доглядати? Немає інформації про те, що син непрацездатний, або має якісь пільги чи досяг пенсійного віку? Тому він зобов’язаний згідно зі ст. 51 Конституції України, ст. 172 Сімейного кодексу, ст. 47 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку» здійснювати догляд за своєю матір’ю. Загалом, відповідно до п. 6 «Переліку соціальних послуг, умов та порядку їх надання структурними підрозділами територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг)», Положення про територіальний центр соціального обслуговування Балтської РДА, терцентр забезпечує безоплатне соціальне обслуговування в обсягах, визначених державними стандартами, дорослих осіб , не здатних до самообслуговування (хворих, інвалідів І-ІІ груп інвалідності тощо) і не мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд та допомогу.
Однак слід зазнаити, що 1 січня 2020 року набув чинності новий Закон України «Про соціальні послуги», яким вводиться низка нововведень в системі організації та надання соціальних послуг. Зокрема, вже немає такого визначення як «одинока людина». Вводяться базові соціальні послуги – 17 соціальних послуг, отримання яких гарантується на місцевому рівні кожному громадянину. І серед цього переліку відсутня послуга стаціонарного догляду, яка надається в даний час у відділенні стаціонарного догляду нашого територіального центру, що знаходиться у селі Піщана. Тому викликає стурбованість і занепокоєння питання щодо того, як, на яких умовах і яка категорія громадян буде обслуговуватись у нашому відділенні надалі. Крім того, згідно з новим законодавством, на безкоштовне (за рахунок бюджетних коштів) обслуговування у територіальному центрі можуть розраховувати особи з інвалідністю I-ї групи, постраждалі від домашнього насильства, насильства за ознакою статі чи торгівлі людьми, громадяни, середньомісячний сукупний дохід яких менший двох прожиткових мінімумів тощо. Водночас частина нормативно – правових актів, необхідних для надання соціальних послуг згідно з новим законодавством, досі відсутня. Тому виникають проблеми з практичною реалізацією Закону. Зокрема, Кабінетом Міністрів не прийнято змін до Постанови №1417. Це основний нормативно-правовий документ, яким ми керуємось в роботі. На його підставі діє Положення про наш центр. Наразі ми – в перехідному періоді. Але у будь-якому випадку, кожна людина, яку цікавлять питання соціального обслуговування, може звертатись до нас за телефоном 2-22-00, або за адресою: вул. Любомирська,195, третій поверх приміщення податкової інспекції.

— Чи береться плата за соціальне обслуговування на дому з тих, хто потребує догляду, але має дітей?

— Так, плата береться з людей, що потребують догляду і мають рідних (дітей) – не пенсіонерів, не інвалідів. У даному випадку плата за обслуговування береться згідно із затвердженими тарифами. Соціальні працівники щомісячно надають звіти про надані послуги, згідно з якими ми виписуємо квитанції на оплату. І людина щомісячно перераховує кошти на спеціальний рахунок територіального центру.

— Як саме відбувається обслуговування?

— Соціальний працівник приходить до підопічного згідно з індивідуальним планом та договором, підписаним між людиною та адміністрацією терцентру. Це відбувається не менше двох разів на тиждень.

— Оплата залежить від кількості наданих послуг?

— Так. Від кількості та видів послуг. Вони можуть бути різними (все прописується у договорі). Є, скажімо, послуги «винесення сміття», «прибирання двору», «допомога у прибиранні житла», або допомога у приготуванні їжі, доставка води, ліків, продуктів з магазину тощо. При складанні калькуляції враховується низка послуг , необхідних для людини, а також відстань доставки води чи продуктів. Все робиться згідно з методичними рекомендаціями, затвердженими Кабінетом Міністрів. А далі вже людина обирає, що їй потрібно.

— Тобто неодинока людина, яка має дітей, може замовити певний перелік послуг для себе? Або це можуть зробити її діти, цивілізовано вирішивши проблему догляду за батьками… Це добре, але чи накладно для кишені споживача послуг?

— Ми, як неприбуткова організація, нараховуємо вартість таких послуг по мінімуму. Послуги на дому надаються за мінімумом вартості для того, щоб якомога більше людей охопити соціальною допомогою. Кошти на цьому не заробляємо.

— Скільки людей вже скористалися такою нагодою?

— На сьогодні платні послуги отримують 48 осіб. Всього станом на 1 лютого 2020 року у нас на обслуговуванні перебуває 308 підопічних (з урахуванням стаціонарного відділення).

— А в стаціонарному – багато людей?

— На сьогодні – 25 підопічних.

— Чи є можливість прийняття туди ще тих, хто потребує стаціонарного догляду?

— Наше відділення розраховане на 40 ліжкомісць. Створено всі належні умови. Надаємо послуги цілодобово. Організовано повноцінне чотирьохразове харчування, надаються необхідні медичні послуги (укладено декларації з сімейним лікарем). Постійно працює медична сестра. Підопічні нашого відділення забезпечуються одягом , медикаментами, засобами особистої гігієни. Нещодавно (кому цікаво – можуть знайти інформацію в Інтернеті) до нас приїздив уповноважений з прав людини з перевіркою і залишив досить непогані відгуки про роботу відділення. Є, звичайно, дрібні порушення (як у кожній організації), але вони не впливають на роботу. Як показник, до нас по допомогу звертаються люди з інших районів (Подільського, Окнянського, Савранського ), які прагнуть потрапити до нас на обслуговування.

— Звідки отримуєте фінансування?

— З місцевих бюджетів. Хочу зазначити, що більшу частину коштів на утримання територіального центру (80 відсотків) виділяє Балтська ОТГ та 20 відсотків отримуємо з районного бюджету. Кошти виділяються на заробітну плату працівникам, які обслуговують підопічних у відділенні, та енергоносії (паливо та електроенергія). коли людина поступає у відділення стаціонарного догляду, вона пише відповідну заяву до Пенсійного Фонду (такий порядок). Після цього сімдесят п’ять відсотків пенсії Фонд перераховує одразу на наш спеціально відкритий рахунок, а 25% грошей залишається самій людині на картці (безготівковий рахунок), якими вона потім розпоряджається на власний розсуд. З отриманих 75 відсотків пенсій ми забезпечуємо людям весь необхідний набір послуг (харчування, проживання, забезпечення ліками, одягом тощо).

— Коштів вистачає?

— Так, у нас навіть є деякі збереження на рахунку. Ми дотримуємось всіх санітарно-гігієнічних норм. Харчоблок працює. Все в нормі. Щодо приміщення, ви самі знаєте – воно стареньке, але має пристойний вигляд. З місцевих бюджетів нам щороку виділяються кошти на проведення поточного ремонту. Коли виникли проблеми з пожежною безпекою в області, з місцевих бюджетів профінансували встановлення пожежної сигналізації, здійснено ряд інших необхідних протипожежних заходів тощо.

Бесідувала Людмила ШЕЛИХ.

Leave a Reply