Викладач Балтського педагогічного фахового коледжу Анатолій Лекар посів третє місце в номінації «Дослідження на основі архівних джерел, відкриття невідомих історичних фактів про діяльність УВО, ОУН, УПА» на Всеукраїнському літературному конкурсі імені Олени Теліги та Олега Ольжича.
Як повідомили в Державному комітеті телебачення і радіомовлення України, викладач пішов на конкурс із дослідженням «Семен Заболотний – борець за українську державність на Балтщині в добу Української революції».
Воно присвячене українському військовому діячеві часів російсько-української війни 1918–1922 років, організаторові антибільшовицького повстанського руху на Одещині Семену Заболотному.
У другій половині 1919 року Семен Заболотний сформував збройне угруповання повстанців і очолив боротьбу проти білих і червоних. Від 1919 року Семен Заболотний відомий як командир полку Чорних гайдамаків, ватажок Балтсько-Ольгопільського повстанського загону, полковник, організатор і командир Наддніпрянської бригади четвертої повстанської дивізії війська УНР.
У січні 1920 року він власними наявними силами очистив від білогвардійців-денікінців Балтський повіт і виступив керівником й координатором більшості українських повстанських загонів в Одеській та частині Подільської губернії.
Після встановлення на Одещині влади більшовиків, у 1920 році почалися примусові реквізиції і продрозверстка, грабунки, контрибуції і розстріли заручників з числа тих, хто не хотів віддавати хліб. Це викликало спротив українського селянства. Козаки-повстанці відбивали конфісковане у селян збіжжя і худобу, повертали їх власникам, знищували продподаткову документацію, нападали на продзагони і військові об’єкти, ліквідовували радянський апарат, здійснювали терор щодо представників радянської влади і чекістів.
Зрештою 7 лютого 1922 року Семена Заболотного зарештували та стратили. З розсекречених архівів відомо, що він відмовився здаватися. Тоді чекісти зігнали заручників з числа мирних жителів, пообіцявши їх розстріляти, й лише після цього змогли його зарештувати.
Загалом на конкурс, який проводиться у п’яти номінаціях, було подано 283 роботи. Географія учасників, крім тимчасово окупованого Криму, охоплює всі регіони України, включаючи Луганську, Донецьку, Херсонську області. Найбільше робіт надійшло з Полтавської області (34), Дніпропетровської, Київської та Одеської областей (по 24 роботи з кожної).
Всеукраїнський літературний конкурс імені Олени Теліги та Олега Ольжича «Тільки тим дана перемога, хто у болі сміятись зміг!» заснували Організація українських націоналістів та Жіноче товариство імені Ольги Басараб і Олени Теліги. Метою конкурсу є утвердження історичної пам’яті українського народу, його національної свідомості, формування та поширення духовних цінностей та пріоритетів – патріотизму, відданості справі державотворення, вшанування учасників українського національно-визвольного руху ХХ-ХХІ століть.
Кирило Бойко