Анатолій СНІГУР: “За будь-яких обставин залишайся людиною “

Гість редакції

Для Новопольської (Ухожанської) сільської ради минулий рік став роком доленосним: було прийнято рішення приєднатися до Балтської ОТГ. Про зміни, досягнення громади та про намітки, які тут планують задля подальшого розвитку, розмова з сільським головою Анатолієм Снігуром. До речі, жителі Новополя, Крижовліна та Волового вже друге скликання довірили йому очолювати сільську раду.

– Анатолію Іллічу, на вирішенні яких питань у населених пунктах робився акцент торік?

– Поряд з планом їх соціально-економічного розвитку було вирішено приєднатися до Балтської об’єднаної територіальної громади. Такий серйозний крок зроблено після громадського обговорення і підтримки депутатів. До сесії депутати Новопольської сільської ради, до складу якої входять три села – Новополь, Крижовлін і Волове, провели там громадське опитування . Потім на зібранні одноголосно вирішили приєднатися до Балтської ОТГ. Згодом пройшли ще одну процедуру приєднання. Цим кроком стало рішення сесії Балтської міської ради влітку 2018-го. Пізніше рішення про приєднання наших населених пунктів до Балтської громади прийняли і депутати Одеської обласної ради.

– Чому прийшло рішення приєднатися до Балтської ОТГ тепер, а не тоді, коли ще все тільки починалось?

– Коли починалось створення Балтської об’єднаної територіальної громади, до нас звернулась Піщанська громада з пропозицією об’єднання. До неї мали входити Піщана, Чернече, Пужайкове, Шляхове і ми. А дали «добро» лише Піщана, Гербіне і Новополь. В результаті Кабінет Міністрів нам відмовив з огляду на те, що така громада буде нежиттєспроможною. Тож ми вирішили приєднатися до Балтської ОТГ, бо хочемо працювати і розвиватись. Тим більше, що згодом люди побачили, як стрімко розвивається інфраструктура тих територій, які ввійшли до Балтської ОТГ. Як ви знаєте, крім міста обласного значення Балти, до неї входять ще 27 населених пунктів, і це найбільша об’єднана громада в Одеській області. В ОТГ є фахівці, які знають як робити кошторис, розцінки, тобто є фінансисти, економісти та інші спеціалісти, які вкрай необхідні в нинішніх умовах господарювання.

У наших селах ніхто нікого не змушував. Люди усвідомили, що жити у потужній та спроможній громаді – це означає мешкати в селі з тим самим комфортом, що і в місті, користуватися транспортом, медичними послугами, мати якісну освіту, доступ до адміністративних, побутових послуг тощо. Однак кожен зрозумів і те, що, йдучи в громаду, потрібно працювати, бо під лежачий камінь вода не тече. Виживають ті, хто працює. Тож маючи наповнення бюджету, ми можемо мати гарні села, тільки треба докласти зусиль.
От, наприклад, я вважаю, що у селі медпрацівник – це ключова фігура, навіть більша, ніж сільський голова. Не секрет, що села старіють. І населення тримається завдяки якісній роботі фельдшера. Тому-то умови роботи медичних працівників мають бути комфортними, а кабінети – оснащені новітньою апаратурою. Нинішнього року, як і в попередні роки, багато уваги приділяємо медицині, виділяючи кошти на ремонт приміщень, на ліки. Протягом останніх двох-трьох років замінили вікна, двері. Розпочали ремонт фельдшерсько-акушерського пункту с.Новополь. На роботи залучаємо своїх мешканців, аби наші майстри могли заробити і зробити на совість, як для себе.

Дуже радує, що в Крижовліні сформувалась активна група мешканців. Тут рівномірно розподілено бюджетні кошти на першочергові потреби. Тому у Крижовліні зроблено набагато більше, ніж в інших селах. Власними силами вони облаштували такий дитячий майданчик, що там і дорослим хочеться відпочивати. Довели до ладу криниці, намітили ще низку завдань.
На жаль, малоініціативними сьогодні є жителі с.Волове. Але, думаю, що гарний приклад розбудить і їх.

З ініціативи та сприяння райради, за кошти обласного бюджету перекрили дах Новопольського будинку культури та оновили частину вікон. Інші ремонтні роботи зроблені за рахунок сільського бюджету. Вийшов шикарний культурний центр громади. За власний кошт повністю забезпечили музичною апаратурою Новополь та Волове.
Нам давно пропонувалось закрити клуб у с.Волове. Але ми не вживаємо таких радикальних заходів, бо, на нашу думку, культура на селі тримає саме село. З вогником трудяться культпрацівники, проводять різноманітні заходи як у Новополі, так і в Крижовліні та Воловому. Часто вони об’єднуються, готуючи великі й цікаві концертні програми. Між ними є тісна співпраця і здорова конкуренція, які дають поштовх до розвитку.
Завдяки цьому мистецькому джерелу горить вогник надії, додає снаги селу до життя. А відтак впорядковано гарний парк, дитячий майданчик, доглянуто пам’ятник захисникам Вітчизни. Зведено у Воловому церкву на пожертвування наших земляків. Під церкву люди самі копали фундамент.

– Як наповнюється бюджет сільської ради?

– Новопольська рада не дотаційна. Торік бюджет сільради становив майже 2 мільйони гривень. Нині вже маємо 1 мільйон 800 гривень. Бюджет явно буде перевиконано за рахунок оренди великої кількості землі. Раніше за оренду гектара землі сплачували 5 відсотків.Та сесія прийняла рішення – 8 відсотків. Крім того, укладено угоди на 7 років під 9 відсотків. Тож кошти є і будуть. Треба тільки правильно використати їх.
З сільського бюджету йде заробітна плата працівникам апарату сільради та закладів культури. Кошти, що залишаються, використовуємо для покращення інфраструктури сіл. Починаючи з кінця 1917-го і протягом 1918 року з нашого бюджету понад 500 тисяч гривень делеговано на допомогу центральній районній лікарні. Бо для населення району важливо мати серйозний медичний центр.

– З огляду на той фактор, що сьогодні аграрний сектор – це передова сфера української економіки, чи аграрії допомагають вам створювати умови для людей, особливо молоді, аби не виїздили з сіл?

– Останні три роки стало легше дихати, бо є підприємці, які дбають про село і людей. На території сільради працюють Артем Покотило, Сергій Білоус, стає на ноги молодий місцевий підприємець Дмитро Кацмаза. Вони живуть проблемами громади. Завдяки цьому селянин має робоче місце, серйозну підтримку відчувають школа, громада, сільська рада. Я вже не бігаю у пошуках того, хто б, наприклад, почистив дороги від снігу, бо сільгоспкерівники на своєму місці і підкладають своє надійне плече.

Артем Покотило відгукнувся на потреби Крижовліна і придбав їм мотокосу. Сергій Білоус подарував школі принтер. Також аграрії закуповують подарунки школярам і дошкільнятам … З нашими аграріями співпрацювати дуже легко, бо їм болить доля села.
Багато важить ставлення представників аграрного бізнесу і влади до людей праці, до пенсіонерів. І тут найголовніше за будь-яких обставин залишатися людиною, керуватися життєвим принципом: стався до інших так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе.

– Над вирішенням яких завдань сільська влада має намір працювати поточного року?

– У нас є перспективний план , згідно з яким і тривають роботи. Це прокладення водомережі у селах, освітлення вулиць, благоустрій криниць, закупівля медичної апаратури та придбання комп’ютерної техніки. Пильну увагу приділяємо школі й дитсадку.
Крім того, ми розраховували, що вже з нового року будемо повноправними членами Балтської ОТГ, де основна увага приділяється людині. Від ОТГ ми фінансової допомоги не отримуємо, у нас є власні кошти. Але нам дорога співпраця, взаєморозуміння.
Кілька років поспіль Балтська ОТГ проводить різноманітні конкурси, бізнес-проекти, метою яких є розвиток територій, підприємництва у сільській місцевості. А це і нові робочі місця, і розвиток місцевої інфраструктури. Тому з надією чекали рішення з Києва про приєднання Новопольської громади до Балтської ОТГ. І ось днями воно надійшло.

– Вітаю вас, дякую за розмову. Хай щастить!

  • Любов КУЗЬМЕНКО.

Leave a Reply