Вагою більш як двокілограмову книгу під такою назвою презентував у Балтському історичному музеї її автор Павло Козленко.
ВІДРАДНО, що ця подія викликала у городян неабиякий інтерес, в залі – аншлаг. Як мовиться, ніде й голці впасти.Відкрив захід директор закладу Петро Ткач .Він встиг ознайомитися з матеріалами видання і був вражений документально підтвердженими фактами, досі невідомими балтянам.Один з них – румуни під час війни вивели на завалений снігом стадіон (тепер це центральна площа Балти) знесилених в гетто євреїв і змусили весь день кілька разів розчищати його від снігу й згортати назад. «Я був здивований фактами про створення чоловічої і жіночої шкіл, про реальний партизанський рух, очолюваний керівником Балтського підпілля Тетяною Брагаренко.Фашисти за два тижні до звільнення міста привезли її з Одеси й після чергових допитів розстріляли.Саме тут, а не в Одесі, як досі вважалося, вона й похована», – інформував, зокрема, Петро Ткач.
Рецензент видання Вадим Вінярський назвав книгу зворушливих до сліз ліричних ессе про єврейську Балту унікальною.Завдяки великій праці Павла Козленка, людини, закоханої в наше місто, балтяни дізнаються про мужніх і героїчних євреїв, відзначених високими державними нагородами за досягнення в розвитку медицини, освіти, культури, про єврейські погроми, про стосунки Дячишина і Заболотного… «Автор знайшов дуже хороше видавництво «Фенікс» в Одесі. Але книга дорога.З’являються гроші – ми друкуємо по кілька примірників. Передамо школам, закладам культури.Замовляйте, купуйте, і цим допоможете продовжити її видання»,- зазначив Вадим Вінярський.
Захоплено говорив про роботу над книгою Павло Козленко, зізнавшись, що Балта для нього – більше, ніж Одеса, де він побачив світ. Адже тут народилася його мама. В роки окупації в гетто перебували його бабуся і дідусь, був розстріляний прапрадід.На єврейському цвинтарі поховані родичі.Тут на Красному Яру пройшло його дитинство.Тож Павло давно мріяв зробити щось на батьківщині своїх предків для збереження пам’яті. «Займаючись протягом багатьох років вивченням єврейського спадку, втраченого в епоху Голокосту, у тому числі історії Балтської єврейської общини, я збирав матеріали про життя й діяльність відомих особистостей єврейської національності , життя і доля яких пов’язана з цим чудовим містом.У книзі використано жанр історичної біографії як метод дослідження й спосіб вивчення крізь призму життя та діяльності окремої особистості специфіки кожної історичної епохи.На основі опублікованих і архівних історичних джерел досліджено соціальний, правовий і культурний аспекти перебування євреїв у Балті в кінці вісімнадцятого – першій половині двадцятого століть.Більша частина документів і фотографій опублікована вперше,- розповів Павло Козленко.-Сподіваюсь, що моя нова книга стане ще однією цеглинкою і зробить свій внесок у будівництво фундаменту Пам’яті про долю євреїв в історії Балтської єврейської общини.Балта – місто, яке народжує великих людей».
Міський голова Сергій Мазур висловив щиру вдячність автору за книгу з правдивою історією. «Це тепер принципово важливо. Бо ті, хто не знає правдивої історії, допускають безліч помилок.Правду, свободу, демократію ціною своїх життів захищають сьогодні наші батьки, сини, брати, друзі»,- сказав він.
На завершення презентації Павло Козленко прочитав свої зворушливі вірші, сповнені любові до Балти й України та віри в Перемогу над рашистами. Впевнено підкреслив: «Заживуть на душі твоїй шрами, Україно моя дорога!».
Тетяна АЛЕКСЄЄВА