В Балті до кінця року запрацює реперфузійне відділення

Днями в актовій залі ЦРЛ відбулася нарада-семінар на тему «Надання безоплатної медичної допомоги хворим з гострим інфарктом міокарда в Одеській області». Актуальність обговорення цього питання полягає у тому, що серед основних причин смертності названо захворювання системи кровообігу – 65,1% (новоутворення – 12,5, травми- 7,7, інші захворювання -14,7%). Про це говорила під час семінару начальник відділу реформування та звернень громадян Департаменту охорони здоров’я Наталія Самокіш. Серед причин смертності вона назвала запізніле звернення за медичною допомогою, недоотримання стандарту лікування ПМ бригадою екстреної медичної допомоги, відсутність медикаментів та інструментарію у спеціалізованих медичних центрах тощо.

– За статистикою, захворювання системи кровообігу в структурі основних причин смертності в Одеській області займають перше місце (65 %). Так, щороку в регіоні реєструється близько 2 500 пацієнтів з гострим інфарктом міокарда. Вмирає на догоспітальному етапі 300, в стаціонарі – 280, навіть після лікування отримують інвалідність 210 пацієнтів.

На жаль, більшість хворих, які потрапляють до лікарень з гострим коронарним синдромом (ГКС) – це категорія працездатних людей віком від 45 до 60 років. І саме організація невідкладної допомоги при ГКС визначає показник летальності.

Наталія Самокіш інформувала про завершення формування другого центру допомоги кардіологічним пацієнтам на базі реперфузійного відділення обласної клінічної лікарні в Балті (один центр – в Одесі – обслуговує 100-кілометрову зону навколо міста).

– В рамках цього проекту на півночі будуть обслуговуватись Балтський, Кодимський, Подільський, Ананьївський, Любашівський, Савранський та Окнянський райони. Це сільська територія (понад 90%) з географічною віддаленістю від пунктів надання первинної і вторинної допомоги (до 80 км), де відсутня адекватна система надання спеціалізованої інтервенційної кардіо-хірургічної допомоги, – зазначила вона. – Інший проект, вже 2018 року, – формування центру в Ізмаїлі, який обслуговуватиме на півдні Ізмаїльський, Ренійський, Болградський та Кілійський райони, – розповіла посадовець.

Відділення в Балті запрацює ще до нового року. Тому присутні обговорили систему заходів щодо доправлення пацієнта у реперфузійне відділення від моменту його звернення по допомогу, з чітко визначеними термінами проведення діагностики із застосуванням сучасного кардіографа, надання допомоги ще на етапі транспортування хворого в машині екстреної допомоги. Адже вчасно проведена високотехнологічна операція – стентування дозволить не тільки зберегти життя пацієнта, а й мінімізувати ризик розвитку ускладнень та зниження рівня інвалідизації.

Наталія Самокіш також повідомила, що обов’язки щодо координації роботи центрів ПМСД всіх районів, які обслуговуватиме реперфузійне відділення в Балті, буде покладено на начальника відділу охорони здоров’я Балтської міськради Станіслава Чорного. Крім того, задля технічного забезпечення пунктів екстреної допомоги на півночі області з балансу обласної клінічної лікарні передано 6 електрокардіографів з можливістю онлайн-передач кардіограм лікарю, готовому протягом 10 хвилин поставити діагноз (чергування забезпечене 24 години на добу, 7 днів на тиждень).

Під час семінару досвідом організації надання медичної допомоги хворим з гострим інфарктом міокарда поділились заступник головного лікаря з медичної частини КУ «Одеська міська станція швидкої медичної допомоги” Світлана Ларченко, т.в.о. директора КУ «Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» Олена Теряєва та завідувач реперфузійного центру обласної клінічної лікарні Володимир Колеснік.

Наталя ТАРАСЕНКО•

Leave a Reply