КРОК НАЗУСТРІЧ «РОЗУМНИМ» ЕКО-БУДИНКАМ

 • Партнерство у сфері енергоефективності

 • Балтська міська об‘єднана територіальна громада стала однією з семи представників Одещини, які в результаті конкурсного відбору підписали Меморандум з американським агентством з міжнародного розвитку USAID щодо партнерства у сфері підвищення енергоефективності та отримуватиме допомогу у плануванні, управлінні та фінансуванні діяльності у сфері чистої енергії та енергоефективних проектів.
  Планується, що зарубіжні експерти допоможуть провести енергоаудит комунальних систем, підготувати та впровадити інвестиційні проекти, які передбачають підвищення енергетичної ефективності й використання альтернативних джерел енергії.
  Вже сьогодні в рамках Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» проводяться інформаційні кампанії з енергоефективності в багатоквартирних будинках. Одним з таких заходів став навчальний семінар для фахівців комунальних підприємств і міських адміністрацій та тренінг для журналістів Балти, Білгорода-Дністровського, Болграду, Ізмаїла, Одеси, Рені, Чорноморська, Южного і Херсону з питань енергетичного планування, енергоменеджменту та підготовки проектних пропозицій із чистої енергії.
  Відкриваючи тренінг для журналістів , директор з питань комунікації та зв’язків з урядом Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» Віра Ілляш пояснила, чому саме укладається Угода з мерами міст з енергетичного планування по всьому світу (сьогодні вже налічується понад 6300 підписантів). Так, згідно з цією угодою, яку ще називають Планом 20-20-20, міста-підписанти до 2020-го року взяли на себе зобов’язання підвищити енергоефективність на 20 відсотків за рахунок використання альтернативних джерел, таким чином скоротити викиди парникових газів.
  Під час тренінгу експерти програми проаналізували ставлення українців до енергоощадження та використання альтернативних джерел енергії .Також обговорено роль ЗМІ у висвітленні згаданих тем. На думку Віри Ілляш, роль ЗМІ є неоціненною в плані інформування населення, адже саме вони мають всі інструменти для формування масової свідомості громадян, впливу на прийняття правильних рішень споживачами комунальних послуг.
  Про державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергоощадження, альтернативних джерел енергії учасникам тренінгу розповів начальник відділу енергозбереження у сфері комунального господарства Міністерства регіонального розвитку та ЖКГ Роман Радченко. За його словами, міністерство запровадило ряд реформаційних законотворчих ініціатив. Серед них – законопроекти про житлово-комунальні послуги та енергоефективність будівель, проект концепції про створення фонду енергоефективності, як ключового інструменту реформи. Це дозволить залучити до фінансування проектів енергоефективних заходів міжнародні та державні кошти, покращити житлові умови громадян, знизити споживання газу та рахунки за його споживання, зробити крок до енергетичної незалежності України.
  Якщо хочемо досягти хороших результатів у сфері енергоефективності, слід приділити увагу культурі енергоспоживання, донести до кожної української родини, кожного українця інформацію про необхідність раціонально споживати енергоресурси, запроваджувати енергоефективні рішення, – впевнений заступник директора Департаменту технічного регулювання енергоефективності Держенергоефективності Віктор Білько.
  -Держава зі свого боку вже робить значні кроки та надає підтримку всім охочим в рамках урядової програми «теплих кредитів», – запевнив він . – І дуже приємно, що наша програма користується великим попитом. Для кожної української родини впровадження енергоощадних заходів – це, в першу чергу , зменшення комунальних платежів , а в масштабах країни – це поштовх до економічного розвитку, створення нових робочих місць та шлях до енергонезалежності.
  Цікавою виявилась розмова з Ігорем Кулєшовим – спікером тренінгу, інженером-практиком з питань тепло- газопостачання, співавтором та розробником демонстраційних проектів з енергоефективності , які сприймаються як взірець та демонструються по всій Україні. Він розповів про методи та технології, які впливають на підвищення енергоефективності будівель (вживання меншої кількості енергії), охарактеризував основні енергозберігаючі матеріали, які застосовуються при цьому. Ігор Кулєшов також зупинився на негативних аспектах організації індивідуального опалення квартир та утеплення зовнішніх стін багатоповерхівок. На реальних прикладах показав, до яких сумних наслідків призводить утеплення ззовні квартир,окремо від сусідніх, з використанням різних за технічними параметрами матеріалів, назвавши це найбільшою популярною сьогодні помилкою мешканців багатоповерхівок, через яку з часом можуть руйнуватися будинки. Як вихід – порадив створювати ОСББ та утеплювати всю будівлю згідно зі спільним проектом, акцентуючи увагу присутніх на позитивних результатах вже реалізованих енергоощадних проектів.
  З цікавістю слухали учасники тренінгу розповідь про будівлю з низьким вживанням енергії (з серії так званих еко-будинків) із застосуванням передових технологій, де автоматично підтримується мікроклімат у приміщеннях, в тому числі, з використанням сонячної енергії. Не будинок – казка. За словами Ігоря Кулєшова, всі технології дешевіють приблизно на 10 відсотків на рік. Тож є сподівання, що у недалекому майбутньому вони стануть доступними пересічним українцям і, замість дослідних зразків на демонстративних ділянках десь у Європі, ми побачимо такі «розумні» еко-будинки, скажімо, в Балті. Чому б ні?!!
  Щодо сьогоднішніх реалій, то, за словами Ігоря Кулєшова, ми теж можемо чимало досягти, прислухавшись до порад спеціалістів. Серед основних шляхів підвищення енергоефективності він назвав заміну вікон та дверей на енергоощадні (двокамерні), заміну ламп на світлодіодні, комплексне утеплення огороджувальних конструкцій (стеля та підвальне приміщення), установку систем вентиляції з рекуперацією, використання відновлюваних джерел енергії тепла та інших заходів щодо модернізації системи опалення та гарячого водопостачання.
  Розмова на вимогу часу про перехід на альтернативні та відновлювальні джерела енергії, як перспективи заміщення природного газу, відбулась з виконавчим директором Інституту місцевого розвитку, старшим спеціалістом з енергетичного планування, доцентом Русланом Тормосовим.
  За його думку, зростання енергоспоживання та дефіцит природного газу вимагає найшвидшого і більш масштабного, порівняно з існуючим, впровадження відновлювальних джерел безпечної (чистої) і ефективної енергії. Руслан Тормосов розповів про види альтернативних та відновлювальних джерел енергії (сонце, вітер, вода, біотехнології тощо) та навів приклади їх застосування.
  До участі у тренінгу був також запрошений голова одного з одеських об’єднань співвласників багатоповерхівок «Посейдон» Андрій Дуда , який розповів про історію створення об’єднання та про облаштування індивідуального теплопункту на даху будівлі (завдяки cпівпраці з проектом USAID), що значно зменшило витрати на опалення. У планах членів ОСББ – застосування альтернативних джерел енергії (фотоелектричних та геліосистемних панелей).
  В рамках тренінгу журналісти відвідали школу-інтернат №97, де навчається 100 дітей з вадами слуху. Тут також було застосовано низку енергозберігаючих заходів у рамках проекту, що дозволило за один опалювальний сезон зекономити 209 тисяч гривень.
  За словами директора закладу Світлани Кукурузенко, опалювальна система інтернатного комплексу, який складається з кількох старих будівель (побудовані ще у 1890 році) та сама котельня потребували капітальної реконструкції задля забезпечення нормального температурного режиму в приміщеннях. Тому вікна було замінено на енергоощадні, встановлено нові радіатори, оновлено опалювальну мережу. Стіни кількох будівель були повністю утеплені зовні кам’яною ватою та вкриті сайдінгом (наступного року планується завершити цей процес).
  Але левову частку заощаджених коштів вдалося отримати завдяки встановленню в котельні нового автоматизованого опалювального комплексу з твердопаливним котлом, який працює на трісці та пелетах.
  Чимало цікавого щодо застосування енергоефективних заходів дізнались під час навчального семінару й фахівці міської ради з питань ЖКГ та економіки Олексій Мазур та Юрій Дібров. Тож є надія, що на території Балтської об’єднаної громади буде реалізовано чимало цікавих проектів у співпраці з Проектом USAID « Муніципальна енергетична реформа в Україні».

  Leave a Reply