Михайло ЛАЗАРЕНКО: «РДА на місцях припинять свою діяльність та на їх базі будуть створені нові підрозділи Подільської адміністрації»

З утворенням ОТГ та укрупненням районів районні ради і значна частина райдержадміністрацій припиняють свою діяльність. Там, де утворено нові районні ради, місцеві райдержадміністрації, готуються до поширення повноважень. Яких? Про це і не тільки – у розмові нашого кореспондента з головою Подільської райдержадміністрації Михайлом ЛАЗАРЕНКОМ.

— Процес децентралізації, розпочатий ще 4 роки тому, одразу був спрямований на укрупнення територіальних одиниць – як сільських рад, так і районів, – пояснив очільник Подільського району. – Це пов’язано з оптимізацією системи управління, підвищенням її ефективності та тим, що населення України, на превеликий жаль, стрімко зменшується. Ви знаєте, що на початку 2000-х років його кількість була на 30% більшою. Тоді в більшості сільських шкіл було по сто й більше учнів. У 2020 році стало зрозумілим, що утримувати школи, дитячі заклади у багатьох селах немає сенсу. Чому? Тому, що, по-перше, не вистачає фахових спеціалістів. По-друге, у так званих малокомплектних школах, де навчається 30-45 учнів, річна вартість навчання на кожного з них значно вища, ніж у опорних закладах. Але це не означає, що якість – краща. Тому, виходячи з цього та опираючись на досвід цивілізованих країн, ми йдемо шляхом укрупнення адміністративних одиниць.

— Михайле Дмитровичу, як укрупнення районів позначиться на роботі Подільської райдержадміністрації?

— Щодо Подільського району. Ви знаєте, що до нього увійшли всі населені пункти Савранського, Любашівського, Ананьївського, Кодимського, Окнянського, Балтського та Подільського районів. У межах колишнього Балтського району утворено дві об’єднані територіальні громади: Балтська міська та Піщанська сільська ради. Тож Балтські районні рада та державна адміністрація припиняють свою діяльність. У Балті залишаться представники Подільської райдержадміністрації (або префектури). Це питання ще обговорюється, хоча від зміни назви суть не змінюється.

— Якими будуть повноваження адміністрації?

— Досить широкими, адже замість семи РДА, діятиме одна велика держадміністрація, яка обслуговуватиме всі ОТГ, що увійшли до новоствореного Подільського району. Ми вже маємо кошторис та практичні рекомендації, згідно з якими РДА на місцях припинять свою діяльність та на їх базі будуть створені нові підрозділи Подільської райдержадміністрації. Згідно з рекомендаційними листами, маємо підготуватися до прийому архівів усіх семи колишніх районів, також – основних засобів, що їм належали. Цю роботу практично розпочато. Також вже формуємо штат Подільської районної державної адміністрації: оголошуємо та проводимо конкурси. Незважаючи на те, що повноваження ще повністю не прописані, їх достатньо згідно з Конституцією України, яку ніхто не змінював.

— Ви брали участь в роботі першої сесії новоствореної Піщанської об’єднаної громади. Як оцінюєте її шанси стати спроможною в умовах економічного спаду?

— Шлях буде непростим, нелегкою – робота. Раніше, коли створювались перші громади, вони отримували інфраструктурну субвенцію з державного бюджету, яка витрачалась, в тому числі, на поповнення машинно-тракторного парку комунальних підприємств. На превеликий жаль, тепер у державному бюджеті цих коштів немає. Тому новостворені громади вимушені розвивати свою територію за рахунок власних надходжень. Я, як ваш земляк і голова райдержадміністрації, хочу запевнити, що використовуватиму всі можливі ресурси, аби допомогти новій громаді.

— Ковідний шпиталь в Подільську відкрито з вашої ініціативи?

— Так. Україну накрила друга хвиля коронавірусу. На жаль, Одещина – у першій п’ятірці антирекордів по захворюваності. У інфекційному відділенні м. Подільська було всього 40 ліжкомісць. Їх не вистачало: хворі лежали в коридорі, утворилась черга серед тих, хто потребував госпіталізації. Мені з цього приводу телефонували вдень і вночі, бо сімейні лікарі після сімнадцятої години не брали слухавки. Доводилось втручатися, сприяти госпіталізації тяжкохворих. За моєю ініціативою на базі залізничної лікарні у Подільську відкрито ковідний шпиталь, у якому знаходиться на лікуванні 114 хворих, 57 виписано. Це – за два з половиною тижні з дня відкриття закладу. Але, на превеликий жаль, є й чимало смертей: за цей період померло близько 20 осіб. Основна причина – наявні патології та пізня госпіталізація. Часто через те, що хворих притримували у районах, аби «не псувати» показники. Були непоодинокі випадки, коли сатурація (рівень насиченості крові киснем) падала до критичної позначки, людина втрачала свідомість. Але тим не менш – рятували. Дехто на сьогодні вже одужав, працює, виконує свої обов’язки.

— Для лікування тяжкохворих вкрай потрібен кисень. Чи забезпечений шпиталь всім необхідним?

— Завдячуючи клопотанням, лікарня нещодавно отримала 50 потужних кисневих концентраторів, придбаних за державний кошт. На теперішній час 33 особи знаходяться на кисневій підтримці, 8 хворих – в реанімації. Тобто ситуація досить не проста. 12 осіб госпіталізовано на Одесу і двох направлено на лікування до Києва.
Звертаюсь до депутатів місцевих рад, старост: якщо вам відомо, що на вашому окрузі є самотня хвора людина, якій не надається допомога, їй кажуть, щоб почекала своєї черги для госпіталізації, телефонуйте мені напряму і ми зробимо все, аби цій людині було надано належне лікування. Завдяки нашому втручанню вдалося врятувати 12 життів мешканців Балтського району, які вилікувалися, повернулися додому та проходять реабілітацію.

— Михайле Дмитровичу, що б ви ще хотіли сказати своїм землякам?

— Як голова Подільської районної державної адміністрації і патріот свого краю докладу максимум зусиль для того, щоб Балтщина розвивалась та була лідером, флагманом на півночі області.

Бесідувала Людмила ШЕЛИХ.

Leave a Reply