Набудуть чинності зміни до ДСТУ щодо прийому коров’ячого молока

Положення цього стандарту поширюються на незбиране коров’яче молоко, призначене для переробки на молочні продукти, під час закупівлі у сільгосппідприємств і господарств незалежно від форм власності та видів діяльності.

Відповідно до ДСТУ, сире молоко розділяється на ґатунки: екстра, вищий, перший, другий. Ґатунок молока визначається рівнем бактеріологічного забруднення, рівнем охолодження та іншими показниками. Під час прийому молока молокопереробні підприємства проводять експерт-аналіз та визначають його сорт. Від цього залежить ціна на продукцію. При закупівлі переробними підприємствами молока третину становить другий сорт – адже в Одеській області 91% молока продукується в індивідуальному секторі, 9%- у сільгосппідприємствах. З метою забезпечення належного рівня якості та безпечності своєї продукції, переробні підприємства змушені збільшувати періодичність проведення аналізів якості сирого молока та піддавати значну його частину процесу подвійної пастеризації через високе бактеріальне обсіменіння.
Вказані технологічні операції збільшують собівартість виробництва молочної продукції, а відтак і кінцеву ціну для споживача.

За наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 22 червня 2015 року № 61 в Україні з 1-го січня 2018 року повинно було залишитися три сорти молока: екстра, вищий і перший. Молоко другого сорту заборонене майже в усіх країнах. Враховуючи це, відбулося засідання відповідного підкомітету «Молоко та молочні продукти», в якому взяли участь представники Мінагрополітики, Держветфітослужби, ДП «УкрНДРЦ», асоціацій представників виробників молока і молочних продуктів. Прийнято рішення доопрацювати редакцію Державного стандарту та погодитися з пропозицією Мінагрополітики про введення в дію даного ДСТУ з 1 липня 2018 року.

При відмові від молока другого сорту, господарствам доведеться провести оновлення технології утримання, годівлі, систем експлуатації, спрямованих на підвищення продуктивного потенціалу тварин, удосконалення системи доїння. Для домогосподарств виходом з ситуації може стати створення фермерського господарства. Для стимулювання створення нових фермерських господарств та посилення їх конкурентоспроможності, на 2018 рік урядом передбачено 1 млрд. гривень в рамках нової бюджетної системи «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств». Нова програма включає в себе виплати дотацій, здешевлення агротехніки та кредитів, компенсації вартості закупленого насіння.

Механізми підтримки фермерських господарств та сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів найближчим часом будуть винесені на обговорення громадськості.

    За матеріалами сайту РДА•

Leave a Reply