НА ОНЛАЙН-ЗВ’ЯЗКУ- НАЦІОНАЛЬНА СЛУЖБА ЗДОРОВ’Я

Всього за 12 робочих днів Національна служба здоров’я України (НСЗУ) виплатила майже 136 млн. грн. за надання допомоги пацієнтам з COVID-19. Кошти на свої рахунки отримали всі центри екстреної медичної допомоги, мобільні бригади та лікарні, які госпіталізовували пацієнтів з коронавірусною інфекцією у квітні. Про те, як НСЗУ реагувала на виклики медичної реформи в умовах карантину, йшлося під час організованого службою прес-брифінгу, у якому взяли участь представники засобів масової інформації з різних куточків України. На наші запитання онлайн відповідали т.в.о. голови НСЗУ Оксана Мовчан, директор Департаменту договірної роботи НСЗУ Андрій Віленський та засновниця пацієнтської благодійної організації – фонду «Таблеточки» Ольга Кудіненко.

Відкриваючи брифінг, Оксана Мовчан інформувала, що задля підвищення захисту населення під час коронавірусної епідемії програму медичних гарантій було розширено: включено 4 пакети медичних послуг. І вже з 5 травня поточного року розпочато підписання контрактів НСЗУ з медзакладами, які надають допомогу хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19) або пацієнтам із підозрою на неї. Контрактування, за словами очільниці НСЗУ, відбулося у рекордні терміни:

— За 4 робочі дні НСЗУ підписала договори з усіма 25 центрами екстреної медичної допомоги (ЕМД), вже перераховано за квітень 2020 р. близько 125 млн грн. на лікування пацієнтів , хворих на коронавірус. Ми маємо інформацію (станом на 22 травня – ред.), що у Чернівецькому центрі екстренки середні виплати становлять близько 14–15 тис. грн, максимальні виплати — близько 22 тис. грн.

Оксана Мовчан також повідомила, яким чином здійснюється реалізація програм медичних гарантій, зазначивши, що НСЗУ працює в умовах обмежених бюджетних ресурсів на охорону здоров’я. Адже, відповідно до чинного законодавства, на це має виділятися 5% ВВП, проте у 2020 році держава виділила трохи більше 3%.

— Цих коштів дійсно недостатньо, саме тому ми маємо забезпечити їх максимально ефективне використання, щоб кожна гривня працювала в інтересах пацієнта. Цього року програма медичних гарантій побудована навколо 5 пріоритетних напрямків, які фінансуються за підвищеним тарифом. Це – лікування гострого інфаркту міокарда, інсульту, допомога при пологах, допомога дітям, що народилися передчасно, а також інструментальні обстеження для раннього виявлення онкологічних захворювань. У квітні 2020 р. близько 20 тисяч українців пролікувалися за пріоритетними напрямками або пройшли обстеження безоплатно, адже за це заплатила держава. Хочу наголосити, що нова система фінансування охорони здоров’я працює ефективно і чітко, як годинник. Пацієнти, які вже відчули, як працює програма медичних гарантій, знають: якщо стався інфаркт чи інсульт, – все, що потрібно зробити їм самим або їх близьким, – це викликати швидку допомогу, а не шукати терміново гроші на лікування. Так само не потрібно платити за обстеження, завдяки яким можна виявити онкозахворювання на ранній стадії і вчасно почати лікування. Людині потрібно лише звернутися до сімейного лікаря, який випише відповідне направлення.

Про перебіг контрактування закладів охорони здоров’я за пакетами послуг, спрямованих на ліквідацію наслідків, пов’язаних з коронавірусною хворобою, розповів директор Департаменту договірної роботи НСЗУ Андрій Віленський.

— Міністерством охорони здоров’я України спільно з регіональними департаментами охорони здоров’я визначено перелік закладів, передбачених для госпіталізації пацієнтів із корона вірусом, – сказав він. – Основні критерії для вибору таких закладів — це наявність інтенсивної терапії з певною кількістю апаратів штучної вентиляції легенів, а також наявність достатньої кількості лікарів-анестезіологів та іншого медичного персоналу, щоб вони могли вчасно надати пацієнту допомогу. Таких медзакладів, які відповідають цим критеріям, є 247 (в цьому переліку є й Балтська міська багатопрофільна лікарня – ред.).

Засновниця фонду «Таблеточки» Ольга Кудіненко прокоментувала заяву міністра охорони здоров’я щодо можливості призначення очільника Національної служби здоров’я України без проведення конкурсу. Вона , як представник пацієнтської спільноти, вимагає проведення відкритого прозорого конкурсу на цю посаду:

— Важливо, щоб ця людина була професійна, розуміла роботу НСЗУ та відповідальність перед усіма пацієнтами країни. Навіть під час карантину не може бути призначена згори людина, у професійності якої не впевнена пацієнтська спільнота.

Засновниця благодійного фонду також зауважила, що саме завдяки розрахункам тарифів на медичні послуги, зробленим Національною службою здоров’я України (чого не робилося до цього жодною організацією в країні) , стало зрозумілим, що медична галузь в країні недофінансована.

Після вступної інформації, яку озвучили спікери, вони відповіли на численні запитання учасників брифінгу.

― Чим відрізняються нарахування по пакетах COVID-19 за напрямками? Що входить у тариф? Чи включені у вартість ліки і надбавки медикам?

Андрій Віленський:
— Стосовно тарифів: вони формувалися на підставі розрахунків витрат. У ці розрахунки не входили медикаменти і засоби індивідуального захисту, які заклади охорони здоров’я отримують шляхом централізованих закупівель, в тому числі й від Міністерства охорони здоров’я України. У першу чергу до тарифів входила доплата медичному персоналу до 300% за відпрацьований час із пацієнтами, хворими на коронавірусну хворобу. Переважна більшість коштів , які платить НСЗУ, повинна піти на оплату праці медичного персоналу. Для того, щоб забезпечити належну якість медичної допомоги пацієнтам, НСЗУ розроблені відповідні вимоги до медичних закладів. У першу чергу це стосується стаціонарних. Таким чином, НСЗУ в рамках договору буде не тільки забезпечувати та контролювати виплати медикам, які працюють з пацієнтами, хворими на COVID-19, але й якість надання медичної допомоги через виконання закладом вимог. Якщо з боку медичних закладів будуть виявлені порушення, то відповідно до договору передбачені певні санкції і мова може йти навіть про його розірвання.

― В яких випадках лікування хворого на COVID-19 може бути безоплатним, а в яких – платним? Чи не буде подвійної оплати від пацієнта і від НСЗУ?

Оксана Мовчан:
— Лікування пацієнтів, які мають підтверджений діагноз COVID-19, або тестування пацієнтів при підозрі на COVID-19, виїзд мобільних бригад, виклик швидкої — все це є безоплатним для пацієнта.

— На які обстеження можна отримати направлення для раннього виявлення раку від свого сімейного лікаря?

Андрій Віленський:
— Саме для того, щоб забезпечити ранню діагностику онкологічних захворювань , Національна служба здоров’я України розробила шість пакетів пріоритетних амбулаторних медичних послуг: п’ять ендоскопій та мамографію. Також визначені заклади медичної допомоги, які мають контракт на ці пакети і повинні надавати безоплатну медичну допомогу пацієнтам за електронним направленням від сімейного лікаря або лікаря-терапевта.

— Як розраховувалися тарифи на психіатричну допомогу? Чому в тариф не включено денний стаціонар?

Андрій Віленський:
— Будь-який заклад охорони здоров’я фінансується з двох джерел. Це гроші за договорами на медичне обслуговування населення з НСЗУ в рамках програми медичних гарантій та кошти, спрямовані на підтримку закладів їх власниками, які мають право робити це згідно із законодавством. Це переважно місцеві органи місцевого самоврядування. Я хочу підкреслити, що в рамках програми медичних гарантій НСЗУ закуповує саме медичні послуги. Якщо ми говоримо про заклади психіатричного профілю, то дуже часто в них відбувається утримання людей, які потребують не медичної, а спеціальної допомоги. За законом НСЗУ не може сплачувати такі послуги. Третє джерело фінансування – це платні послуги, які можуть надаватись закладом в межах чинного законодавства. Ми часто забуваємо про цей інструмент. Натомість у наших закладах охорони здоров’я часто розповсюджені неформальні платежі пацієнтів лікарям, адміністрації через певні благодійні внески тощо. Але заклад може надавати платні послуги, відповідним чином розробивши і затвердивши тарифи.Це може бути відчутним джерелом наповнення його бюджету.

― Чи заплатить НСЗУ медичним закладам, які не входять до переліку лікарень першої хвилі, але приймали пацієнтів із COVID-19? І як відбуватиметься госпіталізація надалі?

Оксана Мовчан:
— НСЗУ заплатила за квітень 2020 року кожній лікарні, яка надавала допомогу пацієнтам із COVID-19. Ці дані НСЗУ отримує від Центру громадського здоров’я МОЗ України. Всі лікарні, які є в цьому переліку, отримують таку оплату. З травня можуть бути тільки лікарні, законтрактовані на надання стаціонарної допомоги пацієнтам з COVID-19 (у нас є виключний перелік, затверджений Міністерством охорони здоров’я України), плюс заклади, що відповідають умовам закупівлі медичних послуг.

— Запитання до Ольги Кудіненко: Як ви думаєте, чи зменшиться робота у благодійного фонду «Таблеточки» у зв’язку з тим, що лікарні «Охматдит» стали виконувати трансплантацію кісткового мозку?

Ольга Кудіненко:
— Ми дуже раді. Велике досягнення для України те, що була проведена трансплантація кісткового мозку від нерідного донора. Такі операції за кордоном коштують від 100 тисяч євро і більше. Ми маємо потребу для дітей -близько 200 таких операцій на рік і дуже сподіваємось, що протягом декількох років Україна зможе наростити обсяг операцій, для того, щоб проводити їх для всіх, хто цього потребує. Друга частина запитання: чи стане у нас менше роботи? На жаль, поки що – ні, тому що, крім співпраці з НСЗУ, у нас є ще програми держзакупівель ліків. Цього року вони сильно провалені, затримані: ми прогнозуємо, що ліків за поточний рік раніше грудня 2020 року не буде. Тому сказати, що роботи у нас стане менше, поки не можемо.

— Якщо завтра міністр скаже, що все відміняється і – «назад в субвенцію», що буде з тими закладами, які отримали більше коштів?

Оксана Мовчан:
— По-перше, міністр жодного разу не висловився про те, що буде повернення до субвенції. І не лише він, а й прем’єр-міністр і президент підтверджують, що механізм фінансування системи охорони здоров’я через єдиного стратегічного платника – Національну службу здоров’я є єдино можливим. З точки зору того, яким чином може змінитися алгоритм, за яким зараз відбувається фінансування, чи правила, за якими заклади отримують оплату своїх послуг, має бути продемонстрована певна концепція, викладена міністром, і ми цього чекаємо. Я би зараз уникнула якихось коментарів або гіпотез. Прошу всіх бути терплячими, уникати маніпуляцій.

Людмила ШЕЛИХ.

Leave a Reply