НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАРАНТИННИЙ БУР’ЯН – СОРГО АЛЕПСЬКЕ АБО ГУМАЙ!

Багаторічний коренепаростковий бур’ян. Сходить в березні-травні. Цвіте в липні-серпні. Плодоносить з серпня по жовтень. Максимальна плодючість 8000 зернівок. Глибина проростання не більше 10-12 см, відрізки кореневищ приживаються на глибині не більше 30 см. Його коренева система у вигляді підземних стебел з вегетативними бруньками і бічними розгалуженнями проникає в ґрунт на глибину до 80 см. Життєздатність у ґрунті до 5 років. Температура проростання мінімальна +10…+12°С, оптимальна : +30…+35°С. Кореневища вимерзають при температурі -15°С. Віддає перевагу перезволоженим землям. Засмічує всі культури, сади, виноградники. Входить до 18 найбільш шкідливих бур’янів світового землеробства. Молоді пагони, насичені ціанистими сполуками,  можуть викликати падіж великої рогатої худоби та коней. Через велику швидкість росту здатен до заміщення інших злаків у біоценозах. Зберігає життєздатність у ґрунті до 5 років. Період спокою до 6 місяців. Розмножується горизонтальними кореневищами, які дають початок новим рослинам.

В Україні вперше було накладено карантин по даному бур’яну в Одеській області в 1 господарстві на площі 55 га у 2003 році. В результаті обстежень у 2006 році виявлено нові осередки сорго алепського у Тарутинському та Арцизькому районах, де і надалі можливе розширення ареалу цього бур’яну. Площа зараження бур’яном становила  760 га.

Головний шлях розростання бур’яну — відростання з кореневищ, тому заходи боротьби повинні враховувати необхідність знищення і насіння, і кореневищ. Глибока зяблева оранка,  в результаті якої кореневища вивертаються на поверхню і засихають (в теплий період року)  або вимерзають (зимою) — один з найефективніших методів знищення бур’яну. При температурі -30°—35ºС протягом 7 днів та —10°—12ºС декілька днів кореневища повністю втрачають здатність до життєдіяльності. Одночасно з цим використовується розрізування дискуванням та глибоке загортання кореневищ,  а також пригнічення бур’яну посівами високо конкурентних культур: озимої пшениці, озимої вики, люцерни. З гербіцидів для боротьби з бур’яном використовуються: Фурорі супер А (для боротьби лише з сорго алепським), гліфосати та їх аналоги — Раундап, Утал, Фарсі, Фосуленд, Глісол.

Державний фітосанітарний інспектор  Ігор  ГРИЦЕНКО.

Leave a Reply