Олексій ПАНТІЛЄЄВ: “Без відповідних змін Конституції будь-які рішення будуть марними. Це все одно, що стрясати повітря…

Адміністративно-територіальна реформа в Україні набирає нових обертів. Це питання активно обговорюється у різних колах, в тому числі за участі іноземних фахівців . Так нещодавно в Одесі проходила зустріч за участю міжнародної консультантки, державного секретаря Міністерства внутрішніх справ землі Шлезвіг-Гольштейн у відставці Мануели Зьоллер-Вінклер. Йшлося про особливості організації місцевого самоврядування в Україні та Німеччині. Учасники заходу (серед них – голова Балтської районної ради Олексій Пантілєєв) не тільки цікавились розподілом повноважень між органами місцевого самоврядування різних рівнів у Німеччині, а й обговорювали питання нагляду за їх діяльністю, регулювання роботи контролюючих органів та корупційних ризиків тощо.
Але, звичайно ж, нас всіх більше цікавить, що відбуватиметься в Україні. За словами Олексія Пантілєєва, зпроектом змін до Конституції України в частині децентралізації вже можна ознайомитися: ще 20 червня 2019 року його опубліковано на «Урядовому порталі». До широкого обговорення необхідності конституційних змін для завершення децентралізації, її незворотності (із залученням громадськості), закликала обласні та районні ради Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування. Сьогодні проект змін (у порівнянні з діючими статтями Конституції) ми пропонуємо своїм читачам. На наше прохання голова районної ради Олексій ПАНТІЛЄЄВ висловив своє бачення з приводу запропонованих змін.

– Олексію Анатолійовичу, запропонованими змінами до Конституції, як говорилося, передбачається заміна державних адміністрацій на префектури.Я знаю, що Ви позитивно до цього ставитесь.

– Ідея запровадження інституту префектів хороша, якщо це не призведе до нового розширення штату працівників, як нині є в держадміністраціях. Але мене бентежить , що префектів призначатиме на посаду та звільнятиме з неїКабінет Міністрів України (так пропонується).Хоча з самого початку передбачалося, що префекти будуть представниками президента, які здійснюватимуть нагляд за додержанням Конституції та законів України органами місцевого самоврядування й матимуть інші контролюючі функції. Якщо префект буде повністю підконтрольнимКабінету Міністрів, таку посадову особу вже не можна буде назвати представником президента. Загалом незрозумілароль президента, вплив на життя, в тому числі й на органи виконавчої влади на місцях. Думаю, що таким чином ми йдемо до звуження його повноважень.

– Але в цілому пропозиції щодо повноважень, якими пропонується наділити префектів, ви підтримуєте?

– Звичайно. Дублювання функцій, а через це – явно «роздутий» штат працівників – ознака того, що райдержадміністрації в умовах децентралізації вже не несуть того навантаження, яке було раніше.Особливо це відчувається там, де утворено великі об’єднані територіальні громади, як у нас, скажімо. Тут більшу частину функцій адміністрації виконують на підпорядкованій території виконкоми, а штат РДА не змінився. До того ж ми розуміємо, що й районна рада, хоч і без виконавчого комітету, але теж має певний вплив на життя регіону.На одній території діють три гілки влади і кожна намагається показати свою значимість.Потрібне розмежування їх функцій, введення інституту префектів, як контролюючого органу влади.

– Який контролюватиме прийняті рішення органів місцевого самоврядування?

– Так. Раніше прийняття будь-яких рішеньорганами місцевого самоврядування (від сільської до районної рад) перевірялося прокуратурою. Вона здійснювала нагляд за дотриманням норм Конституції та законів України. Якщо будуть прийняті відповідні зміни до Конституції, цю функцію виконуватиме префектура.

– Отже, префект має бути фахівцем?

– На цю посаду не повинні призначати за політичними ознаками діючої влади, виходячи з якихось політичних міркувань. Нове – це добре забуте старе.Тепер модно забувати все радянське. Але за радянських часів існувало таке поняття як кадровий резерв.Має бути відповідна підготовка кадрів, без якої призначати на певні посади не можна. Ми вже були свідками того, як на догоду політичним амбіціям призначали голів адміністрацій, які не мали відповідної підготовкита досвіду. Поки вони вчаться, може закінчитися термін їх повноважень, або інша політична сила, що прийде до влади, призначить собі угодного.І все починається спочатку: тупцюємо на місці, наступаємо на ті ж граблі.
Знання закону і, тим більше, контроль за його виконанням вимагають певного досвіду,кваліфікації,постійного оновлення знань. Я вважаю, що ідея проходження спеціальної підготовки претендентами на посаду префектів – хороша.Має бути навіть створений реєстр людей, які вже підготовлені й можуть обіймати певні посади. І, звичайно ж, ніякої політичної заангажованості.

– У законопроекті вже немає такого поняття, як сільська рада, просто – рада громади. Але зберігаються районні та обласні ради. Поділ на райони вже буде іншим – ми про це говорили з Вами раніше. Ваша думка про поділ Одеської області на райони відрізняється від того, що пропонується урядовцями.До Вас прислухаються?

– Я передав свої пропозиції доАсоціації районних та обласних рад, до Міністерства регіонального розвитку та будівництва – особисто в руки заступника міністра.Швидше за все, в серпні-вересні остаточний варіант поділу на райони обговорюватиметься за участю Одеської обласної адміністрації, яка такожповинна дати свої пропозиції. Але безвідповідних змін Конституції будь-які рішення будуть марними. Це все одно, що стрясати повітря: потрібно все робити хоча б паралельно.

– Об’єднання в громади (зміна меж, перейменування тощо), судячи із запропонованих змін до Конституції, здійснюватиметься з урахуванням думки мешканців.

– Так.Ми вже не раз говорили про те, що процес об’єднання громад є добровільним.Це одне з основних положень Європейської хартії місцевого самоврядування, дечітко сказано, що будь-які зміни адміністративно-територіального устрою мають відбуватися тільки через обговорення.Можливо , люди будуть пасивні в цьому, не будуть висловлювати якісь свої думки з приводу.Але вони мають бути обов’язково поінформовані.Не повинно бути ситуації, коли вже після об’єднання хтось скаже, що не знав про це.

– Районні та обласні ради утворюватимуть виконавчі органи – це теж пропонується у законопроекті.

– Це логічно, адже адміністрацій не буде. Уже активно готуються відповідні зміни й до закону про місцеве самоврядування. Я брав участь у засіданні Мінрегіонбуду, де обговорювалось це питання. Головне завдання, щоб знову обраний склад Верховної Ради підтримав законопроекти, а новий склад Кабінету Міністрівпішов шляхом реформ,незвернув у інший бік, почавши якісь зміни.Щоб не залишилися знову біля розбитого корита, коли одне не довели до кінця, а взялися за інше.

– Термін повноважень депутатського корпусу ради громади пропонується вже не на 5, а на 4 роки, як раніше…

– Це не так важливо. Важливіше інше: в законі має бути чітко прописано механізм зняття депутатських повноважень, голови ради. Не повинна бути ситуація, коли група депутатів з якихось причин об’єднується і порушуєпитання про недовіру меру або депутату.Такі випадки, на жаль, бувають. Ці питання мають вирішувати, скоріш за все, місцевим референдумом.

– Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування закликала Вас, як фахівця, висловити свої пропозиції?

– Зміни до Конституції вплинуть на життя всіх жителів країни, тому дуже важливо, аби кожен бажаючий не тільки ознайомився з пропозиціями, а й взяв участь у обговоренні.

Бесідувала Людмила ШЕЛИХ.

Leave a Reply