ОСББ. Висадка з «Titanica»

У спадок від радянського минулого нам дісталося чимало вантажу, про який у народі кажуть: «важко нести, шкода кинути». Це – про ЖКГ. Саме по собі житлово-комунальне господарство нічого поганого людям не зробило, але й про хороше якось згадати складно. Особливо, коли йдеться про багатоповерхівки, які з моменту введення в експлуатацію майже не ремонтувались.

Але найбільшим тягарем, який залишився з нашого з вами, шановний читачу, спільного минулого, залишилось мислення. Куди, скажіть, подіти думки про те, що держава не просто має право, а зобов’язана подбати про покрівлі, які вже давно течуть, про обшарпані під’їзди та каналізаційні труби, які вже не здатні донести все своє наповнення до міської каналізаційної мережі, залишаючи більшу частину в підвалах… Фу…! На цьому, затиснувши носи від смороду, давайте продовжимо вже у дусі пострадянської дійсності.

Не буду інтригувати: на Балтщині таки знайшлися сміливці, які не побоялися подивитися у вічі реальності та, вражені нею, створили перше в громаді ОСББ на території житлового містечка біля молочноконсервного комбінату.

Все почалося з того, що чотирьохповерховий 32- квартирний будинок почав просідати, по стінах поповзли тріщини. Не можна сказати, що мешканці за цим мовчки спостерігали, бо вже не один рік звертались у різні інстанції, збирали кошти (і не малі!) на усунення проблем. Та все повторювалось як у зачарованому колі, доки у кількох власників квартир не увірвався терпець. Прекрасно розуміючи, що самим капітально відремонтувати будинок не вдасться, адже потрібні чималі кошти, вони звернулись до керівництва міської ради по фінансову допомогу. Але й  тут проблема – після введення в дію Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» змінено умови утримання багатоповерхівок.

Сьогодні відповідальність за утримання багатоквартирного будинку несуть його жителі і отримати фінансову допомогу з міського бюджету вони можуть тільки об’єднавшись в ОСББ. Об’єднання має юридичний статус, діє згідно з власним статутом і може звертатися до органу місцевого самоврядування по матеріальну допомогу для проведення капітального ремонту свого будинку. Це потрібно робити, інших варіантів просто не існує. Ми побачимо це на прикладі створеного об’єднання. На фінансування багатоповерхівок в міському бюджеті на 2016 рік передбачено 200 тисяч гривень, – пояснив начальник відділу ЖКГ та благоустрою Балтської міської ради Василь Стрілець.

За його словами, власники квартир у злощасному домі відгукнулися, провели збори мешканців, створили та офіційно зареєстрували об’єднання під характерною назвою «Ласуня».

З моменту прийняття рішення про об’єднання пішов облік іншого життя, іншого мислення…

Голова об’єднання «Ласуня» Наталія Михальченко згадує:
– Стан будинку був такий, що ми дійшли висновку: об’єднуємось, або не житимемо тут. Ініціативна група створилася сама по собі з числа мешканців квартир, що найбільше постраждали. А потім більшістю прийняли рішення про об’єднання і почали активно працювати: очікувати вже не могли. Ще наприкінці минулого року експертна комісія міської ради зробила висновок, що основною причиною просідання будинку є підтікання стічних вод з покрівлі та каналізації. Зупинити руйнування будинку ми могли лише усунувши цю причину. Ми взяли на себе вирішення проблеми, як дольову участь у фінансуванні капітального ремонту з міського бюджету. Організували свою бригаду, закуповуємо матеріали і робимо все власними силами. Такий обсяг робіт вже виконали, таке витримали, що все інше здається тепер дрібничкою у порівнянні!

Вона розповіла, що спочатку далеко не всі виявляли бажання лізти у підвал та вигрібати звідти спільні нечистоти. Але іншого виходу не було. Група активістів виходила працювати у вихідні, незважаючи на заяви деяких скептиків, мовляв, на їх вік вистачить. Повичищали всі підвальні приміщення і, коли кожен з мешканців туди спустився, прийшло розуміння, що й уявлення не мали, в якому насправді катастрофічному стані знаходиться їхній дім. Скептиків – як не було! Життя – як на «Titanicy», доки не сталося непоправне.

Але у «Ласуні» – щасливий фінал, бо спільна біда об’єднала мешканців.
Дуже вдячні за підтримку міській раді. З будь-яких питань звертаємось до заступника міського голови Федора Молодця. Нам, зокрема, виділяли трактора на вихідні для вивезення відходів, – продовжила розповідь Наталія Михальченко. – Таскали відрами. Коли трохи підсохло у підвалах, почали замінювати інженерні комунікації. У нас є власні спеціалісти, вони виконували кваліфіковану роботу, інші – чорнову. Три місяці отак працюємо, робимо все, як для себе. Першою порушили найбільш проблемну зовнішню каналізаційну мережу. Коли розібрали і нову встановили, зрозуміли, що від самого початку наші біди з каналізацією були ще й через недотримання ухилів будівельниками під час укладання труб багато років тому. Стоки повертало назад, вони регулярно текли у підвали. А ще коріння від дерев їх повивертало – довелося викорчовувати. Якби ж раніше це зробили! А так, як вирішували? Ми замовляли асенізаторську машину, наймали сантехніка, який приходив, штурхав труби, а через деякий час все повторювалось… Проблему ніхто не вирішував, гроші витрачались і нерви – теж. Тепер зробили все як слід. Вдячні депутату міськради Ю.Ф.Герасименку, який давав екскаватор, пісок – безкоштовно. Коли побачили результат своєї роботи, зрозуміли: виявляється, все в наших руках! А головне, тепер кожен дивиться на будинок як господар. Помітили, що козирки стоять не так, вода затікає, стіни мокнуть. Вирішили замінити. А ще покрівля у нас потребує ремонту. Ось наступної суботи будемо знову збиратись, обговоримо розмір щомісячних внесків.

Тепер всі підтримують об’єднання? – запитую.

Не всі! Але мені подобається у новому законодавстві про ОСББ те, що ті, хто не підтримав об’єднання, зобов’язані виконувати рішення ОСББ, сплачувати всі внески. Якщо відмовлятимуться протягом певного часу, маємо право подати заяву про стягнення боргу до суду. Це чудовий важіль, який вже тепер діє на декого з наших сусідів.

Дізналась, що після моєї розмови з Наталією Михальченко, 16 серпня, відбулася зустріч правління ОСББ «Ласуня» з міським головою Сергієм Мазуром, який поцікавився станом справ у будинку. Разом з відповідними спеціалістами міської ради за участі заступника міського голови з питань ЖКГ Федора Молодця присутні також обговорили план подальших дій, в тому числі фінансування з міського бюджету.
Отже керівництво міської ради всіляко підтримує прагнення мешканців багатоповерхівок до об’єднання. Було б бажання всіх, хто, сам того не відаючи, ще сидить у «Titanicah»!

Людмила ШЕЛИХ.

Leave a Reply