Пам’ять нетлінна і вічна

Війна… Що є страшніше за це слово? Ось пролетіло вже 74 роки з дня закінчення Другої світової, а серце щемить, коли згадуєш про ті звірства,які чинили фашисти над мирними жителями – нашими земляками. Особливо вони скаженіли, відчуваючи, що треба відступати під натиском Червоної Армії.

В місті палали будівлі, підривалися приміщення промислових підприємств. За найменші порушення установлених окупаційних правил громадян заарештовували, розстрілювали. Страшні випробування випали на долю членів Балтської підпільної організації. Ось що засвідчує акт від 28 березня 1944 року, складений лікарською експертною комісією у складі голови районного виконавчого комітету П.Н.Гончарука, членів комісії лікарів С.Е.Лабінського і В.Н. Стрельбіцького, священика Дуценка, представників громадських організацій – голови міської ради Громова, Є.І.Вінника, Тимощенка і Волянського:

«Пункт 2: Було проведено розкопування двох могил з північного боку міста Балти на дорозі, що йде до с. Козацьке, біля першого мосту ліворуч. В першій могилі виявлено 27 забитих, з них 3 жінки; в другій – 53 особи, з них 4 жінки. При огляді трупів встановлено, що напередодні розстрілу деякі з жертв зазнали нелюдських катувань. Серед них жінка Шамшанович з відрізаною правою груддю. У багатьох вибито всі зуби, в тому числі у громадянина Ганжиленко. У деяких викручено верхні кінцівки. Кілька загиблих спотворені до невпізнаності. Всі були розстріляні й залишені в самій тільки нижній білизні. Розпізнано 31 людину…»
Цей акт було надруковано в газеті «Комунар» від 26.02.1946 року
за № 23.

Активісти програми «Балтщина туристична» прийняли рішення установити Пам’ятний знак на місці, де були страчені наші земляки. На плитах викарбовано слова:
«Куди б не йшов, не їхав ти,
А при шляху спинись.
Могилі тихій, дорогій
Всім серцем поклонись.

Пам’ять… Вона нетлінна і вічна. На цьому місці в 1944 році фашистами було закатовано 80 мирних жителів.»

Це ще одна із сторінок нашої історії. Шанувати і пам`ятати – наш обов`язок. Виконуймо його!

Директор Балтського історичного музею Петро ТКАЧ.

Leave a Reply