Обов’язок застосування з 1 січня 2022 року касових апаратів (йдеться про РРО/ПРРО) був неоднозначно сприйнятий підприємцями Балтської та Піщанської громад. З цього приводу виникає й досі чимало запитань навіть у тих, хто вже почав їх застосовувати (особливо це стосується програмних реєстраторів розрахункових операцій). Але найбільше непокоять ФОПів непомірні, на їх думку, вимоги та штрафні санкції.
Що змінилося для підприємців із запровадженням РРО/ПРРО? Що буде у разі відсутності касового апарату через неможливість вчасно його придбати та встановити? Чи є прийнятна альтернатива для підприємців певних видів господарської діяльності? На ці та інші запитання намагалися знайти відповідь під час обговорення за «круглим столом» підприємці – платники єдиного податку та ті, що застосовують загальну систему оподаткування, представники Балтської міської та Піщанської сільської громад разом з керівництвом та фахівцями Балтської державної податкової інспекції Головного управління ДПС в Одеській області.
Начальник інспекції Таміла Балинська, виступаючи на початку засідання, зазначила, що закон введено в дію, і з 2022 року майже усі ФОПи зобов’язані використовувати касові апарати, . Вона також розповіла про винятки для платників єдиного податку, які можуть не застосовувати касові апарати. Це, зокрема, стосується тих, хто займається роздрібною торгівлею (за певних вимог) в сільській місцевості. Вона також наголосила на тому, що у разі перевищення річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) суми 167 розмірів мінімальної заробітної плати на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів) застосування РРО/ПРРО стане обов’язковим.
Розповіли податківці й про те, кому з фізичних осіб-підприємців потрібно вести облік товарних запасів. Так, Порядк ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб-підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 3.09.2021 № 496, поширюється на платників податків, фізичних осіб-підприємців, котрі здійснюють діяльність на загальній системі оподаткування; діяльність з використанням III групи єдиного податку та зареєстровані платниками ПДВ; реалізацію технічно-складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту; реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення; реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та налівдорогоцінного каміння.
Всі інші ФОПи-платники єдиного податку не зобов’язані вести облік товарних запасів та підтверджувати його та походження товарів документами згідно з пунктом 12 статті 3 Закону № 265.
Інспектори Людмила Череватова та Валентина Гінкул надали необхідні роз’яснення щодо практичного застосування РРО/ПРРО платниками єдиного податку другої – четвертої груп та тих, що перебувають на загальній системі оподаткування.
Водночас податківці зацікавлено вислуховували зауваження та пропозиції підприємців, які відверто говорили про те, що процес запровадження РРО/ПРРО є непродуманим, що ставить підприємців з діаметрально різним рівнем доходів у нерівні умови. До того ж, програмні реєстратори розрахункових операцій (як безкоштовні, так і платні), які активно пропонуються до застосування з метою здешевлення витрат, не здатні бути повноцінною альтернативою у застосуванні тим підприємцям, що мають широкий асортимент товару.
Йшлося під час зустрічі й про необхідність запровадження тестового періоду застосування касових апаратів та відтермінування запровадження штрафних санкцій.
Підсумовуючи результати обговорення, очільниця інспекції наголосила, що обов’язком працівників інспекції є надання в межах своїх повноважень якісних роз’яснень, консультацій та практичної допомоги щодо запровадження РРО/ПРРО і що інспекція повністю готова до цієї кампанії.
Між тим, 25 січня у Києві, як і повідомлялося, під будівлею Верховної Ради розпочалася акція руху «SaveФОП», учасники якої протестують проти тотальної фіскалізації. Мітингувальники, серед іншого, закликають депутатів українського парламенту ухвалити законопроєкти № 5866 та 5866-1, якими пропонується відновити право ФОП 1-4 груп не застосовувати РРО щодо товарів та послуг, вартість одиниці яких не перевищує мінімальної заробітної плати.
Наталя
ТАРАСЕНКО
Related Stories
18.08.2023
11.08.2023