Податківці провели Балті семінар для фермерів, у якому взяли участь міський голова Сергій Мазур та перший заступник голови райдержадміністрації Олеся Усатенко. Головною метою зустрічі, за словами очільника ОТГ, була розмова про оптимізацію податків та шляхи збільшення доходів дрібних фермерських господарств, які обробляють до 20 гектарів землі.
Першим розпочав розмову начальник Подільського управління Головного управління ДФС в Одеській області Андрій Кучма, повідомивши про завершення операції «Урожай». Аналіз, проведений по всій території обслуговування очолюваною ним службою показав, що фермерів, які обробляють земельні наділи площею до 20 га найбільше — в Балтському районі (в тому числі — на території ОТГ). Більшість з них сплачують єдиний податок (як фізичні особи-підприємці) за ставкою 10% від мінімальної заробітної плати. Через це місцевий бюджет недоотримує чимало надходжень.
— Ми обслуговуємо дев’ять районів Одеської області. Тільки в Балтському районі ставка єдиного податку становить 10% від мінімальної заробітної плати. Якби фізичні особи-підприємці, які вирощують зернові культури, сплачували єдиний податок у 20%, то до бюджету Балтської громади у 2018 році надійшло б майже 350 тис. грн., а за 8 місяців 2019-го — близько 360 тисяч, — пояснив заступник начальника відділу адміністрування податків та зборів з фізичних осіб Подільського управління ГУ ДПС Сергій Гладкий.
Крім того, більшість ФОП — платників єдиного податку не використовують найману працю, не надають інформацію про те, яким чином обробляють земельні ділянки тощо. Тому порівняно з сільгоспвиробниками, які працюють як юридичні особи, мають значно менше фінансове та податкове навантаження на один гектар землі.
Зважаючи на це, податківці запропонували міській ради переглянути ставку єдиного податку для ФОП- сільгоспвиробників у бік збільшення до 20% у 2020 році, як це вже зроблено в інших районах. Перед законом всі мають бути рівні, — підкреслив Андрій Кучма.
Водночас керівник податкової служби запевнив, що готовий почути кожного фермера, щоб виявити проблемні питання, надати відповідні роз’яснення, допомогти сільгоспвиробникам вести свій бізнес чесно і цивілізовано.
Таку готовність виявили й фермери, серед болючих проблем назвавши непрості стосунки з хлібоприймальними підприємствами, які часом відмовляються розраховуватись за зерно безготівково. Нарікали й на нечесну цінову політику на зерновому ринку, закликаючи державу втрутитись задля стабілізації цін на зерно.
Оскільки податківці не впливають на формування цін на сільськогосподарську продукцію, вони інформували присутніх про інші види державної підтримки виробників зерна. Найбільше присутніх зацікавила інформація начальника Балтської державної податкової інспекції Таміли Балинської про державну підтримку розвитку фермерських господарств. Зокрема, підприємці, які організують сімейне фермерське господарство, зможуть бути платниками єдиного податку четвертої групи.
Для всіх членів такого господарства встановлено пільговий порядок сплати єдиного соціального внеску: передбачена доплата ЄСВ за рахунок Державного бюджету протягом 10 років.
Таміла Балинська пояснила, що отримати пільгу зі сплати єдиного соціального внеску можна за кількох умов: зайняття виключно виробництвом сільськогосподарської продукції; здійснення господарської діяльності за місцем податкової адреси; членами фермерського господарства є лише члени сім’ї; площа сільськогосподарських земель у користуванні — не більше 20 гектарів.
Детально про реєстрацію сімейних фермерських господарств розповіла завідувачка сектору державної реєстрації юридичного відділу міськради Наталя Димовська.
Людмила ШЕЛИХ.