Право невиліковнохворих на гідне життя («гідну смерть» – термін ВООЗ) – невід’ємне

Дуже часто ми навіть не підозрюємо про те, як почуваються люди, що потрапили у складні життєві умови через невиліковну хворобу або інші важкі розлади здоров’я. Це паліативні хворі, котрі потребують особливого догляду, іноді – до останніх хвилин свого життя.
Головним завданням такої паліативної допомоги є купіювання болю та інших симптомів, а також вирішення соціальних, психологічних і духовних проблем. В процес її надання залучаються і сам пацієнт, і його рідні, і громадськість.
– У певному сенсі основна концепція паліативної допомоги – це задоволення потреб пацієнта, де б він не отримував таку допомогу – вдома чи в лікарні. Вона стверджує життя та ставлення до смерті, як до природного процесу, не має намірів ні відстрочити, ні наблизити смерть. Її завданням є забезпечення, наскільки можливо, кращу якість життя пацієнта до самого кінця. Біль та страждання – це не норма!, – стверджує голова ГО «ЕЛЕОС» Юрій Жогно, який нещодавно зустрівся з керівництвом громади і району, медиками, фахівцями соціальної сфери та представниками громадських, благодійних організацій у Балті.
Юрій Жогно навів результати дослідження та оцінку потреб населення Одеської області в паліативній допомозі, виконаних за підтримки МФ «Відродження». За його словами, незважаючи на ствердження, що у медичних закладах області є так звані паліативні ліжка, відповідна допомога (як соціальний інститут), здатна забезпечити невиліковнохворим і вмираючим «гідну смерть» (термін ВООЗ) через базові послуги (знеболювання, догляд, соціально-психологічний і духовний супровід) практично відсутня. Миритися з таким порушенням прав людини в області не можна, – заявив Юрій Жогно, виступаючи від імені міжвідомчої робочої групи при департаменті охорони здоров’я обласної держадміністрації з розробки проекту Програми розвитку паліативної допомоги в Одеській області на 2018-2020 роки – «Співчуття та милосердя».
Паліативні ліжка без локальних протоколів (за словами Юрія Жогна вони розробляються протягом двох тижнів), навченого персоналу, обладнаних приміщень і, головне, без фінансування – це лише цифри на папері.
Голова громадської організації «ЕЛЕОС» закликав присутніх до прийняття політичної волі інтегрувати елементи паліативної допомоги в існуючу регіональну систему охорони здоров’я. Першими бути непросто, але буде й право «на помилки», адже спочатку впровадження нововведення відбуватиметься лише в кількох пілотних районах області. Програма передбачає організацію паліативних округів, до складу яких входять: паліативне відділення і виїзна служба паліативної допомоги при центральній районній лікарні та спеціалізоване відділення паліативного догляду при районному територіальному центрі соціального обслуговування.
У засіданні взяли участь міський голова Сергій Мазур, його заступник з соціальних питань Валерій Желіховський, керівник апарату райдержадміністрації Олександр Цуркан, начальник відділу охорони здоров’я міськради Станіслав Чорний, голова БРГО ВОІ «СОІУ» Надія Лєнц, керівник БРГО «Молодіжний центр розвитку» Ольга Безсмертна, представник БМРГО «Віра, Надія, Любов» Андрій Скрипник. директор районного центру надання соціальної допомоги Тетяна Бойко, головний лікар КУ «Балтська ЦРЛ» Олександр Бурлака, інші представники медичної та соціальної сфер району і міста.
Очільник громади Сергій Мазур назвав надання паліативної допомоги важливою темою для обговорення і прийняття відповідних рішень. Інформація щодо реалізації цільової програми взята до уваги та знаходиться у розробці у фахівців відділу охорони здоров’я міської ради.

  • Людмила ШЕЛИХ•
  • Leave a Reply