Програма медичних гарантій: його величність пацієнт має стати центром «всесвіту

Бо саме він приносить прибуток медичним закладам. Про це і не тільки йшлося під час онлайн прес-конференції щодо роботи Програми медичних гарантій в Одеській області.
Журналістів інформували та відповідали на запитання заступник директора Південного міжрегіонального департаменту НСЗУ Дмитро Самофалов, директорка Департаменту замовлення медичних послуг та лікарських засобів НСЗУ Альона Горошко і представники медичної спільноти Одеської області – акушер-гінеколог, професор, доктор медичних наук С вітлана Галич та директор КНП «Міська дитяча поліклініка” Сергій Горищак.

Програма медичних гарантій працює вже 3 місяці, пацієнти отримують безоплатну медичну допомогу, за яку медзакладам платить НСЗУ. За кількістю виплат закладам, що надають спеціалізовану медичну допомогу, Одеська область – на 5 місці. Так, 90 закладів отримали 736,77 млн. грн. Найбільше коштів серед спеціалізованих медичних закладів області за договором уже одержав Одеський онкодиспансер – майже 80 млн. за 3 місяці. Загальна сума договору цього закладу з НСЗУ на 9 місяців 2020 р. – на 259 млн. грн. Це в 5 разів більше, ніж за медичною субвенцією минулого року. У 2019-му фінансування онкодиспансеру становило 51,3 млн. грн.

Завдяки змінам в системі охорони здоров’я кошти від держави за надання медичної допомоги пацієнтам отримали і приватні заклади. Так, в Одеській області 3 приватні медичні заклади уклали договір з НСЗУ. Послуги, оплачені державою, у цих закладах є безкоштовними для пацієнтів. Про це розповів Дмитро Самофалов.

— Одним з найважливіших питань надання якісної медичної допомоги є маршрути пацієнта. В Одеській області розробили дійсно якісні маршрути пацієнта з інфарктом міокарда та інсультом. Заклад, який лікує такого пацієнта, повинен мати інсультний блок, в якому працює мультидисциплінарна команда фахівців.
Сьогодні в області таких закладів дев’ять: обласна клінічна лікарня (одне з її відділень працює в Балті), міські лікарні № 1, 10, 11, Любашівська ЦРЛ, Подільська ЦРЛ, Арцизька ЦРЛ, Білгород-Дністровська міська лікарня, Біляївська ЦРЛ. У всіх цих лікарнях пацієнту з інсультом проведуть комп’ютерну томографію. А ще рік тому можливість провести безоплатне КТ мали тільки 2 заклади в Одеській області,- зазначив він.
Програма медичних гарантій наближає нас до універсального медичного охоплення – робить медичну допомогу доступнішою для пацієнта і захищає його від катастрофічних витрат на лікування з власної кишені, – зазначає директорка Департаменту замовлення медичних послуг та лікарських засобів НСЗУ Альона Горошко. Адже, за її словами, реформа дає можливість пацієнту обирати лікування у кращих, на його погляд, медичних закладах, а також лікуватися у приватних закладах за державні гроші.

Водночас пацієнту потрібно дотримуватися певних правил для того, щоб отримувати послуги системи охорони здоров’я безоплатно. Одне з цих правил – необхідність мати направлення від сімейного лікаря. Пацієнт має право звертатися до лікарів-спеціалістів без направлення, але в такому випадку ця послуга не оплачується за рахунок держави, він має її оплатити самостійно. Альона Горошко також порадила не одразу звертатися до лікаря, а попередньо зателефонувати і записатися на прийом. Це звільнить пацієнта він довгого очікування перед кабінетом та є дуже важливим в умовах карантину. Також пацієнт може змінити свого сімейного лікаря, якщо його не влаштовують послуги.

На Одещині 8 лікарень уклали договір на надання пріоритетної послуги медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках (стосовно новонароджених). Це другий після Києва регіон за кількістю лікарень, які надають таку безоплатну послугу. Заклади Одеської області за цим пакетом вже отримали понад 10 млн. грн.

— Його величність пацієнт – це «центр всесвіту», який приносить нам прибуток, – вважає директор КНП «Міська дитяча поліклініка» Сергій Горищак. За його словами, зміни відбуваються для того, щоб пацієнту стало простіше отримати медичну допомогу, адже запроваджуються чіткі правила і гарантії.

— Пацієнт може вільно обирати лікаря, а медики в свою чергу отримали стимул бути орієнтованими на потреби людей. Як змінюється система в інтересах пацієнтів, відчули ті, хто обирає лікування у нашому медзакладі, тому що хто знаходиться в системі наших координат, отримає потрібну увагу. Нова медична реальність вимагає відкритої та чесної комунікації з пацієнтом і дискусії у пошуку оптимальних рішень, – сказав він. – Пацієнт з електронним направленням, незалежно від того, де проживає, може звернутися до будь-якого закладу в країні. В тому числі й до нашого: наш заклад за вас отримає кошти. Якщо раніше ми були не дуже задоволені, коли до нас приходили з інших поліклінік, то тепер -щасливі. Якщо вже приватні заклади уклали договори з НСЗУ, то, повірте, державному це точно вигідно.

Він також зауважив, що невідкладні стани обслуговуються без направлення.
— Я працюю у першому пологовому будинку Одеси, – розповіла акушер-гінеколог Світлана Галич. – Директор цього закладу – надзвичайно новаторський керівник. Вона декілька років мотивувала, стимулювала та готувала до змін наш колектив. А з 1 квітня ми надаємо пологодопомогу за договором з НСЗУ. Тому з досвіду можу з упевненістю сказати, що наші пацієнтки вже відчули зміни. Адже для них пологи є безоплатними. Як нормальні, так і ускладнені. Та й у мене, як у лікаря, є все необхідне, щоб надати якісну медичну допомогу. Тепер ми можемо не хвилюватися, коли у пацієнтки немає коштів на медикаменти. Звичайно, на перших кроках виникають проблеми, які маємо вирішувати. Але вони стосуються переважно наших власних міжмедичних комунікацій та внутрішніх питань співпраці з НСЗУ, які, сподіваємося, спільними зусиллями вирішимо. Кожна пацієнтка може вільно обирати будь-який заклад для пологів з тих, що мають договір з НСЗУ. Однак важливо зазначити, що заклад може відмовити у наданні допомоги пацієнтці, котра потребує високоспеціалізованої допомоги, яка не передбачена у цьому закладі. Наприклад, якщо у пацієнтки є супутня соматична патологія- захворювання серця, цукровий діабет тощо. Такі пацієнтки скеровуються в обласний перинатальний центр. Медичні показання нині – єдина підстава для відмови та скерування до іншого закладу. Тож закликаю пацієнток дотримуватися певних правил та довіряти своїм лікарям.

Під час розмови також з’ясувалось, що пацієнт за направленням має вільний вибір закладу для стаціонарного лікування, але не вільний вибір лікаря. Тобто, якщо пацієнтка народжуватиме з черговою бригадою. Те ж саме відбувається й з операціями: люди отримують допомогу чергових лікарів.

Людмила ШЕЛИХ.

Leave a Reply