Про електронний рецепт, профілактику та шкідливість «сусідських» порад

Чого гріха таїти, ми вже звикли негативно ставитися до реформ, адже постійні зміни «курсу», не доведені до логічного кінця, вже добряче набридли. Але цього разу, принаймні в медичній галузі Балтських ОТГ та району, все відбувається інакше: Балтщина семимильними кроками рухається попереду «планети всієї». Найбільш корисним для розуміння цих змін є погляд зсередини. Тому ми вдячні сімейному лікареві Балтської міської амбулаторії загальної практики Ользі Косановській за відверту розмову на цю тему.

– Основна мета сімейної медицини – профілактика захворювань. Пацієнти не повинні чекати, поки медсестра зателефонує або лікар попросить прийти. Кожна людина повинна розуміти свій громадянський обов’язок: берегти здоров’я і приходити до сімейного лікаря на прийом для того, щоб з’ясувати, в якому воно стані, чи є якісь порушення, які лікар може скоригувати після огляду, необхідного обстеження. Багато хто може і не підозрювати, що у них, наприклад, гіпертонія або ішемічна хвороба серця, які на перших стадіях протікають безсимптомно. Ми маємо можливість лікувати гіпертонію у нас: в рамках програми «Доступні ліки» пацієнти отримують безкоштовно ліки або з невеликою доплатою. Це дуже добре. У деяких препаратів взагалі нульова або символічна доплата.

– Виписуючи рецепт, лікар може сказати, скільки коштує певний препарат?

– Звичайно. У кожного сімейного лікаря є доступ до переліку ліків, які онлайн заповнюються аптеками-учасниками програми «Доступні ліки». Я можу підказати хворому, в яку аптеку піти і отримати свої ліки безкоштовно або з мінімальною доплатою. Ось, подивіться: це все препарати, які є в наявності (дивимося табличку в комп’ютері – ред.). Салатна смужка – це безкоштовні ліки (їх вартість не перевищує державного ліміту), решта – з доплатою в залежності від виробника.

– А як бути жителям сіл, адже такі аптеки знаходяться в місті? Не у кожного є можливість витрачатися на проїзд …

– Пацієнт може приїхати до сімейного лікаря, отримавши від фельдшера направлення і талончик на безкоштовний проїзд. Прийнявши пацієнта, сімейний лікар виписує йому рецепт і дає талончик на безкоштовний проїзд назад. Якщо він потребує консультації на другому рівні (на лікарняному комплексі), ми даємо також талончики на проїзд до ЦРЛ і назад. Тому пацієнт може отримати ліки і консультацію лікаря, не витрачаючи гроші на проїзд.
Але потрібно пам’ятати, що для того, щоб отримати ліки за програмою «Доступні ліки», потрібно обов’язково укласти декларацію зі своїм сімейним лікарем.

– Якщо людина не перебувала на обліку, скажімо , з серцево-судинним захворюванням, на цукровий діабет або бронхіальну астму, для того, щоб отримати безкоштовні ліки, їй досить діагнозу сімейного лікаря?

– По серцево-судинних і цукровому діабету -досить діагнозу сімейного лікаря. Верифікувати цукровий діабет ми можемо самі: у кабінеті кожного сімейного лікаря в нашій амбулаторії є глюкометр, що дозволяє заміряти рівень цукру в крові, призначити лікування і контролювати його результат під час кожного відвідування пацієнта. Що стосується бронхіальної астми, то тут дещо інакше: потрібно стаціонарне лікування.

– Чим небезпечне незвернення до лікаря?

– Хронічними захворюваннями.

– Чого потрібно побоюватися?

– У нас на першому місці серцево-судинні захворювання, а онкопатологія при пізньому зверненні може призвести до непоправних наслідків. Слід побоюватися ускладнень, пов’язаних з гіпертонією. Дуже важливо, що люди, у яких є подібні проблеми зі здоров’ям, можуть отримувати безкоштовні (або з невеликою доплатою) ліки в рамках програми «Доступні ліки».

– Які симптоми повинні викликати тривогу?

– Потрібно звертати увагу на будь-який дискомфорт, який відчуває людина: слабкість, швидку стомлюваність, головний біль, тривалий кашель (більше 3 тижнів). Кашель може бути різним, навіть викликаним прийомом лікарських засобів. У нас є можливість направити хворого зробити спеціальний аналіз мокротиння в ЦРЛ і вже за результатами призначити лікування. Не потрібно слухати чужих порад, а звертатися безпосередньо до лікаря, щоб уникнути плачевних результатів. Адже тільки лікар може врахувати індивідуальні особливості кожного пацієнта.

– Тенденція відвідування лікаря тільки тоді , коли хвороба дає про себе знати, досі зберігається?

– Люди починають, нарешті, розуміти, що краще попередити хворобу, ніж потім витрачатися на лікування. Сьогодні до нас приходила сімейна пара просто обстежитися: зробити кардіограму, флюорограму, пройти онкоосмотр, здати кров на аналіз і т.д. І це правильно. Ми пацієнтам розповідаємо, що кожен повинен пройти таке обстеження хоча б раз на рік. Флюорографія дозволяє виявити туберкульоз, онкоосмотр – патології на ранній стадії розвитку. До речі, у нас є тести на гепатити, інфаркт міокарда, прямо в кабінеті можемо обстежити хворого і поставити діагноз.

– А як бути з хворими, які не можуть відвідувати лікаря, прикуті до ліжка?

– У нас є така система : у кожного сімейного лікаря є не тільки медсестра, яка працює з ним в кабінеті, а й патронажна. Ми користуємося спеціальною програмою, куди заносимо дані про відвідування хворого. Старша медсестра бачить, що лікар побував на виклику і призначив хворому лікування. Вона дає завдання патронажним медсестрам, які виконують призначення сімейних лікарів. Я можу все це проконтролювати. Ось, подивіться, вказано прізвище лікаря, дата відвідування хворого, прізвище патронажної медсестри, яка взяла призначення, і відмітка про його виконання (показує табличку – ред.).

– Тобто медсестра виконує призначення лікаря у хворого вдома?

– Звичайно. Вона ставить крапельниці, робить уколи, все, що призначено. Це стаціонар на дому для людей, які не можуть відвідувати лікаря за станом здоров’я. Крім того, якщо необхідно виконати контроль артеріального тиску, кров на цукор або потрібно запросити пацієнта для щеплення, лікар робить відповідні відмітки в таблиці і завжди може проконтролювати виконання в комп’ютері. Дуже зручно, що вся інформація в базі зберігається, і я завжди можу повернутися, подивитися минуле призначення, проаналізувати результат.

– Яке ще з нововведень позитивно позначилося на вашій роботі?

– Хіба погане нововведення, що у мене є патронажна медсестра, яка будь-яке моє призначення виконає?

– А з чим найчастіше ви стикаєтеся , виїжджаючи на виклики?

– З гіпертонічними кризами. Ми можемо зробити кардіограму, використовувати тести для обстеження, надати допомогу прямо на дому. В тому числі, зняти больовий синдром. Все це робимо безкоштовно.

– Якщо у людини висока температура , краще викликати лікаря чи все ж таки прийти на прийом?

– Якщо людина не в змозі самостійно прийти до сімейного лікаря, вона може викликати швидку допомогу і її відвезуть в консультативний центр (ЦРЛ). У будь-якому випадку, краще не витрачати час, звернутися до сімейного лікаря за консультацією і пройти обстеження. Біля ліжка хворого лікар може зробити кардіограму, заміряти цукор в крові і орієнтовно поставити діагноз… Але цього недостатньо. Зовсім недавно був випадок, коли ми наполягли на тому, щоб хворий прибув до амбулаторії. Після обстеження була підтверджена пневмонія і людина вчасно отримала лікування.

– Лікарі теж люди, у них, як і у всіх, може бути висока температура , доводиться стикатися з інфекцією. Можна і захворіти!

– Нам щорічно роблять щеплення від грипу. Це не означає, що ти не захворієш, але все пройде в легкій формі, що дозволить уникнути ускладнень: пневмонії, менінгіту.

– Вакцинуватися можуть всі бажаючі?

– Звичайно. Тільки вакцину від грипу потрібно купувати. А ось від дифтерії і правця можна (і потрібно!) вакцинуватися безкоштовно. Такої вакцини більше 5 років не було у нас, тому багатьом за термінами потрібно вакцинуватися. І вам, до речі, теж. Уже тисячі наших пацієнтів отримали щеплення, і ми (медики – ред.) були найпершими щепленими. Вакцина у нас якісна, має мало протипоказань.

– Може і дурне запитання, але чому потрібно вакцинуватися від дифтерії та правця?

– Тому що це дуже тяжкі захворювання, які, на жаль, лікуванню не підлягають.

  • Розмову вела Людмила ШЕЛИХ.

Leave a Reply