Піщанці готові створити ОТГ з селами, що межують з ними територіально

Процес децентралізації в районі набуває нового розвитку. Піщанська сільська рада стала ініціатором створення на території Балтщини другої ОТГ, надіславши пропозиції своїм ще «не об’єднаним» сусідам. Днями відбулося громадське обговорення перспективи спільного формування Піщанської ОТГ в Пужайковому, Шляховому та Гербіному. Методичний та юридичний супровід щодо дотримання законодавчих вимог здійснювали спеціалісти районної ради.

Схід мешканців Гербіного проходив у сільській раді. Тут зібралися найбільш активні мешканці, які прийшли висловитися з приводу прийнятого сільськими депутатами проєкту рішення про об’єднання. У заході також взяли участь представники районної влади. Серед них – голова райдержадміністрації Роман Кацмаза, керуюча справами апарату районної ради Лариса Усатенко, головний спеціаліст районної ради Володимир Мацюра та депутати районної ради Василь Росінський і Валерій Муль.

Голова районної ради Олексій Пантілєєв, родина якого прописана в селі і сплачує чималу річну суму податків до бюджету, на зборах виступав як звичайний член Гербінської громади, небайдужий до прийняття нею важливого рішення про об’єднання в ОТГ.

За словами голови Гербінської сільської ради Галини Дідурик, над підготовкою проєктів рішень щодо добровільного об’єднання територіальних громад в Піщаній працювала робоча група, до складу якої увійшли представники кожної сільради, в тому числі Гербінської. Такий проєкт рішення й було винесено на громадське обговорення.

Від імені ініціаторів об’єднання перед присутніми виступив Піщанський сільський голова Володимир Гербенський, який зауважив, що Піщану й Гербіне пов’язують між собою не тільки історичне минуле, а й сьогодення. Тож, думаючи про майбутнє своїх дітей, заради збереження сіл, варто об’єднатись в одну громаду. Так буде набагато легше долати труднощі, яких накопичилось чимало.

– У нас все буде відкрито, прозоро – від формування бюджету до перспективного плану розвитку громади. Всі питання вирішуватимуться разом, – сказав він. Відповідаючи на запитання гербінців, Піщанський сільський голова також говорив про перспективи значного зростання доходів до бюджету громади – у разі об’єднання; про надання адміністративних послуг та можливості співробітництва з Балтською ОТГ у галузях освіти та медицини, що дозволить більш раціонально використовувати освітню та медичну субвенції.
Учасники зібрання гаряче обговорювали питання об’єднання, хвилювалися з приводу ремонту доріг, опалення будинку культури, ремонту приміщення фельдшерського пункту, соціального захисту людей похилого віку, харчування дітей у школі, доступу до банківського обслуговування, транспортного сполучення, можливості отримання медичних послуг тощо.

Депутат районної ради Валерій Муль інформував, що пужайківці підтримали об’єднання в ОТГ та навів приклади вирішення проблемних питань на території Пужайківської сільської ради. Головний секрет – небайдужість та особистий внесок кожного у розвиток території. Категорично проти об’єднання висловився депутат районної ради Василь Росінський. Його аргументи виявились не достатньо обґрунтованими, тому народний обранець виявився єдиним з присутніх на зібранні гербінців, хто проголосував проти прийняття пропозиції піщанців.
Натомість, голова райради Олексій Пантілєєв, поважаючи принципи добровільності щодо прийняття рішення про об’єднання, став на бік більшості. Об’єднавшись, села отримають новий поштовх до розвитку, – впевнений він. Адже, за його словами, зростання доходів кожного населеного пункту (ОТГ – ред.) відбудеться не тільки за рахунок повернення частини ПДФО, що нині надходить до районного бюджету, а й коштів на виконання управлінських функцій, які сьогодні забезпечують районна рада та райдержадміністрація (в тому числі – державні освітня та медична субвенції).
Про переваги об’єднання розповів присутнім і голова райдержадміністрації Роман Кацмаза, підкресливши, що курс на децентралізацію в державі є незмінним. Він також сказав, що у разі прийняття рішення про створення нової ОТГ, у 2020 році об’єднані сільські ради ще функціонуватимуть за старими бюджетними правилами і самостійно розподілятимуть свій бюджет.

Слід зазначити, що піщанці ще у 2015 році намагались пройти шлях об’єднання. За перспективним планом розподілу області до потенційної спроможної територіальної громади з адміністративним центром в с.Піщаній передбачалось приєднання населених пунктів Пужайківської, Шляхівської , Гербінської, Чернеченської та Ухожанської сільських рад. Але не всі фігуранти були готові до цього і спроби виявились безуспішними. За цей час відбулися кардинальні зміни в географії Балтського району. Ухожанська сільська рада, не дочекавшись об’єднання з Піщаною, за власною ініціативою нещодавно увійшла до складу Балтської ОТГ. Тим самим Чернече було «відрізане» територіально від Піщаної та навіть теоретично не зможе пройти шлях об’єднання у Піщанську ОТГ.

Перспектива позбавлення у 2020 році добровільності щодо вирішення питань формування об’єднаних громад підштовхнула піщанців до нової спроби об’єднатись – вже з рештою сільських рад. Отже, від її результатів залежатиме подальший розвиток децентралізації на Балтщині.

До речі, пропозицію об’єднатись навколо Піщаної отримала й Плосківська сільська рада, яка свого часу відмовилась бути у складі Балтської ОТГ, як передбачалось перспективним планом області. Є інформація, що пропозиція піщанців підштовхнула плосківчан до об’єднання: вирішили крокувати пліч-о-пліч з Балтою.
Острівками на мапі Балтщини, схоже, поки що залишаються Чернеченська та Сінненська сільські ради, де про об’єднання ще не йдеться.

Людмила ШЕЛИХ.

Leave a Reply