РЕФОРМИ І ВАКЦИНАЦІЯ – НА ШЛЯХУ ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗДОРОВ’Я ЛЮДЕЙ

Минулого тижня в Балті побувала делегація головних лікарів, керівників медичних установ Одеси, Краматорська та Коломиї.

Гості мали можливість не тільки поспілкуватися з колегами – лікарями Балтського центру ПМСД, ознайомитись з новою моделлю первинної медичної допомоги, обмінятись досвідом, а й зустрітися з міським головою Сергієм Мазуром.

Учасники зустрічі обмінялись думками щодо основних аспектів реформи медичної галузі. Йшлося й про потребу у кваліфікованих кадрах та їх гідне матеріальне забезпечення, функції сімейних лікарів та їх стосунки з пацієнтами, ефективність і сенс державних та регіональних програм, фінансову забезпеченість «первинки».

Балтський міський голова Сергій Мазур поділився з керівниками медичних установ баченням створення на Балтщині єдиного медичного середовища, в якому займуть своє гідне місце заклади первинного і другого рівня, підрозділи надання якісних і доступних медичних послуг. «Ми вже маємо приклади державно-приватного партнерства в медичній сфері, ініціюємо створення «екстренки» на базі районної лікарні, горді тим, як працює кардіологічне відділення – філіал обласної лікарні… Тобто є суттєві кроки в розвитку медичної сфери Балтщини, в центрі якого – наявність в Балті госпітального округу, центрального для півночі області, – зазначив Сергій Мазур. – Але головне, для
чого ми працюємо, – здоров’я людей, надання їм гарантій на якісне і доступне медичне обслуговування. Цьому сприяє і політика уряду, яка спрямовує суттєві кошти на розвиток медицини, і дії влади на місцях, яка практично його забезпечує».

У світлі проблем сьогодення співбесідники порушили й питання профілактики захворювань та важливості вакцинації з метою запобігання виникненню епідеміологічних ситуацій.

У складі делегації медиків, які відвідали Бал-тщину, був національний тренер UNICEF Ukraine з ефективного консультування питань імунізації Андрій Прудивус з міста Краматорська, який провів з медичними працівниками Балтського центру ПМСД тренінг на тему «Вакцинація – єдиний захист від хвороби!».

Сімейний лікар, завідувач Крамоторської амбулаторії, що налічує 80 осіб персоналу та обслуговує 25 тисяч населення, Андрій Прудивус поділився безцінним досвідом з ко-
л е г а м и , розповів про фактори впливу на якість, безпеку та ефективність вакцин, про виробників вакцин та в яких країнах закуповується вакцина для України Дитячим фондом . _ ООН (ЮНІСЕФ) UNICEF Ukraine.

Хоча в Україні до щеплень ставляться не®— однозначно (є як прихильники такого методу захисту від тяжких хвороб,так і супротивники) , але питання вакцинації населення не повинно викликати сумнівів, адже винайдення вакцин вже не раз рятувало людство від страшних епідемій,- впевнений Андрій Прудивус. На його думку, люди мають замислитися над тим, скільки праці, енергії, матеріальних ресурсів витрачається для того, щоб винайти одну вакцину: її шлях від перших розробок до використання – не менше 12 років.

Розповідаючи про ефективність вакцинації, тренер звернув увагу на дотримання певних правил для того, щоб людина, яка отримала щеплення, у майбутньому не захворіла, а її імунна система могла боротися проти вірусу.

Андрій Прудивус назвав головним завданням сімейного лікаря – максимальний захист дитини і дорослого. Тому, за його словами, дуже уважно треба ставитись до того, як проводиться вакцинація. Закликавши колег слідкувати за змінами у цій
сфері, він зазначив, що в медицині не може бути стереотипів: «Це наука, яка не стоїть на одному місці. Це не математика і не фізика. Її розвиток відбувається щороку, щомісяця, щодня».

Під час тренінгу балтсь-кі медики не тільки дізналися чимало цікавого, а й поділилися власним досвідом, обговорили разом з Андрієм Прудивусом важливі аспекти вакцинації з урахуванням міжнародних рекомендацій. Це стосувалось, зокрема, протипоказань – абсолютних (постійних захворювань) та відносних (гострі захворювання). Під час обговорення було почуто чимало відповідей на хвилюючі запитання. Приміром, чи проводити щеплення від коклюшу людині, яка хворіє на бронхіальну астму? Однозначно – так!

«Якщо, Боже борони, людина, яка захворіє на астму, підчепить коклюш. Як ви вважаєте, хто легше перенесе, щеплений хворий на астму чи не щеплений хворий?! Хтось бачив хворих на коклюш, а дифтерію чи правець? Страшні хвороби! Один раз побачиш і запам’ятаєш на все життя.», – пояснив тренер.

Чимало уваги під час тренінгу було приділено й вакцинації від кору, краснухи та паротиту(вакцина КПК). Ця тема є особливо актуальною на фоні зростання захворюваності на кір в Україні та особливо в Одеській області. Андрій Прудивус наголосив, що єдиний захист від кору -вакцинація, адже ще не винайдено ліків від цієї небезпечної хвороби.


Людмила ШЕЛИХ.

Leave a Reply