Реформу­вання медичної галузі в громаді йде в ногу з реформами на рівні держави, а іноді – на крок вперед

Швидкоплинний час вже відрахував рік від минулих виборів, що визначили майбутнє Балтської міської об’єднаної територіальної громади, та 10 місяців з фактичного початку децентралізацій них процесів, які торкнулися не тільки найважливіших галузей економіки регіону, а й життя мешканців об’єднаних міста і сіл. Отже, зміни, які відбуваються, не можуть не хвилювати людей, але часом у наших читачів виникає чимало запитань до влади. Найбільше з них – про те, що відбувається у галузі охорони здоров’я. Тому сьогоднішня розмова – про медицину.

Влада звітує: медзаклади громади стають доступнішими

Серед основних досягнень поточного року начальник відділу охорони здоров’я міської ради Станіслав Чорний назвав прийняття концепції розвитку медицини громади «До якості медичної допомоги – через доступність». Тим самим було визначено головні напрямки розвитку медичної галузі громади. А затвердження цільової програми «Здоров’я» Балтської ОТГ на 2016-2017 роки дозволило спрямовувати чималі кошти на фінансування програмних заходів, аби в результаті забезпечити якість, доступність та ефективність первинної медико-санітарної допомоги, підвищити рівень диспансеризації населення, значно покращити рівень матеріально-технічного забезпечення структурних підрозділів КУ «Балтський центр первинної медико-санітарної допомоги».

Значно покращене фінансування медичних закладів порівняно з 2015 роком дозволило виплачувати зарплату медпрацівникам із застосуванням стимулюючих доплат, отримати повне медикаментозне забезпечення на невідкладну медичну допомогу (в тому числі – виділення коштів для КУ «Балтська ЦРЛ» на гемакони, лабораторні реактиви, ФГ- плівку), організувати реальний денний стаціонар, де проліковано майже 900 пацієнтів та витрачено понад 116 тисяч гривень (в середньому 134 гривні на 1 хворого), забезпечити сільських медпрацівників апаратами для визначення кисню та цукру в крові — пульсоксиметрами та глюкометрами, що розширює можливості щодо оцінки стану хворого. Структурні підрозділи центру ПМСД також дооснащені холодильниками для збереження вакцин. Через крайню потребу для вакцинації дітей громади було придбано вакцини за кошти міського бюджету, також закуплено туберкулін.

Сьогодні медичні заклади громади майже повністю забезпечені транспортом: кожен медпрацівник сільських амбулаторій та ФАПів отримав мопед, амбулаторії загальної практики сімейної медицини (АЗПСМ) забезпечені автомобілями.

Завершуються капітальні ремонти приміщень трьох АЗПСМ за рахунок державної субвенції в сумі 3,3 млн. гривень. В Гольмі та Обжилому готуються житлові приміщення для медиків, для медичного працівника в с. Пасат придбано службове житло. Проведені поточні ремонти та переведено в відремонтовані після вивільнення приміщення ФП у с. Пасат, с. Перельоти, с. Коритне, організовано кімнату для прийому лікаря в с. Пасицели. Розпочато поточний ремонт із заміною вікон та дверей в медзакладах сіл Саражинка та Кармалюківка (в тому числі – водопостачання та каналізування, внутрішній туалет).

Вирішено проблему реалізації медикаментів в сільських амбулаторіях на договірних умовах з приватною аптекою.

Розпочато впровадження медичної інформаційної системи «Ескулап», для чого вже частково придбано комп’ютерну техніку (до січня 2017 року планується повністю забезпечити відповідним обладнанням амбулаторії в селах із організацією Інтернет-зв’язку).

Пекарю – пекареве, слюсарю – слюсареве: первинний та вторинний рівні будуть розділені

Медична реформа впевнено крокує Балтщиною і її вже не зупинити. За словами начальника відділу охорони здоров’я міської ради Станіслава Чорного, з цією метою було розроблено модель первинної ланки – комунального закладу охорони здоров’я, яка формується з урахуванням потреб населення у медичному обслуговуванні, необхідності забезпечення належної його якості, своєчасності, доступності, ефективного використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів.

– Балтський центр первинної медико-санітарної допомоги було створено, незважаючи на всі внутрішні та зовнішні негативні чинники. Він працює та отримав ліцензію на медичну практику. Управлінський персонал центру доукомплектовано професійними кадрами, – сказав Станіслав Чорний.

Сьогодні робиться все задля збереження Балтської ЦРЛ та можливості претендувати на госпітальний округ з центром в Балті. За словами начальника відділу охорони здоров’я, слід виконати одну з основних вимог – сформувати на базі закладу консультативно-діагностичний центр (КДЦ). Тому сьогодні на першому поверсі лікарняного комплексу ремонтуються та облаштовуються кабінети для лікарів вузької спеціалізації, які ще ведуть прийом пацієнтів у приміщенні центру ПМСД (поліклініка). Як тільки вивільняться кабінети, їх буде переобладнано для переміщення сімейних лікарів з колишньої дитячої консультації.

– Центр ПМСД – наш базовий заклад, у якому будуть розміщені всі лікарі сімейної практики (фактично сьогодні – терапевтичного та педіатричного напрямку). Буде організовано педіатричний блок з дотриманням всіх вимог та створенням всіх умов: кабінет з окремим входом для хворих дітей, аби здорові дітки не контактували з ними. Кожен лікар матиме своє робоче місце, створено умови для денного стаціонару, маніпуляційної, – пояснив Станіслав Чорний. – Скоріш за все, це відбудеться на початку 2017 року, після завершення підготовчо-ремонтних робіт з формування консультативно-діагностичного відділення КУ «Балтська ЦРЛ» з організацією поліклінічного відділення на першому поверсі лікарняного комплексу та вивільнення приміщень в поліклініці. Всі питання направлення пацієнтів на консультацію до лікарів вузької спеціалізації (в тому числі – організації безкоштовного перевезення за направленням сімейного лікаря) будуть вирішуватися так, щоб пацієнти не відчували якихось незручностей. Пекарю – пекареве, слюсарю – слюсареве: первинний та вторинний рівні будуть розділені

Електронне життя ПМСД: запис до лікаря через Інтернет-зв’язок і не тільки

В практику сімейного лікаря міцно входить медична інформаційна система «ЕСКУЛ’ап». Для автоматизації робочих місць та електронного обміну необхідною інформацією про пацієнтів між підрозділами центру ПМСД в кабінетах встановлюється комп’ютерна техніка. Лікарі міської амбулаторії вже формують базу даних пацієнтів, кожен по своїй дільниці. До кінця року планується забезпечити комп’ютерами та Інтернет-зв’язком сільські амбулаторії, що дозволить організувати реєстрацію всіх пацієнтів, котрі звертаються за допомогою до сімейних лікарів центру ПМСД. Буде також придбано та встановлено необхідне обладнання в прийомному відділенні ЦРЛ та станції швидкої медичної допомоги для організації електронного обміну необхідною інформацією про пацієнтів центру ПМСД.

За словами Станіслава Чорного, у реєстратурі вже сьогодні ведеться реєстрація пацієнтів, де вводяться всі дані, в тому числі соціальний статус людини (працюючий, пенсіонер, інвалід тощо) та право на пільги. Це у недалекому майбутньому дозволить за кілька секунд записати пацієнта до лікаря.

– З першого січня будемо впроваджувати електронну реєстрацію кожного звернення пацієнтів у реєстратурі (у майбутньому це буде звичайне довідкове бюро). Реально людина зможе не тільки записатися на прийом до лікаря через довідкове бюро, а й по телефону отримати консультацію, до кого слід звернутися зі своєю проблемою. Також можна буде записатися через офіційний сайт Балтського центру ПМСД, створення якого наближається до завершення. Тут буде розміщено всю необхідну для пацієнтів інформацію, – пояснив Станіслав Чорний. – Позитив утому, що лікар одразу ж отримує повідомлення про реєстрацію пацієнтів у тому порядку, в якому вони записувались, у режимі реального часу. Завдяки такій електронній черзі пацієнт може не очікувати під кабінетом, а прийти у зручний для себе час, лікар теж відповідно планує свою роботу. Якщо лікар з поважних причин не зможе прийняти пацієнта у визначений час, він це питання обговорює із завідувачем амбулаторії. Цю людину обов’язково прийме інший лікар і надасть необхідну допомогу.

Сімейні лікарі теж задоволені електронними нововведеннями. Ольга Косановська більше тижня освоює програму. Роботи – непочатий край, але лікар вірить, що в результаті чимало рутинного та зайвого відійде і більше часу можна буде приділити пацієнтам. Особливо радує наявність Інтернет-зв’язку.

– Ми підтримуємо нововведення. Нарешті у нас є комп’ютери! Тепер вся необхідна (і ,що дуже важливо, – актуальна) інформація – під рукою, набагато менше часу йде на її пошук. Призначаючи лікування, можу при потребі знайти в Інтернеті інформацію про орієнтовну вартість лікарських препаратів і визначитись, які для людини зручніше придбати в аптеці. У базу поки що вносимо паспортні дані про пацієнтів, історії хвороб – у перспективі. Тому паперовий варіант заповнення карток ще залишається. Але це – тільки початок, – з оптимізмом розповіла Ольга Косановська.

В кабінеті Світлани Гумінської комп’ютер тільки встановили, але, за її словами, вона цього з нетерпінням очікувала.

– Потроху забуватимемо про журнали та книжки на робочому місці: сучасна інформація тепер – під рукою. Дуже позитивно ставлюся до запровадження електронної системи. Програма проста у використанні, всі дані про пацієнта можна буде знайти швидко, без пошуків медичної картки.

– Так сталося, що у нас реформування медичної галузі після об’єднання у громаду йде в ногу з реформами на рівні держави, а іноді – на крок вперед. Ми не коливаємось зі сторони в сторону, бо знаємо, куди йдемо, – впевнений Станіслав Чорний. – Ніхто не ставить собі за мету знайти експертну систему, яка «у два притопи – два прихлопи» видаватиме діагноз хворій людині. Інформаційно-медична система дозволяє упорядкувати дані про пацієнтів з дотриманням законодавства в частині збереження персональних даних. Сьогодні триває рутинна робота, але її наслідком буде поетапне введення електронного обігу медичної документації.

Денний стаціонар, як стимул для пацієнтів потурбуватись про своє здоров’я

Сьогодні можна з упевненістю сказати: запровадження денного стаціонару в центрі ПМСД виправдало себе. Особливо коли йдеться про досягнення мети проведення профілактичних заходів з охорони здоров’я мешканців громади. За словами Станіслава Чорного, ідея адресного безкоштовного лікування певних категорій хворих у режимі денного стаціонару теж виявилась вдалою, адже це дозволило пацієнтам потурбуватись про своє здоров’я (кожен з пролікованих за кошти міського бюджету пройшов профілактичне обстеження), та, як не дивно, ще фінанси, передбачені у бюджеті на ці цілі, зекономити. Адже фінансувались не можливі прогнозовані потреби, а реальні. І, що дуже важливо, п’ятиденний курс лікування хворих з обов’язковою вимогою перебування у денному стаціонарі під контролем медпрацівників також позитивно позначився на їх стані здоров’я.

Медична сестра денного стаціонару Ольга Кучеренко запевнила:

– Це дуже зручно: звернулись до лікаря – і не треба їхати на лікарняний комплекс: тут на місці ми надаємо допомогу. Медикаменти є у повному обсязі. Люди приходять, отримують безкоштовне лікування і повертаються додому. Протягом цього тижня ми пролікували 26 хворих. Загалом у нас щодня перебуває від 16 до 18 пацієнтів. Працюємо з 8.00 до 16.00, крім вихідних.

У денному стаціонарі також безкоштовно вакцинують дорослих від таких підступних хвороб, як дифтерія та правець.

– Для тих, хто робитиме це вперше, і тих, хто має продовжити вакцинацію (повторюється раз на 10 років) вакцини є в достатній кількості. Відповідна інформація занесена в картку кожного пацієнта, персонал намагається повідомляти про потребу у вакцинації, – пояснив Станіслав Чорний.

Малу архітектурну форму біля поліклініки знесуть… Що-натомість?!

Наявність зовнішнього туалету біля приміщення колишньої поліклініки не витримує жодної критики. Цікаво, що донедавна у цієї малої архітектурної форми не було й господаря: всі можливо причетні відмовлялись визнавати таку власність, тикаючи пальцем на інших. Нарешті, сталося довгоочікуване: туалет буде знесено. Але на цьому місці планується облаштування невеликої автостоянки. Натомість у приміщенні центру ПМСД вже зроблено комфортний санвузол з усіма зручностями. Відвідувачі міської амбулаторії вже гідно оцінили такі позитивні зміни.

Наталя ТАРАСЕНКО.

Leave a Reply