Сергій МАЗУР: «Останні місяці ми жили у режимі жорсткої економії»

У Балтській міськраді розпочато цикл зустрічей з журналістами місцевих ЗМІ, аби вони були в курсі усіх подій, що відбуваються в громаді, та інформували населення. Про це повідомив міський голова Сергій Мазур під час прес-конференції минулого тижня. Серед обговорюваних питань – поступовий вихід з карантину.

Відповідаючи на запитання журналістів, міський голова зауважив, що пережити пік пандемії вдалося саме завдяки «спільній особистій безпеці, відповідальності, самоізоляції, дотриманню дистанційних та гігієнічних норм і правил».

— Я вдячний медичним працівникам, структурним підрозділам національної поліції, національної гвардії, Держпродспоживслужби, керівникам закладів, установ та організацій – всім, хто до карантинних обмежень поставився серйозно. Ми першими в області вжили досить жорстких заходів, а підтримка жителів громади дала нам можливість пройти перший, мабуть, найскладніший етап з точки зору рівня захворюваності та кількості хворих на Covid-19, – сказав Сергій Мазур і додав: – Станом на 3 червня маємо 27 підтверджених випадків, взято 620 тестів ПРЛ. Сьогодні прийшли чергові результати з 42 з них, всі –негативні. З 27 хворих на Covid-19 15 осіб пройшли лікування стаціонарно в обласній інфекційній лікарні. Всі вже отримали негативний результат з ПРЛ-тесту й вилікувані. 12 осіб лікуються амбулаторно, знаходяться вдома на самоізоляції (захворювання проходить у легкій формі). Наша лікарня рішенням департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації визнана закладом другого рівня, який приймає пацієнтів у невідкладних станах та пологи у мешканок півночі області. Тільки в травні прийнято 55 пологів, 40 з яких – у жінок з інших районів. Проведено 92 хірургічних втручання, пов’язані з наданням невідкладної медичної допомоги.

За словами міського голови, Балтська багатопрофільна лікарня функціонувала у досить жорсткому карантинному режимі, але міськрада зі свого боку спрямовувала «великі фінансові ресурси на придбання медикаментів, засобів гігієни та безпеки медпрацівників як лікарні, так і центру первинної медико-санітарної допомоги». Все для того, аби бути готовими до можливої наступної хвилі коронавірусної епідемії.

— Готуючись до цього, було направлено кошти на капітальний ремонт інфекційного відділення на 30 ліжко-місць, яке сьогодні вже працює і готове до прийому пацієнтів. Переобладнання гуртожитку під службові квартири для медичних працівників також на завершальному етапі, – зазначив він. – Сьогодні в лікарні розпочато процес послаблення карантинних обмежень. Але ризики наразі є, зважаючи на те, що ми межуємо з Подільським районом, де виявлено найбільший в області спалах хвороби.

За словами очільника громади, завдяки швидкому реагуванню на таку ситуацію, розумінню мешканців громади, вдалося попередити розповсюдження вірусу на територію Балтщини, але, вже з набутого досвіду, слід бути готовими до всього. Тому медичні заклади громади забезпечені всім необхідним.
Водночас є проблеми з наповненням місцевого бюджету:

— Карантинні заходи негативно позначилися на міському бюджеті. Станом на сьогодні (3 червня – ред.), бюджет недовиконаний на 12 мільйонів гривень, що становить трохи більше 15 відсотків усіх доходів. Рішенням Кабінету Міністрів протягом березня деякі суб’єкти господарювання були звільнені від оподаткування, сплати орендної плати за землю тощо. А це одні з основних видів надходжень до бюджету, – розповів очільник громади.

Не обійшлося під час прес-конференції й без обговорення надзвичайної ситуації в агропромисловому комплексі області через тривалу посуху. На думку міського голови, на території Балтщини ситуація дещо краща, ніж на півдні області, хоча живильні дощі пройшли всюди.

— На території нашої громади у травні випала достатньо велика кількість опадів: більше двох тижнів ми спостерігали погодні умови за вікном і сьогодні є надія на те, що наші аграрії розпочнуть вдало першу збиральну кампанію по ранній групі зернових культур. Виходячи з цього, ми можемо сподіватись (хоча ще не прогнозували), що врожай буде не гіршим, ніж минулого року. Це дуже важливо, адже агропромисловий комплекс – основна бюджетоутворююча складова економіки громади. Я вже говорив, що бюджет недоотримав понад 12 мільйонів гривень. Через це депутатським корпусом протягом останніх чотирьох сесій міськради було скориговано у бік зменшення майже 20 напрямків різних програм. Ці кошти направлені на медичну галузь. Частково вилучені кошти, заплановані на ремонт доріг, на освітлення вулиць, на благоустрій, на програми підтримки спорту, освіти, культури тощо. Коли виникають складнощі, потрібно підтримати ту галузь, яка на даний момент є головною. Якщо хто забув, то я нагадаю, що сьогодні у нас є два фронти: військовий – на Сході, і на кожній території – медичний фронт боротьби з коронавірусом. Нині тут відбувається доволі складний процес: мав запрацювати другий етап реформи медицини. Багатопрофільна лікарня підготувалася до взаєморозрахунків з Національною службою здоров’я. Але там малі фінансові ресурси і наші медпрацівники отримували «смішну» заробітну плату. Тому було прийнято відповідне рішення й протягом квітня – травня цього року за рахунок бюджету громади для групи медичного персоналу, хто працював або потенційно міг працювати з хворими на Covid-19 , за рахунок бюджету міської ради направлено безпрецедентну суму коштів на заробітну плату – від 50 до 350 відсотків від посадових окладів – згідно з рішенням профспілкового комітету та керівництва лікарні. Сьогодні рішенням районної ради (депутати, нарешті, виконали своє зобов’язання із затримкою у півтора місяця) компенсовано частково кошти для вирівнювання витрат Балтської багатопрофільної лікарні.

Коментуючи послаблення карантинних заходів, Сергій Мазур повідомив, що з 9 червня розпочинають свою роботу навчально-виховні заклади. Але за умов жорсткого дотримання карантинних вимог, зокрема, застосування скринінгу температури, та там, де є необхідність, – носіння масок тощо. Важливим кроком також є регулювання наповнюваності груп у дитячих садках міста.

Поступово відновлюється робота закладів культури та спорту. Розпочав свою діяльність спортивний клуб, хоча ще діють певні обмеження. Із дотриманням жорстких карантинних вимог відкривається й інклюзивно-ресурсний центр.

— Як і у медиків, досить складним був період у освітян. Вперше навчальний рік завершено онлайн. Ми зіткнулися з новими викликами, труднощами як для вчителів, так і для батьків та, в першу чергу, для дітей. Це було складно і з точки зору доступності до інтернет- мережі. Є сільські території, де мають таку проблему. Але ми сподіваємось, що цього року її вирішимо: введемо в села громади волоконно-оптичні лінії зв’язку. Таким чином забезпечимо високошвидкісним інтернет-зв’язком та доступом до інформації, в першу чергу, заклади освіти та охорони здоров’я.

Під час карантину міською радою запроваджено проєкт «Єднаймося». В результаті волонтерами міськради та старостатів задоволено понад 600 заяв мешканців громади, які потребували допомоги. В рамках всеукраїнської акції через торгову мережу «АТБ» жителям ОТГ роздано 1700 продуктових наборів та понад 1000 пакетів – від місцевих бізнесменів.

Попередні два «карантинні» місяці міська рада працювала в онлайн-режимі, чітко виконували свої обов’язки комунальні служби. Після пославбдення карантину потроху відновлюється система розрахунків за комунальні послуги, відновлює роботу малий та середній бізнес.

— Аналізуючи діяльність за останні два місяці, я хочу підкреслити, що ми можемо приймати складні, непопулярні рішення, які потім дають позитивні результати. Це й перше розгортання блокпостів, й перше в області введення підрозділів Національної гвардії, це жорсткі рішення комісії з надзвичайних ситуацій, Держпродсанепідслужби. Все це з кожним днем підвищувало рівень колегіальної безпеки. Сьогодні можемо говорити про те, що увійшли в «планове» життя. Але, можливо, забігаючи наперед, я скажу, що маємо бути готові до будь-якого розвитку подій, – зазначив Сергій Мазур і висловив сподівання, що карантинне послаблення не буде сприйматися мешканцями громади як відміна дотримання вимог щодо носіння масок та інших санітарно-гігієнічних заходів.

А от на подальший процес децентралізації влади карантин не вплинув, – впевнений міський голова.
— Сьогодні вже підготовлено законопроєкт стосовно формування укрупнених районів, де буде прописано їх функції. Хоча є певні ризики, про які йдеться як у кулуарах, так і в стінах парламенту, але будемо сподіватись, що народні депутати приймуть виважене рішення для того, аби цього року завершити перший, найуспішніший етап адмінреформи – передачу повноважень центральних органів влади на місця. Маємо увійти в другий етап реформи з розумінням того, якими будуть рівні відповідальності, повноваження та їх розподіл між різними гілками влади, – висловився з цього приводу міський голова.

Сергій Мазур також прокоментував ситуацію з реалізацією запланованих інфраструктурних проєктів на території громади, які залежать від фінансування з державного та обласного бюджетів.

— Ще не розуміючи проблем, які створить світова епідемія, ми повністю підготувалися до нового етапу розвитку життя громади протягом грудня 2019-го січня – березня 2020 року. У нас була підготовлена вся проєктна документація. В першу чергу ми робили акцент на проханнях наших жителів щодо розвитку інфраструктури: ремонту доріг, тротуарів, освітлення вулиць, водозабезпечення тощо. Окрім того є глобальні інфраструктурні проєкти Балтської громади: в першу чергу – продовження будівництва загальноосвітньої школи №3, завершення будівництва спортивно-оздоровчого комплексу, підготовка до реконструкції деяких приміщень під плавальний басейн, початок реконструкції будівель шкіл №1 та №2, як великих опорних закладів. Також – завершення невирішених довготривалих проблем по Гольмянській та Березівській школах. Стосовно закладів охорони здоров’я – ми відреагували на нові виклики: першого січня цього року прийняли на баланс міської ради Балтську центральну районну лікарню, почали процес змін, реорганізації. По первинній ланці галузі охорони здоров’я маємо принципові позиції щодо забезпечення сільських медзакладів всім необхідним. Важливим є завершення реконструкції Білинської амбулаторії, яка має фінансуватись з державного бюджету. Також капітальний ремонт: покриття асфальтом понад 40 ділянок доріг, бетонним покриттям – 8-ми ділянок доріг, щебенево-піщаною сумішшю – близько 80 ділянок доріг у селах та місті, здійснення поточного та капітального ремонту майже 85 ділянок мереж вуличного освітлення. Серед глобальних проєктів – перенесення міського сміттєзвалища в інше місце та початок будівництва очисних споруд. Фінансування більшості з цих проєктів було заплановано в державному та обласному бюджетах за умов співфінансування з місцевого. З державного бюджету припинено фінансування, тому всі відповідні проєкти сьогодні заморожені. За рахунок коштів з обласного бюджету триває капітальний ремонт певних ділянок тротуарів в місті. Всі інші – відкладені на невизначений період.

Останні місяці ми жили у режимі жорсткої економії: не вистачало фінансового ресурсу. Тому прийнято рішення зняти чималі кошти з фонду заробітної плати апарату міської ради та перенаправити цей фінансовий ресурс на забезпечення заробітної плати лікарям. Сьогодні достатньо складна ситуація щодо тендерних процедур, в тому числі по школі №3 з різних обставин. Присутня, зокрема, непорядна бізнес-конкуренція, яка блокує цей процес. З іншого боку, він сьогодні не підкріплений фінансово через ситуацію з карантином. Останні два тижні ми працюємо вже над третім етапом коригування дохідної та видаткової частин бюджету та, виходячи з цього, над зміною плану економічного розвитку, над переформатуванням заходів, пов’язаних з галузями освіти, охорони здоров’я, культури. Все для того, щоб розуміти проблеми з фінансуванням заробітної плати, енергоносіїв, харчування, безпеки, медикаментів та утримання близько 200 комунальних закладів Балтської громади, які надають різні послуги її мешканцям. Той фінансовий ресурс, який ми будемо вивільняти, перенаправлятимемо на основні стратегічно важливі для жителів громади об’єкти.

Щодо перспектив фінансування цьогорічних проєктів-переможців «Громадського бюджету» міський голова запевнив, що це питання залишається в пріоритеті, адже у ньому беруть участь найбільш активні мешканці ОТГ за підтримки голів мікрорайонів міста, органів самоорганізації населення в селах, трудових колективів тощо. Все готове для їх реалізації, є проєктно-кошторисна документація, але питання їх фінансування залишається відкритим. За словами Сергія Мазура, ситуація може змінитися наприкінці літа, коли стане зрозумілим виконання доходної частини місцевого бюджету. Загалом, враховуючи досвід попередніх років, ці питання вирішувалися протягом четвертого кварталу кожного року, – зауважив він і додав, що є ідея запровадити ще й «Шкільний Громадський бюджет», у рамках якого реалізовувати молодіжні ініціативи.

Людмила ШЕЛИХ.

Leave a Reply