Сергій Мазур: «Процес децентралізації в країні є успішним, і ми на правильному шляху»

21 листопада відбулась прес-конференція Балтського міського голови Сергія Мазура, який поділився з представниками місцевих ЗМІ враженнями щодо участі у 33-й сесії Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи у складі української делегації та прокоментував свій візит до Вірменії у рамках Форуму для представників місцевої демократії.

За словами очільника громади, у Вірменії тільки–но розпочалася реформа децентралізації, тому досвід українців є для вірменів цінним. Під час Форуму Сергій Мазур поділився своїми думками та порадив не об’єднуватись у громади лише заради об’єднання, адже мета децентралізації – «дати людям на місцях ресурси, можливості і повноваження».
Під час розмови з журналістами міський голова висловився й з приводу мовного питання та перспектив навчання у школах громади мовою нацменшин, зазначивши, що на території Балтщини такої потреби не виникає. Він також відповів на запитання стосовно процесу децентралізації та реформування галузей охорони здоров’я і освіти.
Пояснюючи суть ре-форм, Сергій Мазур провів аналогію між гаслами «гроші ходитимуть за пацієнтом» – у медичній галузі та «гроші ходитимуть за дітьми» – в освіті. Так, якщо в першому випадку систему ще потрібно налагоджувати, то формула фінансування навчально-виховних закладів уже давно враховує кількість дітей. Але чітке дотримання такого принципу фінансування закладів, за словами міського голови, могло призвести до закриття більшості сільських шкіл на території громади. Шляхом перерозподілу коштів між великими та малими закладами цього вдалося запобігти. Натомість запровадження автономії шкіл, їх участь у пілотних проектах, визначення опорних закладів тощо у перспективі дозволить реалізувати формулу «гроші ходять за дитиною» так, щоб освітня послуга була однаково якісною незалежно від того, де вона надається – в місті чи у селі.
– І лише тоді, коли буде здорова конкуренція в освіті, медицині, люди швидше оберуть кращий заклад, ніж буде прийнято відповідне рішення у будь-яких кабінетах вгорі, – вважає Сергій Мазур.
Він також висловив задоволення ходом медичної реформи на території Балтського району та інформував про пілотний проект голови облдержадміністрації, який передбачає використання Інтернет-зв’язку для надання якісної медичної допомоги, в першу чергу, сільським мешканцям. За його словами, для того, аби реформа повністю запрацювала, потрібні не тільки зміни в законодавстві, які залежать від політичної волі депутатів Верховної Ради, а й інформування про її переваги на всіх рівнях.
Очільник територіальної об’єднаної громади також висловився й щодо успішності ходу децентралізації в Україні:
– Той курс реформ, який проводить Україна протягом трьох років, вражає своєю динамікою, якої не мала ще жодна європейська країна. Так, є внутрішні поточні проблеми, які ми сьогодні бачимо. Їх чимало, але загальнонаціональна тенденція дуже швидка. Згадаймо 2015 рік, коли на нас дивилися з посмішкою, плутаючи «ОТГ» з «ОПГ» і політично всі ці питання мотивували. Але, дивіться, протягом останнього року більше 200 громад створено. За повних два роки реформ в Україні створено майже 660 об’єднаних громад, куди увійшли 12 відсотків жителів країни, об’єднано 24 відсотки території держави. І цей процес триває. Два тижні тому відбулися вибори в сусідньому Подільському районі, де всі сільські ради об’єдналися не навколо міста, а приміського села. Створена Куяльницька сільська об’єднана територіальна громада. Подільський район має об’єднану громаду і місто обласного значення – це унікальний проект, яких дуже мало в Україні. Якщо вже наші сусіди визначились, які досить виважено підходили до прийняття такого рішення, то, я думаю, процес децентралізації в країні є успішним, і ми на правильному шляху, – сказав Сергій Мазур.

  • Людмила ШЕЛИХ•

 

Leave a Reply