Серед пріоритетів – ремонт доріг, успішний фінансовий старт нової ОТГ

З головою Балтської райдержадміністрації Віталієм ЛАБУШЕМ ми зустрілися напередодні сесії районної ради, де мали розглядатися та затверджуватися непрості проєкти рішень з управління комунальною власністю громад району. Про це і не тільки – в інтерв’ю з очільником РДА.

— Віталію Васильовичу, одразу після призначення на посаду ви відвідали всі сільські ради. І що для себе з’ясували?

— Так, я відвідав сільські ради, усі навчально-виховні, медичні установи та заклади культури. Найбільш проблемним є дитячий садок у Ракуловому. Ми винесли на сесію районної ради питання щодо його ліквідації. Перш, ніж це зробити, провели в селі слухання, куди запросили батьків та вихователів. У закладі числиться всього шестеро дітей, але фактично відвідують (і то нерегулярно) – одна-дві дитини.

— При тому, що на утримання витрачаються чималі кошти?

— Так. Витрати становлять близько півмільйона гривень. Тому і депутати, і голова сільської ради, присутні під час обговорення, а також батьки та вихователі з розумінням поставилися до цього. Два роки зазначений дитячий садок не закривали, намагалися зберегти. Але сьогодні в дошкільний заклад, де немає кухаря, відсутні кваліфіковані педагогічні кадри, умови перебування дітей потребують покращення, батьки відмовляються водити своїх дітей і готові возити їх до Пужайкового. На засіданні була присутня директор НВК «Пужайківська ЗОШ І-ІІІ ст.- ДНЗ» Валентина Яківна Дорошенко, яка відповіла на всі запитання, що цікавили батьків.

— Важливо, щоб діти отримували якісну дошкільну підготовку.

— Звичайно. Таку підготовку діти зможуть отримувати в навчально-виховному закладі, де створено максимальні умови для виховання дітей і підготовки їх до навчання у школі. А кошти, які витрачаються на утримання дитячого садка в Ракуловому, краще спрямувати на інші цілі, що дозволить розвивати освіту в селах на території майбутньої Піщанської громади. Профільна депутатська комісія вже підтримала нашу пропозицію, сподіваюсь, відповідне рішення щодо ліквідації дитячого садка буде прийнято й на сесії районної ради. Для перших кроків Піщанської громади, яка створюється, кожна гривня важлива. Тому всі зусилля маємо спрямовувати на те, аби допомогти громаді мінімізувати витрати та зробити максимум для її успішного фінансового старту.

— Для підвезення маленьких діточок з Ракулового потрібен супровід дорослих. Як вирішуватиметься це питання?

— Ми готові (і це було обговорено під час зустрічі в Ракуловому) ввести ще одну ставку вихователя, якого переведуть з Ракулянського дитсадка. Вихователь вранці супроводжуватиме дітей в автобусі до закладу і ввечері після роботи повертатиметься з ними додому. Крім того, власними силами плануємо трохи підлатати дорогу, аби зручно їздити транспортом. Також плануємо придбання ще одного шкільного автобуса. Отже, все буде добре.

— Ви в Гербіному теж побували. Там завжди проблемним було питання утримання клубного закладу. Як справи тепер?

— Це питання не порушувалося. Мені відомо, що минулого року для Гербінського клубу була придбана сучасна музична апаратура. Крім того, на нараді з сільськими головами обговорено пропозиції щодо розподілу залишків бюджетних коштів, не використаних торік. Всі погодилися, що краще їх спрямовувати на благоустрій та розвиток сіл (дороги, заклади культури, освіти тощо). Я особисто звернувся з проханням збільшити обсяг коштів для забезпечення протипожежної безпеки бюджетних установ. Сільські ради мають допомогти повністю вирішити питання придбання вогнегасників для навчально-виховних та клубних закладів. Плануємо виділення коштів з районного бюджету (думаю, депутати нас підтримають) на виготовлення проєктної документації для встановлення пожежної сигналізації у Піщанській та Пужайківській школах. Наявність проєктів дасть можливість взяти участь в обласних та державних програмах з пожежної безпеки у освітніх закладах, адже виконання робіт з встановлення протипожежної сигналізації дороговартісне і самотужки реалізувати зазначені проєкти важко.

— Яка ситуація з ремонтом доріг? Сільські ради не залишаються осторонь: місцеві аварійні ділянки «латають» щебенем. А як бути зі шляхами стратегічних для району напрямків?

— Так, на територіях сільських рад дороги вирівнюються власними силами. Щодо стратегічних напрямків, у нас є домовленість з головами районної ради та Балтської ОТГ про те, що для нас пріоритетними є ділянки автодоріг Р-71 і Р–54 між Савранню та Балтою. Наразі ведуться переговори, але, на жаль, у нас не вистачить коштів навіть на виготовлення проєктно-кошторисної документації. Бо лише вартість проєкту на 20 кілометрів автошляху, який проходить територією майбутньої Піщанської ОТГ, становить близько 800 тисяч гривень. Та за домовленістю з районною, сільськими радами ми готові взяти участь у співфінансуванні робіт для того, щоб відремонтувати цю дорогу, покращити її стан. Свою готовність взяти участь у співфінансуванні (ділянка до Балти) висловило й керівництво Балтської ОТГ. Ви знаєте, що Кабінет Міністрів України затвердив перелік опорних закладів охорони здоров’я, до якого увійшли Любашівська, Подільська ЦРЛ та Балтська багатопрофільна лікарня. З 1 квітня наша лікарня переходить на фінансування за принципом «кошти йдуть за пацієнтом» і надаватиме гарантовані державою безкоштовні медичні послуги згідно з договором, укладеним з Національною службою здоров’я, в тому числі мешканцям сусідніх районів. Якщо від Кодими дорога є, то напрямок Саврань-Балта залишається проблемним. Тож маємо спільно робити все можливе, аби відремонтувати дорогу, що дасть можливість жителям Савранщини відвідувати Балтську лікарню, а це, в свою чергу, збільшить її фінансування.

— Якими ще будуть пріоритети райдержадміністрації у 2020 році?

— Головні пріоритети в роботі пов’язані з тим, що на території району будуть дві ОТГ. Чотири сільські ради району вирішили об’єднатися у Піщанську громаду. Я підтримую рішення більшості мешканців. Це стосується й Плосківської сільради, яка вирішила об’єднатися з Балтською ОТГ. У 2020 році основні наші зусилля будуть спрямовані на допомогу сільрадам, що об’єдналися. Зокрема, щодо вирішення проблемних питань, які можуть виникнути на початку її роботи.

— Управління соціального захисту населення, підпорядковане Балтській РДА, буде обслуговувати дві громади?

— Так. Ця служба поки що залишається. Її майже не торкнулося скорочення штату, яке відбулося в райдержадміністрації.

— Дуже скоротились?

— На 33 штатних одиниці. Це не тільки в нас. Скорочення держадміністрацій відбулося в усіх районах. Там, де вже створено ОТГ, воно було більшим, аби уникнути дублювання в наданні послуг.

— Що загалом буде з райдержадміністрацією?

— Поки територія району не буде повністю вкрита ОТГ, адміністрація виконуватиме свої функції.

— На території району необ’єднаними залишаються ще дві сільські ради. Приєднання можливе без їх згоди?

— Відповідно до проєкту перспективного плану області, поданого на затвердження до Кабінету Міністрів України, Чернече та Сінне мають входити до Балтської ОТГ. Якщо план затвердять, то це вже буде підставою для приєднання.

— Райдержадміністрація готова до змін?

— Так, ми готові. Вже скоро на зміну райдержадміністраціям прийде новий інститут президента – префектури – з відповідними функціями та повноваженнями.

— Ви працювали свого часу у правозахисній структурі. Цікаво, якою, на ваш погляд, має бути головна функція префектур?

— Гадаю, це те, що колись було прокурорським наглядом за дотриманням законодавства органами місцевого самоврядування. На даний час є проблема щодо звернення громадян з питання законності того чи іншого рішення органів місцевого самоврядування, окрім як до суду. Тому, вважаю, що префектам мають бути надані широкі повноваження щодо перевірки законності прийнятих місцевими радами рішень та їх оскарження у випадках невідповідності їх чинному законодавству.

— Дякую за розмову.

Бесідувала Людмила ШЕЛИХ.

Leave a Reply