Сесія  міської  ради:  улюблена  формула  фінансиста та невдала сезонність дитячих  садків

На сесії Балтської міської ради депутати заслухали звіт головного фінансиста громади Лесі Паламарчук про виконання бюджету за І півріччя 2021 року, внесли зміни та доповнення до кошторису громади та проєктно-кошторисної документації з реконструкції будівлі НВК «Балтська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 – колегіум», а також не підтримали пропозицію щодо запровадження сезонного режиму роботи дитячих садків в селах.

Звітуючи про виконання бюджету, очільниця фінансового управління міськради аналізувала та буквально «розжовувала» кожну названу цифру, пояснюючи походження фінансових складових кошторису громади та акцентуючи не на відсутності коштів, а на раціональному їх використанні. За словами Лесі Паламарчук, доходна частина бюджету громади за І півріччя становить 175 мільйонів 16 тисяч 800 грн. З них податки, збори, неподаткові платежі – 90,2 мільйона (або 52%), офіційні трансферти (субвенції та дотації з інших бюджетів, у тому числі державного) — 84,8 млн.грн. (або 48%). Основна субвенція, яка надходить до бюджету Балтської громади – освітня (на заробітну плату педагогічних працівників).

Аналізуючи стан надходження основного виду податку – на доходи фізичних осіб, Леся Паламарчук висловила стурбованість з приводу кількості офіційно працевлаштованих мешканців (за офіційними статистичними даними – тільки 4, 4 тисячі з 20 тисяч працездатного населення, які сплачують 31,5 млн. грн. ПДФО).

— Вперше за роки існування громади ми не мали перевиконання по ПДФО. Ми зробили перевиконання бюджету разом з вами за рахунок аукціонів і податкового боргу від орендної плати землі, – повідомила вона.

 Непокоїть керівницю фінансового управління й рівень заробітної плати у деяких галузях економіки, який коливається від 6 до 22 тисяч гривень.

— Найменший середній показник заробітної плати, на жаль, в галузі виробництва. Якщо за таким принципом будемо йти далі, то всіх зібраних коштів буде недостатньо, аби забезпечити соціальні, публічні послуги в галузях освіти, культури, охорони здоров’я, – сказала вона і назвала улюблену формулу фінансиста: – ПДФО, базова і додаткова дотації – це утримання бюджетної сфери. Акцизний податок – це дорожнє господарство та утримання комунальних доріг. А єдиний податок – на благоустрій території громади. Тільки за таких умов ми будемо бачити якісний і правильний розподіл коштів.

Щодо внесення змін та доповнень до доходної частини бюджету: доходну частину збільшено майже на 16, 2 мільйона гривень. Зокрема, субвенція з обласного бюджету на виконання інвестиційних проєктів становить 5 млн. 168 тис. грн., серед них 3 млн. грн. – на другу чергу реконструкції ЗОШ №3 – колегіуму, 2 млн. 168 тис. 300 грн. – на капітальний ремонт інфекційного відділення міської багатопрофільної лікарні. Субвенція з державного бюджету на розвиток мережі центрів надання адміністративних послуг – майже 7,2 млн. грн.(за умов співфінансування з місцевого бюджету), 400 тис. грн. – на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення доступу до інтернету в сільській місцевості.

За підсумками 8 місяців 2021 року до бюджету громади надійшло 131,6 мільйона гривень власних коштів, перевиконання становить 105,4 відсотка, що дозволило депутатам внести запропоновані зміни та доповнення.

На сесії також внесено зміни до проєктно-кошторисної документації реконструкції школи №3-колегіуму та затверджено програму зміцнення законності, безпеки та порядку на території Балтської міської територіальної громади на 2021-2023 роки.

Найбільші суперечності викликало обговорення питання про запровадження сезонного режиму роботи дитячих дошкільних закладів освіти у селах громади. Причина такої пропозиції – низькі показники відвідуваності дитсадків у селах, що значно підвищує видатки на їх фінансування. За словами начальника відділу освіти Петра Кулика, який інформував з цього питання, вартість утримання однієї дитини відповідно до спискового складу в сільських дошкільних закладах освіти у півтора-два рази вища, а очікуваний економічний ефект від запровадження сезонності роботи дитсадків з критичним рівнем відвідуваності становив би 4,5 мільйона гривень. Їх можна було б спрямувати на вирішення проблемних питань. Зокрема, вже давно є намір забезпечити заклади дошкільної освіти дидактичними матеріалами, пожежною сигналізацією. Та й заробітна плата вихователів не задовольняє, бо майже дорівнює мінімальній.

Після жвавого обговорення питання, депутати дослухались до аргументів своєї колеги Оксани Тисячної та не підтримали запропонований проєкт рішення, згідно з яким більшість закладів дошкільної освіти в селах з 2022 року мали б працювати сезонно – з 15 березня по 15 листопада.

Всього депутати розглянули вісімнадцять питань порядку денного, більшість яких стосувалася управління комунальною власністю.

Людмила ШЕЛИХ

Leave a Reply