Якою є ситуація на території Балтщини із захворюваністю на ГРЗ та грип на сьогодні? Про це – у розмові з директором Балтського центру ПМСД Станіславом ЧОРНИМ.
— За останній тиждень (облік захворілих на ГРВІ ведеться потижнево) кількість пацієнтів, що звернулись до лікарів ПМСД вперше з такими симптомами зменшилась в рази. Все це пов’язано як з карантином (позитив), так і з тим, що пацієнти консультуються у лікарів віддалено та не потребують лікарняних, -розповів Станіслав Іванович.
— Чи потрібно на вулиці носити маски? Кажуть, що ультрафіолет вбиває вірус.
– Здоровій людині маска не потрібна. Адже проблема більше в тому, що порушення правил використання масок (висить на шиї чи прикриває тільки рот) та їх знімання (носіння в сумці, в руці тощо) створюють ілюзію захищеності й сприяють потенційному зараженню. А хвора людина однозначно повинна одягти маску, максимально залишатись вдома та вберегти оточуючих від можливого зараження.
— Як поводитися з використаною маскою, зважаючи на те, що вони наразі – в дефіциті? Кажуть, що можна «пройтися» по ній гарячою праскою (звичайно ж, так, щоб маска не прилипла до неї ).
— Обробка праскою одноразової маски не передбачається. Однак, якщо немає можливості придбати одноразові маски, хвора людина може використовувати багаторазову (можна виготовити самому з марлі чи інших підручних матеріалів), та при дотриманні правил безпеки їх дезінфікувати, обробити праскою та використати повторно.
— Сьогодні діти обмежені у пересуванні, вони призвичаюються до життя на «фронті» боротьби з коронавірусом. Часто перебування на свіжому повітрі обмежується балконом. Що ви порадите у таких випадках?
— Карантин передбачає максимальне обмеження контактів громадян. Можливість зараження вірусною інфекцією без дотримання вимог соціальної ізоляції зростає. Свіже повітря піде на користь, коли буде мінімізовано спілкування.
– Чи дослухалися балтяни до ваших порад і перестали без нагальної потреби відвідувати амбулаторію?
— Так. Як я відзначав раніше, не тільки кількість випадків ГРЗ зменшилась, а і суттєво – кількість звернень. Однак по кількості осіб, що переміщуються містом, не скажеш, що всі дослухались порад.
— Чи багато звернень – за телефоном?
— Звернення є. Однак не стільки, як ми розраховували. І я ще раз наголошую, що інформацію про заходи щодо лікування ГРВІ чи уточнення щодо карантину можна отримати в робочий день з 8-00 до 18-00 за телефонами: 2-42-22 та 099- 902-4222. Крім того, можна проконсультуватись з лікарем по мобільному щоденно з 8-00 до 21-00, в тому числі – в суботу та неділю.
— Коронавірус-коронавірусом, а життя не стоїть на місці. Що робити, коли в людини – гострий зубний біль, а особливо – у дитини? Або заболів живіт чи щось інше, що викликає нестерпний біль?
– Звертайтесь до нашого Кол-центру за телефоном, або до свого сімейного лікаря і ми організуємо вам максимально безпечний прийом, допоможемо у лікуванні інших хвороб, при потребі сформуємо рецепт чи направлення. Однак звертаю увагу, що надання допомоги при невідкладних станах надається без направлення.
– А як бути зі щепленнями, адже вони «вчать» організм дитини боротися з вірусами?
– Таке рішення має прийматися батьками спільно з сімейним лікарем. І, хоча наразі діють певні обмеження у зв’язку з карантином, якщо вони налаштовані зробити щеплення дитині, ми не забороняємо. Більше того, у нас є приміщення з окремим входом, де ведеться прийом здорових дітей у разі такої потреби.
— Карантинні заходи потрібні для того, аби розтягнути у часі пік захворюваності на коронавірус та зменшити таким чином навантаження на медичні заклади. Але на вимушену ізоляцію далеко не всі реагують спокійно. Ваші поради на сьогодні.
— Не принести біду в дім рідним, близьким, сусідам чи просто жителям громади – це соціальна відповідальність кожного. Щоб потім не жалкувати і не каятись. Бережімо себе. А медикам справді потрібен час для підготовки закладів та реально розвести в часі можливі важкі ускладнення від COVID-19.
– Дякую.
Бесідувала Людмила ШЕЛИХ.