СУБСИДІЇ. Відповіді на запитання наших читачів

Опалювальний сезон – в розпалі, субсидії нараховані тим, хто потребував, але запитань з цього приводу у наших читачів не поменшало. Саме тому ми й звернулися за роз’ясненнями до головного спеціаліста відділу грошових виплат та компенсацій УСЗН Балтської РДА Тетяни ТУРАВЕЄВОЇ.

– Серед запитань, що прозвучали під час звернень до редакції , – чому замість офіційних повідомлень про нарахування субсидії видаються папірці, написані від руки?
– Ви, мабуть, помітили, що тепер проблем з нарахуванням субсидій немає. Скажімо, за листопад нарахування відбулися в автоматичному режимі, все зроблено оперативно. Але після цього кожна справа має пройти перевірку нашими спеціалістами за певною процедурою, яка потребує часу. Тому тимчасово видаються саме такі довідки. Переважно – на прохання пенсіонерів, які найбільше переживають, аби вчасно розрахуватись – до 10 числа, щоб не було заборгованості. Процес перевірки ще триває, та, як правило, попередньо вирахувані суми обов’язкового платежу і субсидії збігаються з уже перевіреними даними, які будуть віддруковані в офіційному повідомленні.
– Деякі наші читачі скаржаться, що цього року зменшено субсидії на газ, незважаючи на його подорожчання…
– Соціальну норму дійсно зменшено. Якщо минулого року вона була 5 куб. на 1 кв. опалюваний метр, то тепер – 4,5. А якщо помножити на корегуючий коефіцієнт для Одеської області ( для 1-2-поверхових будівель – 0,787, на 3 і більше поверхів – 0,459), виходить ще менше.
– Яким має бути платіж, якщо людина, скажімо, зекономила на опаленні будинку у листопаді і сума за спожитий газ є меншою навіть за обов’язковий платіж?
– У такому випадку слід платити за фактично використаний газ. На жаль, багато хто ще не розуміє, що означає обов’язкова частка платежу. Вона розраховується індивідуально для кожного домогосподарства за формулою, залежно від доходів кожного члена сім’ї. З цього приводу й до нас є чимало звернень. Тому наведу приклад. Якщо розмір обов’язкового платежу за послугу становить 200 гривень на місяць, а сім’я спожила (скажімо, газу) лише на 120 гривень, то сплатити треба за фактично спожитий обсяг (менший за обов’язковий платіж), тобто 120 гривень.
– Що в такому разі буде з невикористаною субсидією?
– Якщо сім’я не використовує призначену суму субсидії, кошти переходять на наступний місяць і можуть бути використаними, але тільки в період опалювального сезону, по закінченні якого невикористаний залишок повертається до державного бюджету.
– Як бути, якщо газу випалили більше, ніж надано субсидії, понад норму?
– Якщо обсяг спожитої послуги перевищує соціальну норму, то споживач повинен сплатити не тільки обов’язкову частку платежу, а й додатково розрахуватися за використане понаднормово.
– Право оформити субсидію не на всіх зареєстрованих у будинку чи квартирі – збереглося? Наприклад, доходи сина, прописаного в будинку, який давно проживає в іншому місці, можуть не враховуватись?
– В такому випадку треба прийти до нас і разом з декларацією написати заяву про те, що син зареєстрований, але не проживає. Ця справа буде розглядатися комісією з питань нарахування субсидій. При цьому, якщо є можливість, треба надати довідку про те, що син справді мешкає за іншою адресою, скажімо, з місця роботи, навчання. В іншому випадку на місце приходить наш інспектор і опитує сусідів чи справді він не проживає у будинку претендентів на субсидію.
– До нас звернулась читачка, яка одна проживає у трикімнатній квартирі. Вона стверджує, що не вся опалювальна площа була врахована під час нарахування субсидії.
– Так, розмір опалювальної площі враховується відповідно до затвердженої норми. На одну людину – 48,87 м2. Але для пенсіонерів, які не працюють, ця норма може бути збільшена, правда, не більш як на 30%. Тобто, у даному разі – на 14,66 м2 додатково. Для цього потрібно звернутись до нас, написати відповідну заяву, яка буде винесена на розгляд комісії.
– І ще одне запитання від наших читачів: чому «газова контора» вимагає у споживачів довідки про призначення субсидії? Невже не можна налагодити електронний зв’язок, адже саме через це людям доводиться звертатися в УПСН, вистоювати в чергах?
– Ми вже цікавилися , чому саме так відбувається. Нам відповіли, що у них програма «бачить» лише суму нарахованої субсидії, а обов’язкового платежу – ні. Саме через обов’язковий платіж люди звертаються до нас за довідками.

  • На прохання читачів “ВІ” інтерв’ю взяла Людмила ШЕЛИХ.
  • Leave a Reply