Той, хто рятує одне життя, рятує весь світ!

14 травня Україна вперше відзначила День пам’яті українців, котрі рятували євреїв від нацистської розправи в роки Другої світової війни. Звання праведника народів світу за порятунок євреїв від Голокосту присвоєно майже трьом тисячам громадян. Як зазначив у своєму виступі на мітингу очільник Балтської іудейської спільноти Вадим Вінярський (на знімку – перший ліворуч), Україна на четвертому місці по кількості праведників, 190 – в Одеській області. З них на першому місці по кількості офіційно зареєстрованих праведників – саме Балта. Тринадцятеро таких сміливих людей мешкали в нашому краї. Їх імена викарбувані на міському меморіалі. Але насправді балтян, які, ризикуючи власним життям, допомагали вижити євреям, було набагато більше, ніж офіційно визнаних. Хтось потайки ділився продуктами, хтось давав прихисток під час масових розстрілів. Не всі за життя могли зібрати відповідні документи, свідчення. Тому імена декого з тих, хто рятував євреїв і був відновлений з розповідей, ми теж внесли на меморіальні плити.

Балтянка Ліза Литвиненко (на знімку – посередині) поділилась хвилюючими спогадами: «Коли німці окупували Балту, вони в першу чергу зігнали всіх євреїв у гетто, яке містилося на території Сінненської, Кузнечної та інших вулиць. Їм було дуже важко, вижити самим було б неможливо. Але допомагали українці та росіяни»…

Директор Балтського історичного музею Петро Ткач (на знімку – другий ліворуч) підкреслив, що Друга світова війна забрала понад 8,5 млн. жителів України. Тільки Балтщина поклала на плаху війни 5119 наших земляків. На окупованій території створювалися табори смерті. В нашому місті з’явилося єврейське гетто. Воно займало декілька вулиць, було обнесено колючим дротом. Заборонялось виходити за його межі. В будинках жило по декілька сімей. Щоденно дорослих виганяли на роботи, а голодні діти залишалися без нагляду. 32 місяці існувало Балтське гетто, в якому померли та були розстріляні 452 в`язні.
Балтяни надавали посильну допомогу євреям в гетто. За врятовані життя їх називають праведниками народів світу.

Це почесне звання присуджується державою Ізраїль тим, хто в роки Другої світової рятував євреїв від знищення на території Європи, окупованої нацистами.

27712 жителів Європи, в тому числі 2573 з України, визнані Праведниками народів світу. Їх імена висічені на стіні честі в єрусалимському Яд Вашемі. Одна з відомих фраз Праведника народів світу Оскара Шиндлера звучить так: «Той, хто рятує одне життя, рятує весь світ».

Це високе звання отримали, зокрема, наші земляки Пелін Людмила, Руденко Анастасія, Руденко Леонтій, Юрков Василь, Юркова Євдокія, Юркова Єфросинія, Белінська Ганна, Белінський Іван, Корменбеф Віра, Корменбеф Володимир, Марталова Марія.

Багато українців рятували євреїв, своїх знайомих, сусідів чи й сторонніх, від концтаборів і смерті, хоча за це нацисти жорстоко карали. Семен Романович Цванг написав вірш «Риск», де є такі рядки:

Когда ж восторга отгремел салют
И люди из подвалов выходили,
— Спасительница, как же вас зовут?
Еврейка благодарная спросила.
— Я Шонина, я русская, я мать,
Спасала вас без всякой тайной мысли.
— А стоило ли жизнью рисковать?
— Да, стоило, во имя новой жизни!

Гетто в Балті (його ще називають табором смерті) проіснувало 32 місяці. Нині живих свідків нацистських звірств в нашому краї залишилося всього дев’ятеро, серед них і балтянка Ліза Литвиненко. Хоч тоді була дитиною, вона добре пам’ятає багатодітну родину Белінських, яка в роки війни врятувала від смерті 18 євреїв. Нині до меморіалу прийшла їхня донька Людмила Трусова. Жінка ледве стримує сльози, пригадуючи героїчний подвиг своїх батьків.

— Мама переховувала євреїв у погребі. Вони поступово один одному передавали – і так набралося 18 людей. Коли німці відступали, вони забігли у двір, а там була Белла. Як побачила їх – впала так, наче свідомість втратила, промовивши лише одне слово: «Тиф». Німці дуже боялися тифу, вдарили її. А мама в одну мить посивіла, бо в хаті було п’ятеро власних дітей.

Після мітингу небайдужі містяни, школярі та члени іудейської спільноти поклали квіти до підніжжя пам’ятника та вшанували хвилиною мовчання усіх, хто доклав зусиль для порятунку земляків.

Павло ІВАНОВ.

Leave a Reply