Спільний рейд. Під контролем неблагополучні сім’ї
Все найкраще дітям! Це гасло з минулого сторіччя не втратило своєї актуальності й сьогодні, адже суспільство вже не прикриває гарним вбранням інших гасел свої виразки на тілі. Не секрет, що не тільки соціальний статус, а й небажання деяких батьків після народження дітей взяти собі за труд виконання обов’язків щодо їх утримання та виховання, призводить до того, що дорослих через державні допомоги «утримують» власні чада. Аби виявити подібні випадки та не допустити нецільового використання виплат на дітей, змусити батьків виконувати свої прямі обов’язки, працівники відповідних служб райдержадміністрації проводять рейди з виїздом у населені пункти району. Нещодавно спільний з редакцією «ВІ» рейд проходив у Немирівському і Перельотах: співробітники служби у справах дітей та центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді відвідали кілька родин, що перебувають на обліку через неналежне виконання батьками своїх обов’язків.
Нас хвилюють сім’ї, у яких батьки неналежним чином виконують свої батьківські обов’язки. Це може бути нецільове використання державної допомоги, втягування неповнолітніх у розпиття спиртних напоїв, незабезпечення елементарних санітарно-побутових умов у будинку, де проживають діти тощо.
Заїхали до однієї з сімей в Немирівському. На подвір’ї чисто. На вірьовці висять випрані пелюшки: видно, що тут проживає сім’я з немовлятком. Біля собачої будки мирно граються собаченята. Назустріч комісії вийшла усміхнена молода жінка з дитиною на руках. А далі…
Ідилію благополуччя зруйнувала засаджено, весь бур’янами заріс. Чи дасть результат проведена з жінкою бесіда покаже час та ще (можливо, не одна!) перевірка.
Не знають, як дати ради коштам, отриманим від держави на утримання дітей і в іншій перелітській сім’ї. Батько ніде не працює, мати народжує дітей одне за одним. В хаті антисанітарія, город теж немає бажання засадити. Мати не може пояснити, коли й що саме придбала за державні кошти, отримані на дітей. В таких умовах діти не повинні виховуватись. І знову бесіда з дорослими, яких, очевидно, ще їхні батьки нічого не навчили…
Але найбільше вразило немовлятко, яке міцно спало на брудному матраці без білизни, прикрите з головою клаптем тюлевої тканини своєрідним захистом від мух, що його обсіли. Це було вже в Бендзарях. Мати-одиначка з п’ятьма дітьми, яких народжувала мало не щороку від різних батьків, давно перебуває на обліку у службі. Сім’я проживає в тісному будиночку, у важких умовах. Жінці був наданий шанс виправитись: зробити ремонт, створити хоча б елементарні умови для утримання дітей. Вона частково ним скористалася: поприбирала в хаті, місцями поклеїла шпалери. Надворі двійко дітей старанно вичищали щітками брудний палас. Старша дівчинка хазяйновито покомандувала матір’ю, аби та піднесла води з криниці: самій зробити це було ще не по силах. З усього видно було, що дівчаткам сподобалось мамине бажання навести порядок у будинку. Оцінила це й комісія, але нагляд за сім’єю й надалі не припинятиметься.
За словами Наталії Герасименко, під контролем служби у справах дітей перебуває близько 130 подібних сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах. Але головним орієнтиром є брудні приміщення та відсутність білизни, хоча й це важливо для дітей.
Наша робота спрямована, в першу чергу, на збереження сім’ї. Ми вивчаємо, які виплати сім’я отримує, радимо як краще витрачати гроші, що купувати дітям, як організувати побут. При потребі записуємо й перелік необхідних для дітей харчових продуктів. Є батьки, які прислухаються до порад, виправляються. Як у багатодітній сім’ї в Бендзарях, яку ми щойно відвідали. При потребі ми знову приїдемо, проконтролюємо. Так поетапно добиватимемось покращення. Але складнощі в тому, що на всі такі сім’ї працівників служби спільно з центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді не вистачає. Тому не рідше одного разу на тиждень проводимо такі рейди. Якщо в результаті буде зафіксовано нецільове використання допомоги на дітей або невиконання батьківських обов’язків, маємо право призупиняти державні виплати.
Під час рейдів протягом серпня комісія відвідала понад ЗО неблагополучних сімей в Немирівському та Перельотах (за участі т.в.о. голови рай держадміністрації Ярослава Дідуха), Чернечому, Лісничівці, Мошнягах, Березівці та Обжилому.
Відвідування цих родин відбувається регулярно, вживаються відповідні заходи, ведеться роз’яснювальна робота. Іноді доводиться вилучати дітей з таких сімей.
Так, за результатами рейду хлопчика з Березівки забрали від матері, яка пиячить, до інтернатного закладу. Батьки з двох сімей отримали попередження про відповідальність за невиконання батьківських обов’язків.
Ідилію зруйнувала розмова з головою сімейства, яка проходила емоційно. Він доволі агресивно сприйняв вимоги начальника служби у справах дітей Наталії Герасименко щодо надання необхідних довідок. А я звернула увагу на хворобливого вигляду немовлятко свідчення того, що не все тут благополучно, як видалося з першого погляду. Наталія Іванівна Герасименко прокоментувала ситуацію:
– Сім’я написала заяву про тимчасове (на 6 місяців) влаштування сина до дитячого будинку для того, щоб за цей час придбати житло, навести порядок та забезпечити його всім необхідним. Термін перебування дитини в дитячому будинку закінчився. В сім’ї народилась ще одна дитина за цей період. Та батьки не надали жодної належної довідки, яка б підтверджувала, що вже створені всі умови для повернення дитини в сім’ю. Довелося заїхати до них та попередити про необхідність надання таких документів. Але, бачите, як батько агресивно сприйняв наші законні вимоги. Тому у нас є лише два шляхи: отримати законне підтвердження того, що батьки дійсно покращили побутові умови та достатньо матеріально забезпечені для того, щоб забрати дитину з дитячого будинку й утримувати її, або позбавляти батьківських прав стосовно цієї дитини.
Друга сім’я, яку відвідала комісія, проживає в Перельотах. Про такі говорять: опинилась у скрутних життєвих обставинах. Мати з трьома дітьми переховується від чоловіка, якого звинувачує у вчиненні насилля щодо неї та старшої доньки. Але й у самої не все благополучно, бо притягувалась до відповідальності за те, що (за її словами) «трохи пива доньці налила». Ось так, вживання слабоалкогольних напоїв дванадцятирічною дівчинкою вважається справою звичайною! Мати регулярно отримує на дітей державні виплати, але часто використовує їх не за прямим призначенням. Комісія звернула увагу на те, що в будинку немає продуктів харчування, город не засаджено, весь бур’янами заріс. Чи дасть результат проведена з жінкою бесіда – покаже час та ще (можливо, не одна!) перевірка.
Не знають, як дати ради коштам, отриманим від держави на утримання дітей і в іншій перелітській сім’ї. Батько ніде не працює, мати народжує дітей одне за одним. В хаті – антисанітарія, город теж немає бажання засадити. Мати не може пояснити, коли й що саме придбала за державні кошти, отримані на дітей. В таких умовах діти не повинні виховуватись. І знову -бесіда з дорослими, яких, очевидно, ще їхні батьки нічого не навчили…
Але найбільше вразило немовлятко, яке міцно спало на брудному матраці без білизни, прикрите з головою клаптем тюлевої тканини – своєрідним захистом від мух, що його обсіли. Це було вже в Бендзарях. Мати-одиначка з п’ятьма дітьми, яких народжувала мало не щороку від різних батьків, давно перебуває на обліку у службі. Сім’я проживає в тісному будиночку, у важких умовах. Жінці був наданий шанс виправитись: зробити ремонт, створити хоча б елементарні умови для утримання дітей. Вона частково ним скористалася: поприбирала в хаті, місцями поклеїла шпалери. Надворі двійко дітей старанно вичищали щітками брудний палас. Старша дівчинка хазяйновито покомандувала матір’ю, аби та піднесла води з криниці: самій зробити це було ще не по силах. З усього видно було, що дівчаткам сподобалось мамине бажання навести порядок у будинку. Оцінила це й комісія, але нагляд за сім’єю й надалі не припинятиметься.
За словами Наталії Герасименко, під контролем служби у справах дітей перебуває близько 130 подібних сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах. Але головним орієнтиром є брудні приміщення та відсутність білизни, хоча й це важливо для дітей.
– Наша робота спрямована, в першу чергу, на збереження сім’ї. Ми вивчаємо, які виплати сім’я отримує, радимо як краще витрачати гроші, що купувати дітям, як організувати побут. При потребі записуємо й перелік необхідних для дітей харчових продуктів. Є батьки, які прислухаються до порад, виправляються. Як у багатодітній сім’ї в Бендзарях, яку ми щойно відвідали. При потребі ми знову приїдемо, проконтролюємо. Так поетапно добиватимемось покращення. Але складнощі в тому, що на всі такі сім’ї працівників служби спільно з центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді не вистачає. Тому не рідше одного разу на тиждень проводимо такі рейди. Якщо в результаті буде зафіксовано нецільове використання допомоги на дітей або невиконання батьківських обов’язків, маємо право призупиняти державні виплати.
Під час рейдів протягом серпня комісія відвідала понад ЗО неблагополучних сімей в Немирівськомута Перельотах (за участі т.в.о. голови рай-держадміністрації Ярослава Дідуха), Чернечому, Лісничівці, Мошнягах, Березівці та Обжилому.
Відвідування цих родин відбувається регулярно, вживаються відповідні заходи, ведеться роз’яснювальна робота. Іноді доводиться вилучати дітей з таких сімей.
Так, за результатами рейду хлопчика з Березівки забрали від матері, яка пиячить, до інтернатного закладу. Батьки з двох сімей отримали попередження про відповідальність за невиконання батьківських обов’язків.
Людмила КАЛІНІНА.