Увічнили пам’ять славного земляка

Щедра Балтська земля подарувала нам багато талантів, громадських діячів і самородків мистецтва. Один з них – Костянтин Іванович Рубинський – бібліотекознавець, основоположник Харківської бібліотечної школи.
За біографічною довідкою, народився Костянтин Іванович 13 травня 1860 р. у місті Балта Подільської губернії (нині — Одеська область).
Його батько, Рубинський Іван Демидович, і мати ,Тиманська Варвара Петрівна, були, за архівними даними, зі «священницких детей». Закінчивши Курську духовну семінарію, батько обрав для себе військову кар’єру, яку завершив підполковником 126-го Пензенського піхотного Рильського полку. Початкову освіту К. Рубинський здобув у Корочанській і Ніжинській гімназіях.
У 1878 р. він вступив до Ніжинського історико-філологічного інституту ім. кн. Безбородька (нині — Ніжинський державний університет ім. М. Гоголя). У 1883 р. він перевівся на 4 курс історико-філологічного факультету Харківського Імператорського університету, який закінчив у 1885 р. з дипломом І ступеню і званням кандидата, захистивши кандидатську роботу на тему: «Княжение Ярослава в Новгороде и его значение в новгородской истории».
Після закінчення університету К. Рубинський вчителював у жіночій гімназії «Філіпс» у Харкові, а згодом — у пензенському реальному училищі і пензенській гімназії. Наприкінці 1893 р. він повернувся до Харкова і з 16 лютого обійняв посаду помічника бібліотекаря Харківського університету.
Помер 2 грудня 1930 року в Харкові, вписавши гідну сторінку до бібліотекарського літопису України.
З-під пера К. І. Рубинського вийшло понад 45 бібліотекознавчих праць. Всього він опублікував близько 60 праць, а велика кількість так і залишилась в рукописах. Найбільш значуща неопублікована «История русской библиотеки в дореволюционное время»(1925-26р.р.). Близько тридцяти років він очолював одну з найстаріших українських книгозбірень. У найважчі часи він зберіг національну гордість України — бібліотеку Харківського університету, її унікальні фонди.
Вдячні нащадки – балтяни увічнили пам’ять шанованого земляка : на будівлі міської бібліотеки в центрі міста, в рамках святкування його 490-річчя , відкрито пам’ятну дошку, присвячену Костянтину Івановичу Рубинському. На урочистій церемонії були присутні працівники бібліотечної системи, керівники міста і району, гості – екіпаж корабля «Балта», представники громадськості.
Директор Балтського історичного музею Петро Ткач ознайомив присутніх з біографією видатного земляка.
Зі словами підтримки до працівників бібліотечної системи звернувся міський голова Сергій Мазур, відзначивши їх важливу роль у культурному вихованні балтян: «Саме ви, бібліотекарі, відновлюєте забуті фрагменти історії, відроджуєте словесну спадщину Балтщини, продовжуєте справу Костянтина Рубинського. Це – важливо і потрібно людям, Тому, гадаю, бібліотечна система Балтської громади в недалекому майбутньому вибудується в унікальну сучасну модель, в якій фахівці займуть своє гідне місце».

Leave a Reply