ХРАМИ – ГОРДІСТЬ БАЛТЩИНИ

У КАРТИННІЙ  галереї Балтського історичного музею знову важлива подія: урочисте відкриття тематичної  виставки картин   «Храми Балтщини», написаних місцевими художниками та учасниками художніх пленерів,   а також  фотографій  « Балта тоді і тепер», представлених художником Сергієм Шендеровським  та підприємцем Юрієм  Юрковським.  З великим інтересом знайомилися з експонатами старшокласники школи – колегіуму №3 , представники інтелігенції міста.

Свято-Успенський кафедральний собор зобразили на полотні Людмила Коваль, Варвара Гаврилюк, Володимир Стецький, Катерина Лемешева, Марина Репнова, Ганна Кулагіна, Вадим Дудник, Лариса Голоднюк, Сергій Шендеровський , завдяки  старанням якого  глядачі побачили  собор 1941 року на фотографії.

Картини «У монастирській тиші»,  «У дворі чоловічого монастиря», «Церква святої Трійці», «Балтський  Феодосіївський монастир», «Храм чоловічого монастиря» та інші  представили Сергій Шендеровський, Віктор Потеряйко, Людмила Коваль, Христина Желінскайте, Іван Ципа, Володимир Стецький, Іван Вовк, Людмила Швидко.

Багатьох митців надихнув на написання картин костел св. Станіслава: Михайла Пархоменка, Володимира Стецького, Христину Желінскайте, Варвару Гаврилюк…

Прикрасили виставку дві картини старообрядницької церкви художника Бориса Кольцова, який, до речі, реставрував дві старовинні ікони.

Директор музею Петро Ткач провів для присутніх першу екскурсію. Коротко ознайомив з історією, крім вище перелічених, двох Пасицелівських храмів, Лісничівської (пам’ятки дерев’яного зодчества), Саражинської церков. Зокрема, розповів легенду, що дійшла до наших днів, про велику силу ікони  колишньої церкви св. Миколая, яка знаходилась на  вулиці Уварова. Поруч з нею мешкала родина єврея. Коли  під час пожежі загорівся їхній будинок, єврей побіг до сусідньої  церкви, почав просити захисту у ікони. І сталося диво: вітер раптом повернув в інший бік, дім вдалося врятувати.

Звертаючись до молоді, екскурсовод зазначив, що у кожного українця в душі має бути віра. Насамперед віра в те, що споконвіку багата на чорноземи, ресурси і талановитих людей наша  держава стане успішною і могутньою. Сприятимуть цьому сьогоднішні учні, які оберуть професії до душі.

Продовжила  розмову на цю тему представник міської ради Анна Рибіцька:

— Моя давнішня мрія, щоб віра жила в серцях людей. Храми існують для того, щоб нові покоління людей, незалежно від конфесій, приводили до них  своїх дітей    молитися за батьків, учителів, за збереження того, що побудували предки. Не повторюйте допущених помилок, творіть!

А завершила її педагог Вікторія Лекар:

— Минулого літа я вперше побачила, як створюється картина з самого початку. Була вражена.  Мистецтво – це та грань, яка наповнює життя красою. Людина – художник – це космос! Я вдячна працівникам музею за спілкування, за  те, що ви зберігаєте спадщину,  відкриваєте таланти людей.

Павло ІВАНОВ.

 

Leave a Reply