ХТО І ЯК РОЗРАХОВУЄТЬСЯ ЗА ОРЕНДУ ПАЇВ?

В Балтській громаді активно працює аграрний бізнес. І серед численної гвардії фермерів помітна тенденція до значного підвищення обсягу орендної плати за використання земельних паїв.

Ріст виплат орендної плати за паї – в інтересах господарств, які хочуть закріпитися в сільськогосподарському бізнесі.

Слід зазначити, що наразі податок на доходи фізичних осіб з доходів від надання в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) займає значну питому вагу в складі доходів місцевого бюджету. Саме за ці кошти здійснюються роботи з благоустрою територіальної громади, планується її розвиток.

Сільськогосподарські товаровиробники  громади прагнуть виплату орендної плати за земельні паї цього року утримувати на рівні 9 – 12%.

Станом на 01.01.2021 року,  згідно з  проведеним аналізом надходжень податку на доходи фізичних осіб з доходів від надання в оренду земельних часток (паїв), середня виплата  по Балтській міській територіальній громаді за 2020 рік становила 10,3% від грошової оцінки землі. Майже всі сільгоспвиробники підвищили обсяг орендної плати до 9%, а СФГ «Прогрес», ПП «Агрофон», СГ «Вікторія», ФГ «Вербиченька», ФГ«ВетВіт», ТОВ «АФ «Хлібна Нива», ФГ «Козацьке», ПП «Гарант», ФГ «Надійне», ФГ «Гранчак», СБК «Зірка» – від 9 до 11%, ТОВ  СП «НІБУЛОН», ПП «Левчик», ФГ «Стек» , ФГ «Плант», ФГ «Енко», ФГ «Мороз Агро», ТОВ «Агро-Нива», ТОВ «АФ Росава» – від 11 до 15% грошової оцінки землі.

Однак, навіть у межах старостинських округів (населених пунктів громади),  часом різні орендарі розраховуються з власниками паїв за різними ставками. Так, у с. Гольма та с. Пасат одні господарства розраховуються за паї за ставкою  9% – 10%, а інші (ТОВ СГК «Мрія»-8,4%, ПАФ «Пасат» – 8,2%, СФГ «Колос»  – 7,2%, ФОП Каніковський С.М. – 7,4%) ледве до 8%-8,5%. В с. Саражинка підприємством ТОВ «Саражинка» орендна плата виплачена в розмірі  9,3%, ФОП Пирогівська Н.Г. – 10,8%, а ТОВ «Балта – Агроінвест» розрахувалося  з пайовиками  тільки в розмірі 7%.

Крім того, є й такі підприємства, що  на даний час не розрахувались  з  пайовиками або не заплатили податки з виданої орендної плати за паї, а саме: ПП «Яна» – 6,8%, СФГ «Калина»  – 6,5%, ПП «Агросвіт» – 3,1%.

Уже кілька років поспіль сільськогосподарські підприємства вчасно розраховуються за оренду землі з її власниками. Та й нарікати орендодавцям немає приводу, адже оплата за земельні паї рік у рік зростає. Збільшення орендної плати насамперед обґрунтоване принциповою позицією підприємства постійно турбуватися про добробут людей, які довірили їм свої земельні ділянки. Оскільки для більшості власників паїв їхні земельні ділянки залишаються стабільним джерелом прибутку, то й орендну плату підприємствам слід  намагатися утримувати на гідному рівні. Такий крок не лише поліпшить матеріальний стан власників земельних ділянок, а й забезпечить суттєво більші надходження до місцевих бюджетів, що залишається актуальним у зв’язку з об’єднанням територіальних громад в ході реформи децентралізації.

Співпраця Балтської міської ради Одеської області з аграріями, діяльність в інтересах громадян та жителів громади дозволяють формувати загальний курс розвитку Балтської міської територіальної громади.

Валерій ІВАШКОВСЬКИЙ, заступник начальника відділу економіки та інвестицій Балтської міської ради.

Leave a Reply